chist sinusal de 9 mm situat pe peretele inferior al sinusului maxilar drept

21-01-2013
mihay31
Nu este medic/terapeut
mihay31
De 5 ani de zile am durere ingrozitoare la radacina nasului care duce spre zona maxilarului si se manifesta prin -durere, presiune, amorteli, junghiuri, intepaturi, dureri de dinti, parca as avea ceva infipt intre intre ochii.De curand am fost si am facut un RMN si sa descoperit un chist maxilar de 9 mm situat pe peretele inferior al sinusului maxilar drept si o sinuzita conica etmoidala-maxilara -frontala.Am fost si la institutul cantacuzino si am facut cateve analize si mi sa descoperit stafilococul auriu in nas, pentru care am luat oxacilina si am facut vaccinu.Tin sa precizez ca in ceea ce priveste sinuzia am facut tot ce se putea(operatie de polipi, amigdalita, interventie endoscopica pentru a elimina infectia, toate tratamentele posibile pentru sinuzita).Dar toate fara nici un rezultat.
As dori sa va intreb si eu daca este posibil ca acesta durere sa fie cauzata de chistu maxilar de 9 mm si daca este cazu sa ma operez.
5 comentarii
0
21-01-2013, ora 11:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. chistul poate da asa dureri

dar chistul are si o origine la baza sinusului.. unde se afla si radacina dintilor de sus..
asa ca faci investigatii si la stomatologie
0
22-01-2013, ora 15:51
mihay31
Nu este medic/terapeut
mihay31
As dori sa stiu si eu ce nerv cranian trece prin zona radacini nasului si duce catre maxilar superior
0
22-01-2013, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
n.trigemen
0
24-01-2013, ora 17:01
mihay31
Nu este medic/terapeut
mihay31
cum as putea afla daca durerea vine de la nervul de trigemen sau de alta ramura a acestui nerv.
0
24-01-2013, ora 18:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
indiferent de denumirea nervului... tratamentul corect impune
1. sanarea focarelor de infdctie
2 infiltratii locale
3 tratament neurologic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •