chistadenocarcinom papilar seros la ovar drept

25-04-2012
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Domnule dr,
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi raspundeti si mie:
Sunt la jumatatea drumului(a 3 a sedinta de chimioterapie)si sunt foarte derutata.In luna ianuarie am fost operata de dl. profesor Bratucu: anexectomie bilaterala si omentectomie si rezultatul anatomo patologic a fost cel de sus,
stadiul T1a, ovarul stang bine, trompe uterine bine, oment bine.Inainte operatiei CA 125 35, inainte de inceperea chimioterapiei CA 125 14.5. Chimioterapia mi s-a recomandat pentru consolidarea actului chirurgical.Imi pare rau ca nu am cerut si a2a si a3a parere inainte de a incepe chimioterapia, pentru ca acest tatament m-a devastat total, atat psihic cat si fizic, nu atat durerile fizice, nu au fost multe, ci caderea parului si lipsa chefului de viata m-au transformat intr-o 'leguma'.Nu vreau sa par astenica, am 42.5 ani, o viata foarte frumoasa si un sot excelent care ma incurajeaza si nu ma lasa singura la dr. nici un minut.Intrebarea mea este cum sunt eu monitorizata in timpul chimioterapiei cant toate analizele sunt parfecte, sau trebuie sa ma ingrijoreze insusi diagnosticul. Va multumesc din suflet anticipat.
37 comentarii 12 Înainte ›
0
25-04-2012, ora 22:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu inteleg foarte bine intrebarea. pana o clarifici, si pentru a-ti putea raspunde mai bine la intrebare, raspundei tu la una: ce GRAD DE DIFERENTIERE AVEA TUMORA ? este de obicei mentionat in buletinul histopatologic si prescurtat cu G si o cifra, de la 1 la 3.

altfel, despre chimioterapie, pot sa-ti spun ca, desi poate gaseai niste doctori care NU ti-ar fi recomandat chimioterapie, studiile au aratat beneficiu si la pacientele cu acest stadiu foarte mic, in favoarea celor care aleg sa faca chimioterapie fata de cele care aleg sa NU faca. durata/numarul de cicluri ramane inca foarte controversat. 6 se poate recomanda acolo unde riscul este cel putin mediu (pe baza unor factori dintre care cel mai important e gradul G de care te-am intrebat), dar nu numai acolo. in orice caz, daca nu se poate si nu se poate, exista si posibilitatea opririi la numai 3 serii de chimio, pe baza unei discutii cu oncologul tau, urmat de monitorizare pe termen lung. e posibil sa fie bine si asa. altfel, odata incheiata chimioterapia, parul o sa-ti reasca si lucrurile vor reveni la normal, probabil complet, poti sa te gandesti macar asa.

raspunde-mi la intrebarea de mai sus, te rog!
0
25-04-2012, ora 22:16
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara...eu nu sunt medic, dar am trecut prin ce treci tu, cu o mica mare deosebire: acelasi stadiu, tot ovar(eu am facut histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si omentectomie), dupa interventie am cerut 3 opinii la 3 oncologi, au cam oscilat in ceea ce priveste chimio si atunci m-am decis sa nu fac chimio.In februarie am facut un an de la operatie, ma simt f. bine, maine ma duc sa fac analizele de sange.
In ceea ce te priveste, timpul nu-l poti intoarce, asa ca te sfatuiesc sa lupti, caderea parului nu este un inconvenient, creste...ai o familie, un sot iubitor, esti iubita..de ce sa fi o leguma??plimba te, mananca tot ce poftesti, fa activitati care te dispun, vorbeste cu noi pe forum...
Eu sunt Viorica, sunt din Bucuresti, am si o varsta, am lucrat in sistem, dar profil de pediatrie...
Hai, cand ai nevoie de incurajari, intreaba-ma ce doresti, cu tot dragul iti voi vorbi.
Te imbratisez si pe curand.Si inca ceva, pe forum este decat DR.Raul Duke..oncolog.
