cicatrice hipercroma | Forumul Medical ROmedic

cicatrice hipercroma

28-06-2015
vasidan
Nu este medic/terapeut
vasidan
buna ziua as dori daca puteti sa imi spuneti cum se poate trata o cicatrice hipercroma o am pe fata si se vede foarte urat este de un rosu intens o am de vre-o 3 ani, in urma unui punct negru ce l-am scos mi-a ramas aceasta cicatrice. va multumesc anticipat
3 comentarii
0
28-06-2015, ora 19:09
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Buna seara. Ati putea atasa o poza? Nu reusesc sa mi dau seama din descrierea/diagnosticul dumneavoastra daca este vorba despre o cicatrice hipertrofica (ceva crescut in relief si de culoare diferita) sau despre o hipercromie reziduala postinflamatorie (o pata de culoare diferita de pielea inconjuratoare).
0
28-06-2015, ora 22:29
vasidan
Nu este medic/terapeut
vasidan
desigur ca da http://postimg.org/image/a2f1c9vi3/

consider ca este hipercromie reziduala postinflamatorie deoarece nu prezinta modificari in relieful pielii, doar culoarea difera fata de restul pielii.
0
29-06-2015, ora 13:44
Dr. Mariana Grigore
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Mariana Grigore
Leziunile hipercrome postinflamatorii sunt pete brune/maro/bej...nu rosii. O leziune reziduala nu ramane rosie dupa 3 ani. Cel mai bine ar fi sa mergeti sa va consulte un dermatolog, eventual cu dermatoscopie, pentru un diagnostic precis si tratament in concordanta. Ce va pot spune insa din poza este ca nu aveti o hiperpigmentare reziduala post inflamatorie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cicatricile vindecate nu au un impact asupra atractivității
  •