chisturi ovariene

16-06-2014
mary_ana_20
Nu este medic/terapeut
mary_ana_20
buna ziua.deoarece am incercat sa avem un bebe si nu s-a intamplat pana acum si deoarece menstruatia a venit mai ciudat am decis sa imi fac un ecograf vaginal.atunc am descoperit ca am 2 chisturi pe ovarul stang care impreuna aveau vreo 7 cm.am luat o luna duphaston si alte medicamente.apoi am facut eco.si nimic, chisturile erau tot acolo.am luat 3 luni anticonceptionale si chisturile nu s-au absorbit.apoi dupa vreo luna mi-a mai aparut un chist.acum ele au cam 10 cm. mentionez ca ovarul drept nu are nimic si ovuleaza normal.
As vrea sa stiu daca e posibil sa raman insarcinata chiar daca am chisturile astea mari, si sa nu fie nevoie sa ma operez.
11 comentarii
0
23-06-2014, ora 11:41
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna mary_ana_20,

Dimensiunea chisturilor nu se raporteaza cumulat, care este dimensiunea fiecaruia? Una este sa ai 3 chisturi de 3 cm si alta este sa ai 2 de 1 cm si unul de 8.

De unde stii ca ovarul drept ovuleaza normal?
0
24-06-2014, ora 16:40
cuta20
Nu este medic/terapeut
cuta20
buna ziua am fost la diferiti doctori si fiecare mi-a dat cate un diagnostic, ba ca am chist la ovarul drept ba ca e la stangul, dar niciodata nu am stiut sigur ce am si as vrea sa stiu daca acele chisturi sunt cauza intarzierii menstuatiei.pt ca ultima data cand am avut menstuatie a fost pe 21 februarie 2014, mi-am facut teste de sarcina si au iesit negative si am facut si ecograf sa fiu mai sigura.as vrea sa stiu care e cauza!eu am diabet de 16 ani si anul trecut am ramas insarcinata dar din pacate am pierdut sarcina la 3 luni, vreau sa stiu daca diabetul e cauza pt care nu pot tine o sarcina?si mi-sa spus ca nu mai pot ramane insarcinata si as vrea sa stiu daca sunt sanse sa mai pot ramane insarcinata sau nu?
0
24-06-2014, ora 21:19
mary_ana_20
Nu este medic/terapeut
mary_ana_20
buna ziua.v-am spus mai sus de chisturile care cumulat au vreo 10cm.mai precis unul este de vreo 4-5 cm, celalat de 4 cm
si celalalt tot camvreo 4 cm, dar inghesuite acolo, au vreo 10 cm. despre faptul ca ovarul drept fuctioneaza normal mi-a spus doctorul ginecolog, intrucat mi-a monitorizat prin ecografie foliculul, daca a crescut si dk se sparge.si mi-a zis k pe dreptul are loc ovulatia.as putea sa raman insarcinata daca ovarul drept fuctioneaza normal?desi pe ovarul stang sunt chisturi?.va multumesc anticipat.
0
25-06-2014, ora 00:44
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna mary_ana_20, daca exista ovulatie se poate obtine sarcina (in cazul in care nu exista alta anomalie in afara chisturilor care te ingrijoreaza - trompe blocate, spermograma anormala etc). Ovarul cu chisturile este la risc de torsiune, ai un plan pentru el?

Buna cuta20, ce varsta ai? Ai primit vreo informatie referitor la motivul pentru care nu ai mai putea ramane insarcinata? Chisturile pot deregla ciclurile menstruale, dar nu sunt un motiv categoric pentru a spune ca nu poti ramane insarcinata. S-a precizat vreo dimensiune? Data viitoare incearca sa dai cat mai multe detalii.
0
25-06-2014, ora 08:28
cuta20
Nu este medic/terapeut
cuta20
buna ziua am 23 de ani, nu mi-sa precizat nicio dimensiune, motivul pt care nu as mai putea ramane insarcinata a fost ca diabetul e de foarte multi ani si ca unul din ovare nu functioneaza bine si ca prima data cand am ramas insarcinata a functionat doar un singur ovar, va multumesc
0
25-06-2014, ora 09:20
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
cuta20, multe femei au diabet din copilarie si raman insarinate, duc sarcina la termen si nasc fara probleme, deci diabetul nu te impiedica sa ramai insarcinata.

In ce sens unul din ovare nu functioneaza bine? Atata timp cat celalalt ovar ovuleaza, poti ramane insarcinata.
0
25-06-2014, ora 21:17
mary_ana_20
Nu este medic/terapeut
mary_ana_20
am facut un hsg si mi s-a desfundat trompa dreapta.la stanga nu s-a reusit.pe ovarul stang am chisturile.si mi s-a spus k pot sa raman insarcinata daca trompa dreapta si ovarul drept functioneaza.chisturile nu ma dor, nu simt ca sunt acolo.
speranta mea e sa raman insarcinata chiar daca sunt chisturi pe stangul, si apoi sa le scoata la nastere.se poate?
0
25-06-2014, ora 22:15
cuta20
Nu este medic/terapeut
cuta20
nu functioneaza bine in sensul ca nu ovuleaza.la ultimul control cand am fost mi-sa spus ca fertilitatea mea a scazul cu 60-70%dar nu mi-sa explicat exact de ce.de anul trecut din mai cand am pierdut sarcina nu am mai reusit sa raman insarcinata.si atunci am ramas insarcinata dupa 3 ani de incercari.eu si sotul meu ne dorim foarte mult un copil si as vrea sa stiu daca pot ramane pe cale naturala fara sa apelez la tratamente.la cati medici am fost pana acum de la nici unul nu am plecat lamurita de ceea ce am.nu stiu ce sa mai fac de aceea v-am cerut un sfat.
0
26-06-2014, ora 23:40
mary_ana_20
Nu este medic/terapeut
mary_ana_20
As mai vrea sa va intreb ceva.la 7 zile de la menstruatie am facut hsg si mi s-a desfundat trompa dreapta.dupa cat timp pot sa incerc sa raman insarcinata?as putea sa am contact sexual sa raman insarcinata la 5 zile dupa ce am facut hsg? As vrea neaparat un raspuns.va multumesc
0
27-06-2014, ora 02:51
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
mary_ana_20, poti sa tratezi chisturile chirurgical la nastere doar daca este nastere prin cezariana, dar chisturile se pot opera si laparoscopic, deci nu as indica o cezariana doar pentru a trata chisturile. As evita sarcina in ciclul cu HSG.
0
27-06-2014, ora 02:54
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
cuta20, ca principiu general, daca exista un ovar care ovuleaza si o trompa functionala poti ramane insarcinata (chiar si daca sunt de parti opuse, uneori trompa de pe stanga capteaza ovul eliberat de ovarul din dreapta si invers).

Faptul ca trompa este permeabila nu inseamna ca este si functionala. In interiorul trompelor sunt niste structuri care imping ovulul catre uter, daca au fost afectate de o infectie/inflamatie/etc e posibil sa nu fie functionale chiar daca sunt permeabile. Exista un risc usor crescut de sarcina extrauterina daca ramai insarcinata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: