cicatrici keloide infectate

04-01-2010
mihaela
Nu este medic/terapeut
mihaela
Nu am avut niciodata probleme cu tenul, dar acum 10 ani dintr-o data mi-au aparut niste bubite ca herpesul in jurul gurii si care s-au intins pe barbie pe care le-am tratat conform herpesului, cu timpul mi-au aparut tot mai des, mi s-a intis si pe piept si gat, am fost la virusologie unde am facut analize si mi s-a spus ca ar fi herpex simplex I si II in combinatie cu un microb de varicela ramas in stare latenta in organism netratat corespunzator la acea vreme care in timp datorita scaderii imunitatii organismului s-a declansat sub aceasta forma. Am facut 10 fiole de cantastim si am luat medicamente recomandate pentru cresterea imunitatii.Vreau sa mentionez ca nu am avut herpes in zona genitala sau in alte zone decat cele aratate. Asa zisul herpes care mi-a aparut in continuare parea mai transformat, mai rezistent si mai intins pe zi ce trece, efectul aciclovirului si zoviraxului pe care le-am folosit parea sa-l accentueze mai mult, chiar imi cocea si erau adanci in piele, se vindecau foarte greu si mi-au lasat niste semne mari si rosii pe fata, foarte inestetice pe care am inceput sa le atenuez la chirurgie estetica cu laser. Totul decurge bine, semnele s-au mai atenuat, vindecarea se face bine, herpesul din zona gurii apare rar dar a aparut o problema, in locul cicatricilor unde s-a refacut pielea apare un fel de cos rosu (umflatura rosie), la inceput in piele care erupe apoi la suprafata, coace este foarte adanc colecteaza tot timpul parca din interior spre suprafata si care se vindeca foarte greu indiferent ce antibiotic folosesc (nici naturistele nu au efect), este ca o infectie care erupe la suprafata dupa un anumit timp. Tratamentul cu laser pentru cicatrici il fac in continuare si decurge bine dar ma confrunt cu aceasta problema.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.