chlamidia trachomatis in timpul sarcinii

27-05-2015
elenamariana
Nu este medic/terapeut
elenamariana
buna ziua.mi-ati fii de mare ajutor daca m ati sfatui cu privire la urmatoarea situatie:sunt insarcinata in sapt 7 si mi a iesit la prelevare secretie vaginala chlamydia trachomatis pozitiv insa la snage lgA si lgG NEGATIVE.Ce ma sfatuiti?sa fac tratament cu antibiotic sau nu?am fost la 2 medici, unul spunandu-mi sa nu mi fac griji si sa nu iau nimic, celalat sa iau antibiotic dupa sapt 14.astept pareri daca v ati lovit de asa ceva.va multumesc anticipat !!!
2 comentarii
0
27-05-2015, ora 16:27
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Infectia cu Chlamydia se trateaza neaparat, mai ales in sarcina. Serologia nu are nici un rol in diagnosticul infectiilor genitale cu Chlamydia.
Nu stiu sa conteze saptamana de sarcina in care sunteti. Antibioticele utilizate sunt Azitromicina sau Amoxicilina. In plus trebuie sa va retestati la 4 saptamani dupa incheierea tratamentului pentru a confirma eradicarea (analiza din secretie vaginala)
Deci mai vedeti un medic cat mai repede.
Si nu uitati de partener.
0
27-05-2015, ora 16:33
elenamariana
Nu este medic/terapeut
elenamariana
Va multumesc pentru amabilitatea dvs de a raspunde nedumeririi mele! Voi incepe tratament dupa luna a 3a pt a nu l afecta pe Bebe ! Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul