chiuretaj biopsic

20-08-2008
emiime
Nu este medic/terapeut
emiime
38 ani, nicio nastere (dar am un minunat copil "vitreg" de 13 ani), niciun avort, activa sexual, partener stabil. Am facut 2 controale gineco(pb cu menstra prelungita, chiar 10 zile, de vreo 4 luni incoace, scurgeri aproape permanente-mai ales la frig, uneori cu sange, dureri la menstruatie, senzatia de discomfort in abdomen. De ex. in ultima luna am avut exact 10 zile de liniste deplina-atat cat a durat vacanta pe litoral-nu scurgeri, nu dureri...). Primul control simplu, "cu mana", diagnostic:uter "inflamat" (pe scrisoare scrie ceva cu terminatia tos) cu menometroragie.
Al doilea, in aceeasi zi, la palpare cu mana totul OK, col curat, nu chisturi, nimic ingrijorator, dar la eco intravaginala surpriza: pata urata pe ovarul stang (chist de aprox 5 cm, posibil foliculi spune medicul) si o depunere/"ceva resturi" in vagin. Mi s-a prescris tratament cu orgametril 21 de zile si mi s-a recomandat un chiuretaj biopsic. Ideea unui chiuretaj ma ingrozeste. M-am documentat si am aflat cate ceva despre asta. Exista si alte metode de a se face recoltarea respectiva pt analiza? (colposcopie?) Ce credeti ca ar putea fi? Ce imi recomandati?
Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.