chisturii endometriozice

25-01-2012
bruneta2202
Nu este medic/terapeut
bruneta2202
de 9 luni ma chinui cu o anexita diacnostic initial mai nou mi s-au gasit 2 chisturi endometrioxice nu foare mari intr1-2 cm pe ovarul stang mi sa dat anticonceptionale 3 luni.dupa prima luna de anticonceptionale acestea n-au cedat deci de acicea diagnosticul de chist endometriozic mi s-a mai spus ca mai vedem dupa 2 lui de anti daca ajung sau nu la operatia de laparoscopie.intrebarea mea este daca se poate ramane gravida cu aceste chisturi nu foarete marii???si care ar fi riscurile daca a-s ramane gravida se pot sparge sau torsiona???ma gandesc sa fac si operatia ca sa scap de ele dar as mai vrea si o a doua parere stie cineva un doctor bun care sa faca si aceasta operatie pt ca doctora mea care o am nu face aceasta operatie si nici nu mi-a facut nici o analiza ca sa fie sigura ca sant endometriozice, , , , , am ami citit pe forumuri si se fac unele analize ca CA 125 si HE 40parca acestea stabilesc sigur diacnosticul??? va rog daca a mai facut cineva operatie de laparoscopie unde si la ce doctor???
1 comentarii
0
25-01-2012, ora 22:05
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Endometrioza este o afectiune care evolueaza si care se asociaza adesea cu subfertilitate sau chiar infertilitate in forme rezistente si severe. Daca aveti vreun chist endometriozic acesta nu cedeaza la tratament hormonal cu CO. Diagnosticul de certitudine se pune prin laparoscopie si ex HP, desi imaginea ecografica este adesea inalt sugestiva. Teoretic puteti ramane gravida si cu aceste chisturi endometriozice, problema este ca aceasta boala se asociaza adesea si de modificari anatomice, aderente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.