chisturi sebacee... pe nas

06-09-2008
ramona b
Nu este medic/terapeut
ramona b
buna ziua! am si eu o intrebare...de cativa ani am un chist sebaceu pe nas, care din fericire nu si-a schimbat pana acum dimensiunea.as vrea sa ma operez.ce sfaturi puteti sa imi dati? se poate sa fac o interventie si sa nu imi ramana cicatrice? va rog frumos sa imi raspundeti..multumesc.
4 comentarii
0
06-09-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Chistele sebacee de la nivelul nasului, au din pacate, tendinta de a creste. Este bine sa-l indepartati cat mai curand.
Trebuie avut grija la doua aspecte:
- chistul sa fie excizat in totalitate, eliminandu-se astfel posibilitatea de a se reface.
- interventia trebuie facuta de un chirurg plastic suficient de experimentat incat sa nu va ramana semne vizibile.

Numai bine!
0
07-09-2008, ora 00:00
ramona b
Nu este medic/terapeut
ramona b
multumesc frumos...
0
17-01-2010, ora 20:04
nary n
Nu este medic/terapeut
nary n
buna ziua. am si eu o intrebare.mi-au aparut de ceva timp niste formatiuni minuscule, un fel de cosuri pe penis.am facut un control dermatologic si mi s-a spus ca sunt chisturi sebacee si ca au multe persoane chestia aceasta. se pot trata in vre un fel? Multumesc anticipat
0
16-06-2017, ora 22:11
Ciorcila Mya
Nu este medic/terapeut
Ciorcila Mya
Buna ziua, am fost operata acum un an de zile de un chist sebaceu pe fata, fix in mijlocul fruntii, il aveam de 3 ani dar nu ma deranja decat estetic asa ca l am scos ! Dupa o luna mi a aparut ceva mic deasupra cotului la mana dreapta, dar a crescut destul de repede e ca un bob de mazare si este pe dinauntru iar cand ating puternic ma doare putin. Am fost la doctor, mi a dat o crema si antibiotice dar nu trece. Va rog ce poate fi? ?? Sunt foarte ingrijorata, cateodata arata rosu iar cateodata vanat... dar culoare pierduta, cum e la cot nu prea se observa doar se simte mai mult, va multumesc, un raspuns m ar ajuta enorm!!apropo am 26 de ani si traiesc in spania, aici e mai greu sa poti vedea repede un dermatolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: