cicatrice cheloida, hipertrofica

21-02-2011
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
Buna ziua, am un baietel de 4 anisori care s-a oparit cu ceai fiert in zona pubiana, pe abdomenul inferior si pulpe, deasupra genunchilor.
A fost operat, i s-a pus grefa dar pe zonele unde vindecare naturala s-a produs mai tarziu de 14 zile, mai exact in juru grefelor de piele (are 3) a inceput sa i se increteasca pielea.Sa devina cicatrice cheloida/hipertrofica.Tin sa cred ca este mai mult hipertrofica pentru ca pare inflamata, scoasa in relief, rosie si il mananca.
Mai mult, in zona donatoare a inceput intr-un colt sa i se inflameze si acolo, desi s-a vindecat f repede.
Este urmarit de catre chirurgul plastician, ni s-a recomandat foi de silicon, dar e alergic la ele.Ni s-a recomandat benzi elastice pentru a strange acel loc, dar i se fac rani/basici.
Acele cicatrici il mananca.
E posibil sa devina tumori maligne?
Nu stiu cum il putem ajuta.
Sanatate!
4 comentarii
0
21-02-2011, ora 16:32
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Il puteti ajuta intr-un mod foarte eficient si este mare pacat ca chirurgii nu apeleaza sau nu trimit pacientii dupa operatii la colegii lor homeopati caci cu homeopatia majoritatea problemelor care apar dupa operatii ar putea fi evitate.
Cati nu fac fracturi care nu se vindeca sau au rani care nus e mai inchid ? Cu medciamente chimice nu se poate ajuta corpului la acest nivel.
Exista insa remedii homeopate care sunt foarte usor de ales si foarte eficente la astfel de probleme dupa operatii. Mergeti deci cat mai repede la un medic homeopat cu experienta. Fara a ajuta corpul la autovindecare este destul d e greu pt. multi pacienti operati. Mai ales la cei cu deficiente imunitare sau slabiciuni la anumite nivele ca de exmplu la nivelul pielii. Dupa cum ati vazut vindecarea a fost tardiva cu 14 zile si deja acesta a fost semnul ca la copil ii trebuie un ajutor suplimentar pe cale naturala.
0
21-02-2011, ora 18:09
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
Am fost deja la medicul homeopat care ne-a dat calendula ch30 de 3 ori pe zi timp de 1 luna.Am urmat tratamentul...
Ne puteti recomanda dumneavoastra un dr homeopat?
va multumesc
0
21-02-2011, ora 19:51
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
in ce oras ?
0
22-02-2011, ora 10:02
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Calendula nu se potriveste acestor simptome.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de cicatrici?
  •