cicatrice acnee

27-11-2015
Andrei 93
Nu este medic/terapeut
Andrei 93
Bună ziua sunt o fata de 22 de ani, în urma cu 8 ani a început sa îmi apară acneea, în prima parte au fost coşuri mici pe frunte şi în zona nasului după o.anumita perioada au început sa se mărească fiind ponce mari roşii sub piele şi sa se extindă pe obraz. Am.mers la dermatolog de mai multe ori mi-a dar diferite tratamente printre care brevoxyl săpun seamed şi diferite creme care sincer nici nu îmi mai aduc aminte toate Cum se numesc. Pe la 17 ani văzând ca nu îmi trec nicicum iar acneea era intr-o stare foarte avansata de acnee vulgara am fost din nou iar medicul văzând ca nu îmi trec mi-a recomandat sa încerc sa văd dacă am vreo problema ginecologica, am consultat un ginecolog iar el mi-a zis ca într-adevăr am ghisturi ovariene. Am ţinut tratament 6 luni de zile cu anticoncepţionale Diane 35, mi-au trecut cosurile dar după ce am întrerupt tratamentul din nou mi-a apărut. Pana în momentul de fata am mai avut coşuri la fel de multe ca la 17 ani scjm abia am reuşit sa scap în mare parte de ele dar şi acum ţin tratament cu Diane 35 am început sa iau în urma cu 5 luni pt ca la fel începusem sa mă umplu de coşuri. Acum mi-a trecut pot sa spun ca nu am, de problema cu chisturile merg la ginecolog la control în continuare. Problema mea este ca mi-au rămas cicatrice adânci pe fata. Am fost la dermatolog din nou pt aceasta problema. Mi-a recomandat Max gel plus săpun Sebamed şi o crema de la bioderma pt pori. Mi s-a decont fata pt ca o usucă foarte tare toate produsele, văd ca este mai curata fata dar cicatricele sunt încă pe fata, tratamentul îl ţin de 2 săptămâni. Înainte de acest tratament timp.de 1 an şi jumate am făcut tratamente cosmetice cu extracţii în fiecare luna care a mai ameliorat din problema cicatricelor. Ce părere aveţi de tratamentul cu creme şi dacă ştiţi alte soluţii care m-am putea ajuta sa scap de aceste cicatrice, alte creme sau orice alte alternative sigure. Mutumesc aştept răspunsul cu nerăbdare.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.