0
26-04-2012, ora 11:15
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Multumesc mult draga Vasi-Viorica, am citit si am urmarit tot ceea ce ai scris pe acest forum, toate raspunsurile d.lui dr. si totdeauna am facut asocierea intre diagnosticul meu si al tau. M-am hotarat sa ma inregistrez tarziu pe acest forum, ma credeam invincibila, niciodata nu am crezut ca ma poate dobori asa" boala".In asteptarea rezultatului anatomo-patologic imi facea bine sa intru pe acest forum si sa citesc incurajarile tale, vis a vis de celelalte colege se suferinta, precum si raspunsurile d.lui dr. deosebit de profesionale si reale, exact asta urmaresc eu, nu vreau sa ma imbat cu apa rece. Chiar daca stadializarea mea a fost t1a, insusi termenul de chistadenocarcinom trebuie sa ma infioare.Rezultatul anatomo-patologic a avut un impact devastator asupra mea si a familiei mele, eu neavand nici un simptom de boala. Este o poveste lunga pe care am sa ti-o relatez data viitoare, din lipsa de timp.Am fost luata ca din oala, dl. profesor care m-a operat mi-a spus ca trebuie sa fac chimioterapie pentru consolidarea actului chirurgical. Examenul extemporaneu a fost bun si de aceea nu mi s-a facut decat anexectomie bilaterala.Surpriza a venit la marele rezultat. Eu iti multumesc mult pentru incurajarile tale, izvorate din propria ta experienta nu chiar usoara si incerc sa merg mai departe, chiar si eu care sunt optimista mai clachez cateodata. Iti multumesc mult.
0
26-04-2012, ora 12:07
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Domnule dr. va multumesc mult pentru promtitudinea raspunsului.Gradul de diferentiere al tumorii ma preocupa si pe mine foarte mult, neregasindu-se in buletinul HP. Rezultatul anatomo patologic este urmatorul:
anexa dreapta MACRO ovar cu formatiune papilara intrachistica cu diametru 5.5/4.5 cm
MICRO criostat - ovar drept - adenocarcinom papilar; postcriostat chistadenocarcinom papilar seros;
papafina - chistadenocarcinom papilar seros; trompa dreapta indemna;
anexa stanga, mare epiploon: MACRO - ovar stang cu diametru de 5/3 cm, cu formatiune chistica cu diametru de 2 cm.
epiploon cu aspect macroscopic in limite normale.MICRO - ovar stang - corp galben hemoragic, chisturi de granuloasa, epiploon - tesut conjunctivo-grasos.
Concluzie; chistadenocarcinom papilar seros ovarian drept. M 8460/3; pT1a, pNx
Este buletinul meu HP complet, asa cum l-am primit. Mult timp am crezut ca gradul de diferentiere este 3, de la M din concluzie. Tot eu am depistat pe net citind mult ca M 8460/3 este codul diagnosticului meu din clasificarile tumorilor.
Cand m-am prezentat cu rezultatul la profesor mi-a spus ca trebuie sa fac chimio si m-am conformat, deoarece aveam mare incredere in el. M-a incurajat, mi-a spus sa nu ma tem de chimio, ca au fost rezultate bune si in stadii mai avansate, ca operatia mea a fost o reusita, capsula intacta, s-a bucurat mult de rezultatul HP vis a vis de epiploon, etc ( multe incurajari ).Marele meu regret este ca nu m-am dus cu acest rezultat la 10 oncologi, iar daca din 10, 3 sau 4 imi recomandau chimio, faceam Consider ca m-am aruncat prea repede intr-un tratament atat de radical.M-am dus la oncologul care mi-a fost recomandat de chirurg, tratamentul decurge bine ca pe banda rulanta, cand am pus inrebari pertinente mi s-a raspuns : tratamentul pentru cancer ovarian este standard.Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu-mi contest doctorul oncolog, dar inrebarea care ma macina zi si noapte este: cum sunt monitorizata pe parcursul sedintelor de chimio, cand toate analizele mele sunt in limite normale.
Va multumesc pentru timpul acordat, am vrut sa va scriu mai explicit pentru un raspuns concret, oricum dvs. ma-ti convins din primul mesaj si nu imi mai pare rau pentru acest tratament radical.Pentru vindecare fac orice.Sunteti ca un inger pentru mine si cred ca pntru toti oamenii plini de suferinta de pe acest forum. Va respectam.
0
26-04-2012, ora 15:31
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@andibel...am vrut sa-ti trimit un mesaj pe privat...nu se poate..esti la, , secret"???
Sa sti ca si la mine debutul a fost tot brusc.am facut un glob vezical intr-o noapte si am ajuns la ginecologul meu...acolo surpriza...si asa a inceput lupta cu mine, in primul rand, pentru a evita depresia, de care scapi greu.aveam destule informatii medicale..
