chisturi san - oare tine de endocrinologie?

25-02-2009
lord_lesy
Nu este medic/terapeut
lord_lesy
Povestea mea este complexa. De cand m-am nascut am avut probleme de asimilare a vitaminelor si mineralelor, astfel pana pe la vreo 18 ani faceam analize de sange mereu - suspiciune de anemie- mereu am fost sub greutatea normala la 18 ani aveam 37 kg si 1, 65 inaltime. Luam vitamine mereu dar tot nu ma ingrasam, asa sunt si acum ma ingras foarte greu si slabesc foarte usor. Pe baza de stres, dupa ce am nascut, am slabit 15 km intr-o luna si jumatate, si tot nu ma opream. Acum am reusit sa ma stabilizez si sa ma ingras pana la 50 kg (am luat vitamine si am renuntat la un servici foarte stresant).
In paralel cu acestea pe la 14 ani am descoperit un chist la san, langa mamelon, era lipit de piele si tare la atingere, uneori se invinetea. La 20 de ani am descoperit ca am duplicitate vaginara si uterina si m-am dus la Coltea sa vad ce este exact, dar am sfarsit prin a fi operata de chistul de la san. In urma operatiei dr a spus ca este un punct de grasime in spatele caruia era o punga de puroi. Pe rezultatul histopatologic scrie: mastoza fibrochistica. Aproape imedit dupa a aparut sub operatie un nodul identic, care in timp a crescut mult mai mult decat primul. Acesta din urma incepuse sa ma doara de cateva luni (intre timp am nascut un copil, am alaptat, si am avut o grestere in greutate de 22 km si apoi o slabire brusca de 15) asa ca m-am dus la Institutul Oncologic din Bucuresti (unde era operata bunica de cancer san) si dr a hotarat scoaterea chistului. M-am operat in ianuarie si mi s-a spus ca a fost punct de grasime. Azi am primit rezultatele histopatologiei: Chist epidermic, proces inflamator cronic granulomatos intra si perichistic.
Nu am primit nici o explicatie referitoare la motivul aparitiei acestor chisturi. Cum pot evita aparitia altuia acum?
Mentionez ca de la 20 ani iau anticonceptionale (marvelon, logest si acum Yasmin) ca tratament pentru chisturi ovariene (pe ambele ovare aveam chisturi de 22 si 24) poate fi oare ceva endocrinologic?
Sau e doar ceva legat de piele?
Nu stiu unde sa ma indrept - catre endocrinologie sau dermatologie.
Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
25-02-2009, ora 11:01
lord_lesy
Nu este medic/terapeut
lord_lesy
am uitat sa mentionez ca acum am 30 de ani.
0
25-02-2009, ora 14:35
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pentru inceput consulta un medic endocrinolog si fa-ti niste analize hormonale si chiar markeri tumorali, stie medicul care trebuiesc facute!Si mergi cu rezultatul analizelor care le-ai facut pana acum si daca este treaba de dermatologie, o sa iti spuna tot medicul!Sau daca iti permiti, mergi si la unul si la altul!Daca esti din Bucuresti iti recomand eu un medic dermatolog foarte bun, dr in stiinte medicale, la spitalul Colentina!Si endocrinolog iti pot recomanda!
Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.