Ar fi vorba de Chlamydia sau s-ar putea sa fie si alt tip de bacterie? | Forumul Medical ROmedic

Ar fi vorba de Chlamydia sau s-ar putea sa fie si alt tip de bacterie?

23-11-2011
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
am inceput de prin august sa am niste probleme de sanatate. Desi mi s-au pus diverse diagnosticuri, si am urmat citeva cure de tratament antibiotic care nu au prea dat rezultat, nu cred ca mi s-a pus diagnosticul corect. mi s-a zis ca e vorba de klebsiella pneumoniae, la exudatul faringian, ca de la ea mi s-au tras toate, durerile la rinichi, ovare, maini picioare + tiroidita subacuta. acum o luna am inceput sa acuz dureri mari in zona ovarelor si a rinichilor. am mers la ginecolog care mi-a gasit ovarele infectate si o cistita acuta. Mi s-a luat deci flotiul care a aratat cam peste tot leucocite. am tratat 5 zile cu Trykaxon si alte 7 zile cu Leflox. Am facut o analiza de urina si a rezultat ca mai am caam 2-3 leucocite si un + la bacterii. Am povestit ginecologului tot ce se intimpla de la inceputul lui august si pina in noiembrie si mi-a zis ca as fi putut contacta o bacterie de alt gen, si ar fi vorba de Chlamydia. ca artrita pe care am avut-o, plus si durerile de git s-ar fi produs din cauza Chlamidiei...in trecut, prin iunie am avut un contact sexual cu viitorul meu sot, moment in care s-a rupt prezervativul. La 4 zile dupa, am avut singerare in timpul contactului sexual, si la o saptamina febra si menstruatie intre menstruatii. Am dureri in timpul actului sexual, si urinez cu senzatie de arsura. acum mai urmez o cura de antibiotic cu Leflox si citeva supozitoare, dupa care mi se va lua un test Papanicolau. Nu am inteles de ce nu mi s-a luat pina acum, inainte de a mi se administra antibiotic. dar nu conteaza... am incredere in ginecologul aactual si nu as vrea sa-i pun cunostintele la indoiala. Intrebarea mea este: Ar fi vorba de Chlamydia sau s-ar putea sa fie si alt tip de bacterie. Sun activa sexual de 1 an, si am 21 de ani, deci am avut doar 2 parteneri. cu primul m-am proteejat intotdeauna si nu mi s-a intimplat ca mijlocul de protectie sa cedeze. Deci rezulta ca am luat ceva de la viitorul meu sot, care din pacate si spre nefericirea mea nu prea accepta sa dea un test, sau i-o fi jena. Ar putea sa dea analiza de singe? din cite am inteles e mai bine sa dea o urocultura sau o analiza direct din secretia penisului.
Va multumesc mult
5 comentarii
0
25-11-2011, ora 15:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, ar putea fi vorba de Chlamydia..si, fiind vorba de viitorul tau sot, ar trebui sa colaboreze, ca doar e vorba de sanatatea ta...cred ca si el isi doreste copii sanatosi..nu e primul barbat care va da la analize secretia uretrala si urina pentru urocultura. Boala cu aceasta bacterie se transmite prin contact sexual in 97% din cazuri. Deci ar trebui sa accepte si el sa faca analize caci daca este infectat si nu se trateaza se pot produce complicatii in viitor si va avea probleme mai mari.Se poate pune si un diagnostic serologic, dar in principal cercetarea secretiei ureteale si cultivarea Chlamydiei pune un diagnostic corect si e si mai ieftin. Tratamentul corect este de minim 14 zile.Absolut deloc contacte sexuale cat timp faci tratament.
0
30-11-2011, ora 13:51
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna Ziua! multumesc mult pentru raspuns. Am mers la o clinica privata si ne-am consultata cu un sexopatolog-urolog. Am rugat sa i se faca sotului teste, si ne-a indrumat sa facem analize de singe pentru citeva afectiuni inclusiv chlamydia. Totul a iesit bine, are negativ la toate. Intrebarea mea este daca s-a facut corect sau nu? nu trebuia sa se ia anliza de urina sau secretia uretrala? Pot fi sanse ca sa existe Chlamydia local si sa nu fie in singe? Pentru ca e aproape imposibil ca eu sa o am si el sa nu o poarte, nu am avut contacte sexuale multe fara prezervativ dar au fost citeva si eu zic ca nu este exclus sa o poarte si el. Eu nu sunt sigura daca eu o am sau nu, pentru ca nu mi s-a facut o asemenea analiza, m-au pus din prima zi pe antibiotice. asta a fost numai suspiciunea ginecologului. Urologul de la clinica unde sotul a data analiza, mi-a zis ca e putin probabil ca eu sa o am daca el nu o are. deci ramin la concluzia ca este vorba de o bacterie gram negativa, o klebsiella sau E.coli. Pentru Neisseria Gonoreae nu ni s-a dat, pentru ca medicul ne-a zis ca nu este posibil sa fie din lipsa totala de simptome. sotul e sanatos tun. Nu avem contacte sexuale de 2 luni, pentru ca eu de 2 luni tratez ceva si nu stiu ce tratez de fapt. Spuneti-mi va rog unde sa ma adresez, si daca o problema la rinichi putea declansa infectia, sau o raceala banala?
Multumesc
0
04-12-2011, ora 15:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Testele s-au facut corect. Daca la tine nu e sigur ca ai infectie cu Chlamydia si la el testul a iesi negativ insemna ca nu esti infectata cu acest microb nici tu nici el, nu te mai gandi. Eu cred ca a fost o simpla raceala. Doar pe perioada tratamentului nu e indicat sa ai relatii sexuale, nu luni de zile.Imbraca-te adecvat vremii de afara si nu spala cu apa rece.Pe langa testul Pap sa faci si o ecografie abdominala +pelvina.
0
06-12-2011, ora 14:50
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna Ziua! Sunteti o comoara! va multumesc ca imi raspundeti. despre actul sexual, am grija sa nu se intimpla, pentru ca imi pasa de sanatate si sotul e rabdator in privinta asta. M-ati linistit. am mai facut o ecografie ieri, si se pare ca este normalizat, infectie nu este, si ovarele sunt in valori normale. am 2 chisturi in remisie si ele, dar care imi dau niste dureri siciitoare acum, mi s-a spus ca probabil de la ovulatie, sper sa treaca. Medicul mi-a recomandat oricum sa dau analizele, dat fiind faptul ca ne casatorim in curind, si vrem si copii peste ceva timp. ne-a zis ca el sa dea pentru trychomonas so ghonoreea. cred ca o sa le dam. E posibil sa fi fost o raceala sau o bacterie din intestine, dat fiind faptul ca de la tiroidita sunt mai mereu constipata. Acum ma bucur sa am scaun in toata ziua datorita Immunosan (Medi Grun). am dat oricum o urocultura ieri, si o sa astept rezultatul!
Sa va dea Dumnezeu sanatate si putere!
0
30-03-2012, ora 12:38
sabina1980
Nu este medic/terapeut
sabina1980
am facut un examen vaginal si a iesit klebssiela, medicul a zis sa luam metronidazol si flagyl ovule, dar nu a trecut iar la mine este si o secretie urat mirositoare, puteti sa mi spuneti ce altceva sa fac
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne că ai putea avea probleme cu tiroida
  • Analize pentru tiroidă – indicaÈ›ii, explicaÈ›ii È™i diagnostic de laborator
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  • InsuficienÈ›a tiroidiană
  • ViaÈ›a pacienÈ›ilor cu afecÈ›iuni tiroidiene este afectată chiar È™i după stabilirea unui tratament
  •