chistadenocarcinom ovarian | Forumul Medical ROmedic

chistadenocarcinom ovarian

15-06-2011
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
buna seara! in urma cu3 lunl am fost operata de neoplasm ovarian, practicinduse histerectomie totala cu anexetomie bilaterala, rezultatul histopatologic fiind chistadenocarciom mucinos ovarian de tip intestinal, moderat diferentiat(g2) dezvoltat pe chistadenom ovarian de tip boderline.Acum sunt in tratament cu citostatice sindaxel+carboplatin 6 sedinte intrebarea mea este ce sanse sunt de recidve sau de a face lichid in ascita sau o sa mai am nevoie de o operatie Chirulgul mia spus ca nici un alt organ nu este afectat..Am 43 de ani si o fata de 18 ani si tare as vrea sa fiu alaturi de ea mult timp de acum incolo va rog frumos mai am nevoie de o alta parere
17 comentarii
0
16-06-2011, ora 20:28
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
draga mea, nu esti singura in aceasta situatie, sa ne rugam la Dumnezeu, numai el stie cu siguranta ce se va intampla cu noi.important este sa fim optimiste si sa ne gandim ca suntem sanatoase si ca vom invinge aceasta perfida boala.si eu am fost operata in februarie, anul acesta, ma simt bine, nu fac chimio, asa au hotarat medicii, am stadiul 1A.sa ti traiasca fetita si iti dau un sfat...fi mai optimista, mai ales ca esti si f.tanara si ai putere sa lupti.daca n ai avut ascita in cavitatea abdominala, daca te au operat f.bine ai toate sansele sa fi ok.asa ca linisteste-te, iti doresc toate cele bune si multa sanatate.unde te-ai operat???
0
19-06-2011, ora 17:26
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
buna ziua!multumesc pt incurajari incerc sa imi regasesc increderea.M-am operat la spitalul colentina bucuresti iar chmio fac la iob.Stiu ca nu sunt singura in aceasta situatie tocmai de aceea simt nevoia de a discuta cu alte persoane care au trait o experienta asmanatoare
0
19-06-2011, ora 20:34
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna ziua, cum te simti?sa dea Bunul Dumnezeu sa nu facem recadere si ascita niciodata.dar trebuie sa luptam si vom trece si peste aceasta etapa a vietii.eu incerc pe cat posibil sa ma gandesc numai la lucruri bune, asa ca trebuie sa faci si tu la fel.cum suporti chimioterapia?din ce oras esti?cand simti nevoia sa vorbesti cu mine scrie-mi si-ti voi raspunde cu mult grag.asa te descatusezi si tu.multa sanatate si pe curand.
0
20-06-2011, ora 17:10
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
buna ziua!eu sunt din Bucuresti chimioterapia o suport destul de bine ;in afara de niste furnicaturi in maini si picioare care sunt insuportabile si-mi dau o stare de indispozitie in rest este binisor.tu din ce oras esti
0
20-06-2011, ora 19:05
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna, imi pare bine ca suporti chimio, eu sunt tot din Bucuresti.eu din fericire, pentru moment nu fac, dar nu se stie niciodata, ca boala aceasta este perfida.unde te ai operat si unde faci chimio?multa sanatate si putere in continuare, sa se termine totul cu bine.pe curand.
0
21-06-2011, ora 12:30
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
buna! ti-am spus ca ma-m operat la spitalul colentina iar chimio fac la I.O.B.iar gradul de stadializare este 1A si eu sper sa trec cu bine peste tratament.Nu am facut decit 2 sedinte urmeaza a3 a.tu ce diagnostic ai avut?unde te-ai operat?
0
21-06-2011, ora 13:03
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
o sa-ti scriu un mesaj privat.
0
21-06-2011, ora 17:43
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
mersi pt. raspuns
0
21-06-2011, ora 17:48
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
totusi mie mi- au recomandat chimio si acelasi stadiu am si eu nu iti este teama ? oricum eu zic ca daca consulti 10 medici afli 10 pareri sanatate multa si succes
0
21-06-2011, ora 19:09
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
asa este, 10 persoane, fiecare cu parerea lui si sufera bolnavul.asa este viata.nu ma tem, eu sunt de principiu ca fiecare avem o cruce de dus si o menire pe pamant.eu sunt impacata cu situatia, merg inainte.
0
21-06-2011, ora 19:50
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
mie stii ce mi-a spus oncologul ca pot sta si fara citostatice dar nu imi garanteaza ca peste 5-6 ani nu o sa apara recidive dar nici nu garanteaza ca in urma tratamentului cancerul va diparea.Cunosc spitalul unde te-ai operat oricum jos palaria! acolo mi-am facut Rmn-ul inainte de operatie si markerii tumorali insa pt. operatie nu mi-a permis bugetul.Te superi daca te intreb ce virsta ai?
0
21-06-2011, ora 21:37
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
eu am 62 de ani, am card de sanatate la acel spital.sunt medici care au contract si cu casa de asigurari.am platit doar cazarea, dar f.scump pentru zilele noastre.a trecut si asta, acum sa vedem ce mai vine.va trebui sa mergem la control periodic.la aceasta forma de cancer depinde f. mult de cum te opereaza chirurgul, daca ai ascita, daca ai metastaze, daca este extins la ambele ovare.cauta pe forum, , CANCER OVARIAN" si citeste, sunt informatii si despre recaderi...eu am o sora mai mica cu 2 ani.in 1987 am operat-o la Coltea de cancer de col uterin, stadiu2A, traieste si astazi si chiar pot spune ca este ok.a facut si chimio si radioterapie, dar au trecut 24 de ani de atunci si medicina a mai evoluat.asa ca speram sa fie bine.eu sunt f. optimista.hai ca m-am intins la vorba.seara buna si mai vorbim.ai grija de tine si de iubita ta fetita.(in ce clasa este?
0
22-06-2011, ora 14:36
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
multi ani inainte si sa dea domnul safii sanatoasa! intradevar ca depinde dela caz la caz fiecare organism se comporta in felul lui..eu nu ma pot resmena si incerc sa lupt cu toate puterile mele.M-am documentat despre aceasta boala si am incercat sa gasesc pe cineva cu acelasi diagnostic ca si mine dar nu am gasit si inclin sa cred ca nu exista 2 dignosticuri la fel sau unii nici nu stiu exact ce au.oricum ce am gasit pe net m-am ingrozit. din aceasta cauza mi-a intrat in cap si cu ascita si cu recidivele.Fata mea face pe 10 iulie face 18 ani si suntem in toiul pregatirilor pt majorat desi nu stam foarte bine cu bani pt ca eu sunt in somaj sotul meu a facut tot posibilul sa-i ofere aceasta bucurie.A terminat clasa a-xi-a la un liceu teoretic destul de bun si chiar a luat si mentiune s-a descurcat destul de bine cu toate necazurile noastre.te pup si toate cele bune!
0
04-08-2011, ora 21:58
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara, ce mai faci, cum te mai simti??pupici si sanatate.
0
11-08-2011, ora 20:36
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
bunaseara vasi! ti-am trimis un email l-ai primit?
0
11-08-2011, ora 21:25
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
am primit mesajul si ti-am raspuns.
0
12-08-2011, ora 23:03
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
da un semn, ce ai facut azi..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.