O minune a fost depistarea in acest stadiu, de obicei cancerul de ovar are o evolutie mascata si se depisteza in st. 3-4, cu ascita, cu...asa ca sa ne rugam la Dumnezeu ca am dat peste chirurgi oncologi f. buni, ca interventia a fost ok.
Eu am optat pentru o interventie largita, eram deja la menopauza...
Pe curand, cu vesti bune, te vreau vesela si optimista.
0
26-04-2012, ora 19:59
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Iti multumesc mult pentru incurajari, si eu ii multumesc lui D.zeu in fiecare zi ca m-a trimis la dr, chiar daca aparent nu aveam nici un simptom.Totul a inceput in 2011 septembrie, cand m-am hotarat sa fac un control de rutina, control ginecologic care il fac in fiecare an. M-am dus la Medas unirii, am programat control clinic, ecotransvaginal, Papanicolau, analize sange. La control clinic f. bine, la transvaginala f.bine in afara de existenta unui chist functional pe ovarul drept. Cand am intrebat ce este de facut cu acest chist, dr. mi-a spus ca este un chist functional si ca trebuie urmarit ecografic, este un chist care se poate resorbi prin menstra, mentionez menstra regulata, fara nici o durere, fara nici un simptom. Din acel moment am avut o revelatie si am stiut ca nu o sa ma mai intorc la acel dr. Dupa ce a trecut termenl de 2 luni, m-am programat la o transvaginala, la un dr. renumit din Bucuresti. Acest dr. mi-a deschis capul, mi-a zis ca nu este nici un chist functional, ca este o formatiune tumorala urata, ca trebuie sa fac CT si o sa vedem mai bine. Am facut CT si a urmat operatia in 12 ianuarie.De atunci totul s-a schimbat in viata mea, niciodata nu am crezut ca o sa patimesc atatea.
Despre mesajul pe privat nu stiu, o sa analizez setarile, de-abea mi-am facut cont de 2 zile. Te pup.
0
26-04-2012, ora 22:56
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@andibel, vreau sa-ti spun ca totul va reveni la normal, important este sa ai grija de tine...sa fi optimista, parul creste si va fi si mai frumos.
Ingrijeste-te, fardeaza-te, plimba-te...poarta burtiera, chiar daca unii nu sunt de acord.
Sa sti c-am trecut si eu pe la Medas Unirii, la dr. de la oncologie, super de treaba.
Azi am fost la analizele de sange, am rezultatele in 3 zile (la Medlife Grivita), dupa voi face progrmare si la gineco si la cardio.
Te pup si noapte buna...
0
27-04-2012, ora 00:40
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
andibel, la recomandarea chimioterapiei in stadii incipiente conteaza si varsta, riscul ca boala sa revina la un moment dat si asa mai departe. Poate fi considerat un tratament radical, dar veti trece cu bine peste el. Totul va reveni la normal in urmatoarele luni. Uneori impactul psihologic e mai mare in timpul tratamentului decat cel fizic. Posibilele focare microscopice de celule maligne pot fi distruse prin chimioterapie, lucru care va poate salva viata.
0
27-04-2012, ora 09:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Intr-adevar si pe scurt, daca de exemplu ajungeai la noi in serviciu (nu e exclus ca nu s-a intamplat), probabil ca si noi/eu ti-am fi oferit varianta cu chimioterapia ca fiind cea mai buna, ca varianta pentru pur si simplu urmarire.
0
27-04-2012, ora 10:22
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Domnule dr. va multumesc pentru raspuns, ma-ti convins.
0
27-04-2012, ora 13:13
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Domnule dr. Raul, ma scuzati ca intervin din nou dar am uitat sa va intreb daca v-ati uitat pe buletinul meu HP si daca da ce parere aveti, de ce oare nu se regaseste G pe el. Analiza probelor este facuta la IOB.Va multumesc mult pentru amabilitatea dvs.
0
28-04-2012, ora 12:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
desigur ca am citit. ma tem ca nu am nici macar vreo ipoteza pentru asta... poate ca dintr-un motiv sau altul nu s-a putut determina. pentru G trebuie apreciate alte 3 caracteristici ale tumorii: mitoze atipice, formare de tubuli si atipii nucleare, se face un scor si se spune G cat o fi sau slab/mediu/bine diferentiat sau chiar nediferentiat/anaplazic.
0
28-04-2012, ora 13:25
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Multumesc din suflet, o sa mai postez dupa 5 mai, atunci voi face a 4 a sedinta de chimio, voi sti si rezultatele la analize si am inteles ca oncologul meu vrea si un CT, poate cine stie da D.zeu ceva mai bun si pentru mine. Va apreciez si va doresc numai bine.
