chistul ovarian.. din ce cauza apare?

22-11-2008
pantera_x
Nu este medic/terapeut
pantera_x
spuneti-mi va rog chistul ovarian din ce cauza apare?.din cauza contraceptivelor poate aparea?
11 comentarii
0
23-11-2008, ora 10:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, contraceptivele se folosesc in terapia chistului ovarian, cu exceptia contraceptivului inplant [Norplast ] care creste riscul de a face chist de ovar.Chistul de ovar apare ca urmare a unei tulburari in functia normala a ovarului, mai precis are loc o crestere anormala a foliculului ovarian.Deci de la contraceptivele pilule nu poate aparea chistul de ovar.Numai bine!
0
25-07-2009, ora 21:46
Felicia21
Nu este medic/terapeut
Felicia21
am fost operata de chist si fibrom acum dupa 6 luni de la operatie mi-a gasit un chist de7cm nu mai am nici menstruatie ce pot sa fac
0
21-09-2009, ora 18:00
catinca ana
Nu este medic/terapeut
catinca ana
Draga mea, fa urgent tratamentul cu produse apicole al d-nului Andritoiu Vasile. Dupa max 2 luni nu o sa mai ai nimic. Multa sanatate.
0
08-10-2009, ora 10:30
iruta
Nu este medic/terapeut
iruta
Buna ziua.am fost operata acum patru ani de chist ovarian pe partea dreapta.Mi sa scos doar lichidul.Mi sa facut operatie laparoscop, ovarele nu au fost eliminate.Dupa cinci luni mi sa refacut din nou chist, dar de data asta pe amandoua ovarele.Mi sa dat sa fac tratament un an de zile cu anticonceptionale diane 35.Dupa terminarea tratamentului nu am mai avut nimic si mi sa reglat si mentruatia.De vreo noua zile am inceput sa am dureri in partea stanga a ovarului si in zona uterului.este posibil sa am din nou chist ovarian sau o posibila sarcina?ca ma doare si in zona uterului si la ovarul stang..pot ramane gravida imediat dupa terminarea menstruatiei daca am un act sexual?AM FACUT SI DOUA TESTE DE SARCINA SI MI-AU IESIT NEGATIVE, TREBUIE SA MAI ASTEPT SA MAI REPET UN TEST SA VAD DACA SUNT GRAVIDA?DUPA CIT TIMP SE FACE UN TEST DE SARCINA DUPA UN ACT SEXUAL? astept un raspuns.MULTUMESC MULT.
0
14-03-2010, ora 18:37
mimibuzea
Nu este medic/terapeut
mimibuzea
buna ziua.in urma unor dureri in partea de jos a abdomeniului am ajuns sa fac un ecograf in urma caruia mi sa depistat un chist ovarian de 375mm.am mers la medicul ginecolog cu rezultatul ecografiei, si dupa un control ginecologic mia spart chistul cu mina, cu cealalta apasind foarte tare pe locul durerii.intradevar cred ca la spart pt ca la un moment dat chiar am simtit cum sa spart.intrebarea mea este, era normal sa procedeze asa, pentru ca eu nu am mai auzit pina acum de aceasta metoda.mia prescris si un tratament cu doxiciclina, flamexin, polidin perioada de 5 zile.va rog mult sami raspundeti si mie pentru ca sint foarte ingrijorata.astazi 13 martie sa intimplat aceasta operatie.va multumesc mult.
0
23-07-2010, ora 17:02
pic
Nu este medic/terapeut
pic
VA ROG URGENT SA IMI RASPUNDA SI MIE CINEVA AM FOST OPERATA ACUM 2 ANI DE ENDOMETRIOZA ASTA MI.A IESIT LA REZULTATUL ANATOMOPATOLOGIC DE ATUNCI STAU NUMAI IN CHINURI ACUM O LUNA AM FOST IAR OPERATA DE UN CHIST OVARIAN CARE S.A ECLATAT A FOST DE 4 CM.IAR ACUM DUPA NICI O LUNA AM IAR CHIST PE ACELASI OVAR DE 6 CM AM DURERI MARI SI NU INTELEG CE LE DETERMINA SA SE FORMEZE ASA REPEDE.MI.AU DAT TRATAMENT CU CERAZETTE DAR NU L.AM LUAT DEOARECE EU AM SI HEPATITA CU VIRUS C.INTREBAREA MEA E NU E MAI BINE ACUM SA SCOT ACEST OVAR CARE ARATA RAU LA ECHOGRAFIE SI AM MEREU CHISTURI PE EL DECAT SA MA INDOP DE PASTILE AIUREA AM 31 DE ANI SI SUNT DIN BUCURESTI
0
02-08-2012, ora 22:41
carmelyta
Nu este medic/terapeut
carmelyta
fica mea are cisturi in ovaru stang a inceput sa ia meleva 35 la sfatu dr cand ii vine ciclu in 1 zi
ia trecut ciclu si au inceput sa ii curga cheaguri si sange rosu intens dipa 2 zile de cand sa opri ciclu cesa faca.este plecata din tara acum si nu stie ca sa faca nu are nici de unde sa ia tratament
nu isi permite sa mearga la dr acolo
.va rog sa imi dati un sfat.sunt foarte suparata nu stiu cum so ajut
sa fie din cauza pastilelor.si zice ca o ustura inauntru.ea are si o rana pe col.va rog mult ajutatima.va multumesc mult
0
29-09-2013, ora 11:06
rocssy
Nu este medic/terapeut
rocssy
buna ziua...am un chist de 8 mm...iar de un an nam mai fost la control.iau artizia de vreo 2 ani.anticonceptionalele impiedica aparitia altor chisturi..?..
0
27-09-2016, ora 10:39
simona-adriana
Nu este medic/terapeut
simona-adriana
buna ziua in urma unor singerari am facut o ecografie unde mi-au gasit un chist ovarian de 32mm un polip si un fibrom as vrea sa stiu daca trebuie sa ma operez medicul ginecolog mi-a dat tratament cu anticonceptionale
0
28-09-2016, ora 18:51
simona-adriana
Nu este medic/terapeut
simona-adriana
buna seara va rogsa-mi spuneti popipul trebuie operat
0
04-10-2016, ora 21:46
simona-adriana
Nu este medic/terapeut
simona-adriana
BUNA SEARA VA ROG SA IMI SPUNETI CHISTUL DE 4 CM TREBUIE OPERAT
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: