ciclu fara oprire

23-03-2009
manuela37
Nu este medic/terapeut
manuela37
de cand mi-a venit ciclul (15 ani) acesta a fost neregulat. aveam si cate-o luna ciclu dupa care 3 pauza. am inceput sa iau anticonceptionale si acestea au reusit sa mi-l regleze. acum 3 ani am zis sa fac o pauza de pastile si mi-am pus sterilet iar de atunci am mari probleme cu menstra. vreau sa adaug ca atunci cand mi-am pus steriletul am avut o durere cumplita si de frica sa nu fi dereglat ceva in interior am mai fost la 2 doctori si mi-am repetat ecografia. nu au gasit nimic in neregula. exceptie facea steriletul "care era situat cam jos" dar ne fiind o problema majora. de 3 luni incerc sa-mi reglez ciclul luand anticonceptionale pt a putea merge la doctor sa-mi scot steriletul sa scat de toata problema asta care nu mi-a adus decat probleme sanatatea mea. nu stiu ce sa fac caci, cu toate ca, asa cum am mai spus iau iarasi pastile, ciclul prelungit persista si nu stiu de ce. luna asta am avut doar 10 zile fara ciclu. precizez ca este si abundent. in 37 ani, am avut o sarcina dusa la capat, un avort, si 3 chiuretaje.
3 comentarii
0
24-03-2009, ora 06:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca tu ai probleme cu steriletul de trei ani si sangerari neregulate, prelungite, nimeni nu ti-a spus ca trebuie neaparat scos?? Mai ales ca nici nu e pozitionat normal.Du-te imediat si scoate acest sterilet, vezi daca totul este in ordine jos si treci din nou pe pilule.Iti vor regla menstra si vei scapa de sangerari neregulate, cu consecinte nu tocmai bune pe termen lung.Numai bine!
0
30-03-2009, ora 14:02
manuela37
Nu este medic/terapeut
manuela37
va multumesc pt recomandare. inca o intrebare daca se poate... ce efecte adverse dau aceste pilule in timp? va multumesc din suflet.
0
31-03-2009, ora 17:25
sandrina45
Nu este medic/terapeut
sandrina45
Buna am si eu o problema asemanatoare de vreo luna am incontinuu ciclu dar nu foarte abundent dar zilnic nu stiu ce sa mai fac sa scap?stie careva o solutie?vreau sa fac un copil si asa sigur nu am cum sa il fac sunt casatorita si vreau neaparat un copil.am fost la doctor si mi-a zis ca am infectie urinasa am facut tratament si duap ce l-am terminat a inceput sa imi vian ciclul in cantitati mici dar zilnic.ce sa fac?
de cand am ciclu nu mi-a venit niciodata regulat.sa fie de vina ciclul neregulat?va rog sa imi ziceti ce sa fac multumesc mult...!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.