0
28-04-2012, ora 19:38
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Draga Viorica, iti doresc ca toate rezultatele sa iti iasa bine, astept numai vesti bune. Mult succes si sa ne ti la curent. Te pup.
0
28-04-2012, ora 21:01
ama17
Nu este medic/terapeut
ama17
draga viorica,
ma bucur ca te-am regasit. sa ai parte de rezultatele pe care le doresti. si cred ca ele vor fi cel mai bun cadou de ziua ta. la multi ani si multa santate
0
04-05-2012, ora 21:07
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Am terminat azi a4 a sedinta de chimioterapie cu bine, analizele medicale au iesit foarte bine, am vb. cu oncologul si facem investigatii CT, markeri etc. si daca totul iese bine, fac si a 5 a sedinta si gata termin cu chimio. Am fost foarte fericita si dupa atata frig si ceata, iata poate apare si soarele. Va doresc multa sanatate si sa aveti parte de tot binele din lume.O sa va povestesc tot peste 2 saptamani, dupa investigatii.
0
04-05-2012, ora 21:56
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Ama analizele sunt f. bune, doar glicemia, proteina c reactiva si ac.uric sunt usor crescute...am o programare la internist abia pe 30 mai.Am vobit si cu gineco-chirurgul meu, s-a uitat pe analize, n-a avut nici-o obiectie..
@andibel ma bucur de optimismul tau, ma bucur ca esti ok, Dumnezeu sa te ajute..
Va imbratisez si numai bine pentru toata lumea, Viorica.
0
05-05-2012, ora 19:00
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Multumesc pentru urare si eu iti doresc tie multa sanatate si sa ai parte de cele mai bune rezultate.
0
19-05-2012, ora 19:15
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Pentru dl.dr.,
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti si mie ce markeri tumorali mai sunt concludenti in cazul monitorizarii unui cancer ovarian, in afara CA-125.Am terminat a4a cura de chimioterapie, iar dr. meu oncolog mi-a propus sa fac CT si CA 125, daca ies bine voi termina in curand tratamentul, eu as vrea sa fac si alte analize. Va multumesc.
0
19-05-2012, ora 20:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai acei markeri care au fost anormal de crescuti inainte de operatie.
0
20-05-2012, ora 03:50
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Inaintea operatiei mi s-au facut CA 125 si CA 19-9. Ambii au fost in limite normale. Tratamentul chimioterapeutic l-am inceput cu CA 125 14, 5.Va multumesc pentru raspuns si de-abia astept sa termin investigatiile sa va povestesc.
0
21-05-2012, ora 00:27
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Andibel, cum te mai simti???
Ama ce faci, mai dati si voi semne de viata, va imbratisez...
0
21-05-2012, ora 18:23
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Multumesc mult Vasi, ma simt foarte bine. Astazi am fost mi-am facut markerii tumorali, iar joi am programare la Gral(aici e prof. meu oncolog)pentru CT, saptamana aceasta este cea a investigatiilor. Daca totul iese bine nu mai fac si cele 2 sedinte de chimio. In principiu, cand am vb. cu oncologul, inaintea celei de a 4 a sedinta, mi-a spus ca este bine s-o fac si pe a 5 a. Eu ma gandesc ca daca CT iese bine, o sa-mi spuna ca numai este necesara chimio. Speranta moare ultima. In rest totul este bine, de simtit m-am simtit f.bine, cu exceptia celor 5 zile de dupa a 4 a sedinta, cand crede-ma m-am gandit si la moarte, cu tot optimismul meu. Te pup, iti urez numai bine, iar vineri va scriu rezultatele analizelor, CT-ului si hotararea oncologului.
0
21-05-2012, ora 22:00
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Andibel, sunt convinsa ca totul va fi bine...Doamne ajuta..te pup si mult noroc.
0
22-05-2012, ora 10:49
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Pentru dl. dr.
Astazi mi-au iesit rezultaele markerilor: CA 125 = 21.2, CA19-9= 24.51. Avand in vedere ca inaintea inceperii chimioterapiei CA 125 a fost 14.5, intrebarea mea este de ce a crescut la 21 dupa 4 sedinte de chimio. Credeti ca
cresterea lui a fost influentat de consumul unei cafele si a unui frech de portocale inainte de recoltare. Am emotii, mai ales ca joi fac CT-ul, iar vineri va fi discutia finala cu oncologul.Va multumesc anticipat.
