In urma unei zgarieturi am ramas cu cicatrice

18-01-2010
suspecta
Nu este medic/terapeut
suspecta
Buna seara
Am si eu o problema, in urma cu 2 ani de zile in urma unei zgarieturi pe nas am ramas cu o cicatrice destul de neplacuta si jenanta.Am incercat tot felul de alifii dar semnul tot nu a trecut.Acest semn nu are o dimensiune prea mare iar pielea nu este f afectata dar se prezinta sub forma unei acumulari de sange sub piele, si este destul de vizibil.
Va rog sa imi dati si mie un sfat ce am de facut k sa scap de acest semn si dak este vb de o operatie ceva dak aveti cumva la cunostinta cam cat ar putea costa.
va multumesc frumos!
6 comentarii
0
19-01-2010, ora 01:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Neaţa,

Acel semn nu este o cicatrice, conform spuselor dumneavoastră (dvs. aţi precizat, că pielea nu este afectată, cu toate că a fost zgâriată). Cicatricea este o leziune caracterizată prin lipsa de ţesut (în cazul cicatricilor atrofice) sau exces de ţesut (în cazul cicatricilor hipertrofice). Acea acumulare vizibilă de sânge este o pată hiperpigmentară, aşa numita maculă hiperemică. Se poate trata cu ajutorul microdermabraziunii (dar după multe şedinţe) care şlefuieşte pielea şi îndepărtează stratul superficial al epidermei, ceea ce determină o regenerare suficient de puternică pentru a estompa acea pată, dar destul de dificil. Se poate trata cu retinoizi topici precum acid all-trans retinoic (tretinoin), forma acidă a vitaminei A, comercializat sub denumirea de Retin-a (tretinoinul măreşte rata de regenerare a celulelor pielii, şi astfel, are capacitatea să refacă pielea în profunzime prin stimularea producerii de colagen). Retin-a-ul are reacţii adverse, dar folosit pe o porţiune atât de mică, reacţiile vor fi aproape insesizabile (usturime, înroşire, descuamare, mâncărime, erupţie acneică determinată de "aducerea" la suprafaţă a unei posibile leziuni localizate în profunzime, etc.). Se poate trata cu Skinoren, cremă a cărei substanţă activă, acid azelaic, estompează astfel de semne (în prospect se precizează termenul - melasmă). Se foloseşte de două ori pe zi, minim 3 luni, maxim 6 luni, dar doar pe zona afectată.
Există şi alte tratamente, precum cele cu laser (laser Fraxel, dar sunt foarte costisitoare), tocmai de aceea puteţi apela şi la tratamente alternative, tratamente puse la dispoziţie de natură, cum ar fi:
- sucul de lămâie (tamponaţi acea pată de 3 ori pe zi, după igienizare, timp de o lună);
- mierea în amestec cu scorţişoara (preparaţi o mică pastă, şi aplicaţi-o pe zona afectată, seara la culcare, timp de 30 de zile fără discontinuare);
- infuzie de pătrunjel (se foloseşte la fel ca sucul de lămâie) etc.


Consultaţi şi medicul dermatolog pentru un examen dermatoscopic. Toate cele bune şi însănătoşire grabnică;)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
19-01-2010, ora 11:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista si remedii homeopate eficiente pt. astfel de probleme, depind de natura cicatricei.
0
12-02-2010, ora 07:31
radutu
Nu este medic/terapeut
radutu
va salut pe totii, am 35 ani si am o mare problema, am ramas cu cicatrici foarte mari pe fata pot sa spun ca snt gauri pe fata foarte adanci din cauza acnee-ei.se poate rezolva doar prin operatie estetica?si ca ideie cam cat costa o operatie k asta?merci
0
13-02-2010, ora 17:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

Se pot finisa, chiar trata, cu ajutorul laserului Fraxel (cu lumină fracţionată). Se stimulează fibroblastele (celule care secretă colagen) şi pielea se reface foarte mult, în unele cazuri, chiar revine la forma iniţială, fără cicatrici (dar numai în cazul cicatricilor superficiale, cele nu foarte adânci. În cazul celor foarte adânci (hiperatrofice), cu ajutorul acestei terapii, se pot obţine reduceri substanţiale de adâncime şi aspect inestetic).
Pentru mai multe detalii, vă rog să o contactaţi pe d-na doctor dermatolog, Mihaela Leventer (din câte ştiu eu, o şedinţă costă 700 de euro, dar nu ştiu dacă preţul mai este valabil, s-ar putea să se fi modificat (s-a mărit sau s-a micşorat)).


DR. MIHAELA LEVENTER - Medic dermatolog
CLINICA DERMASTYLE
Str. Sevastopol nr. 13-17, sector 1, Bucureşti Centrul Diplomat, et. 1, apt. 204
Telefon: (021) 310 65 07;
Fax: (021) 310 65 08;
Mobil: 0722 363 577
Programari: luni - vineri 14.00 - 19.00
Mail : contact@dermastyle.ro


Toate cele bune!
P.S. Şi homeopatia are în portofoliu foarte multe remedii care au rol adjuvant (ajută la reducerea cicatricilor).


Cu plăcere şi respect,
Mr. Nick;)
0
15-02-2010, ora 10:02
radutu
Nu este medic/terapeut
radutu
Va multumesc mult.Mr. Nick. pretul nu este mare dar credeti k se rezolva dintr-o singura sedinta?
0
15-02-2010, ora 19:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
NU! Aveţi nevoie de minim 3 şedinţe, la un interval de timp bine determinat. Vă rog să o contactaţi pe d-na doctor şi dânsa vă va pune la dispoziţie toate informaţiile concludente. Mergeţi la un consult.

Toate cele bune!
P.S. Puteţi încerca şi Cicatrix, dar nu ştiu dacă vă va remedia problema (în totalitate).


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Vindecarea rănilor fără cicatrici cu ajutorul unei noi substanțe
  • Cum scapi de cicatrici?
  •