0
22-05-2012, ora 20:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu a crescut. ambele sunt valori normale, sub limita maxima considerata normala. nu exista mai normal decat normalul. momentan aceasta informatie nu reprezinta un motiv de ingrijorare.
0
28-05-2012, ora 14:05
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Buna ziua dl. dr. Raul:
Va rog sa aveti amabilitatea sa ma lamuriti si pe mine, astazi am luat rezultatul CT, iar pana maine cand sunt programata la oncolog nu vreau sa stau ingrijorata, ma bazez foarte mult pe dvs.
Evaluarea CT abdomino-pelvina nativa si dupa administrare de contrast iv, evidentiaza:
Ficatul are forma si dim. normala, este omogen si are contururi regulate.Ablatia vezicii biliare, clipsuri metalice in hilul hepatic si patul colecistului. CBP si VP au calibrul normal.
Splina are forma si dimensiuni normale, este omogena, are contururi regulate.
Pancreasul are dim. normale, mici incluzii de tesut gras la nivelul corpului si cozii. Spatiul peripancreatic are aspect CT normal.
Glandele suprarenale au dim. normale, structura omogena si contururi regulate.
Rinichii au forma, pozitie si dim. normale, sunt functionali, nu prezinta dilatatii de cai excretorii sau imagini de calculi radioopaci. Microchist cortical pe valva posterioara a rinichiului drept de 6 mm.
Vena renala stanga are traiect retroaortic.
Cateva microadenopatii retroperitoneale interaortico-cave sau paraaortice de pana la 9mm.
Nu se vizualizeaza ovarele.
Uterul are dim. normale, este anteflectat si lateralizat stang, amprenteaza vezica urinara in jumatatea stanga.
Nu s-au vizualizat acumulari fluide sau adenopatii pelvine
Dehiscenta dreptilor abdominali si minima eventratie abdominala mediana a grasimii peritoneale.
Vezica urinara are dim. normale, continut lichidian si pereti subtiri, este amprentata lateral stang de corpul uterin.
Regiunea recto-sigmoida are aspect CT normal.
CONCLUZII: Ovarectomie bilaterala. Colecistectomie. Microchist cortical renal drept. Microadenopatii retroperitoneale. Vena renala stanga retroaortica. Pancreas cu modificari minime lipomatoase.
Va rog sa-mi raspundeti, sunt foarte ingrijorata vis a vis de microchist si de microadenopatiile retroperitoneale.
Va multumesc din suflet.
0
28-05-2012, ora 14:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intr'adevar, lucrurile arata favorabil, cu exceptia acelor "microadenopatii" din abdomen, situate retroperitoneal, care sunt cel mult suspecte, daca nu chiar si mai putin, pentru ca dimensiunea lor este foarte redusa. vor trebui tinute sub urmarire. alte probleme nu vad sa fie mentionate, cel putin dpdv oncologic, ce ne intereseaza pe noi. sa vedem ce iti zice si oncologul tau, mai ales ca acest CT trebuie comparat cu unul anterior.
0
28-05-2012, ora 15:18
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Sarutmana mult pentru raspuns, maine ma duc si la oncolog si la chirurgul care m-a operat. Va tin la curent. Pe mine ma intereseaza sa nu-mi spuna oncologul ca mai trebuie sa fac chimio. Va multumesc mult.
0
28-05-2012, ora 15:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, iti inteleg pe deplin ingrijorarea, chimioterapia nu e vata de zahar. desigur ca si eu mi-as dori pentru tine, si defapt pentru oricine, sa NU FIE NEVOIE sa recurga la chimioterapie. insa asta nu e decat ceva la care putem spera. odata confruntat cu nevoia relativa de a recurge la chimioterapie, trebuie ca si fiecare pacient in parte sa inteleaga cate ceva din ce ii propune medicul, pentru ca medicul nu-l obliga niciodata la nimic. un medic responsabil doar face propuneri si ofera explicatii de avantaje si dezavantaje si, in final, recomandari. de aceea bolnavul este cel care, in mod normal si civilizat, chiar modern, trebuie sa fie principalul decident, care alege intre cele cateva optiuni prezentate de medic, intelegand si acceptand si potentialele pericole si dezavantaje, la fel ca si ce se poate astepta ca beneficiu de la un tratament.

sper si eu sa nu fie nevoie sa mai faci vreodata, dar vom mai vedea in zilele viitoare, ok ? numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.