chist sinus sfenoidal dr. 5 6mm la copil de 9 ani

30-01-2013
Elena 06
Nu este medic/terapeut
Elena 06
Pentrul d-l dr. Flueraru -Buna seara! Ma numesc Elena si in perioada 07.12.2012-21.12.2012 baietelul meu in virsta de 9 ani a acuzat ameteli, tulburari de vedere (vedere incetosata, diplopie-o singura data ), usoare tulb. de ech., dureri de cap moderate si relativ rare. I s-au efectuat 3 consult.neurologice (inclusiv EEG), 2 consult.oftalmol. in urma carora nu au fost evid.modif., posturografia computerizata efect.in data de 17.12.2012 in lim. normale. In urma examinarii IRM fara subst.de contrast unde s-au evid.discrete modif.inflamatorii sinusale sfenoidale a suferit o interventie endoscopica la o clinica ORL din Bucuresti pentru rinosinuzita sfenoidala dr.in data de 22.12.2012. In timpul interventiei medicul ne-a comunicat ca nu a reusit sa faca deocamdata nimic, deoarece sinusul sfenoidal dr. era total modificat fata de celstg.( exista o zona inflamata, pulsatila si care sangera la cea mai mica atingere), suspectand o tumora vasculara. S-a efectuat apoi CT sinusuri nativ fara a se evidentia nimic. Cf.biletului de extern.(17.12.-21.12.2012= per.de spitalizare)sub anestezie gen.IOT, s-a practicat prin abord endoscopic luxarea laterala a cornetelor nazale inf.si mijl.cu elib.recesului sfenoidal.S-a instituit trat.gen. antibiotic(genta si augmentin), antiinflam.steroidoian si antihistaminic. Timp de 2 sapt. baietelul meu nu a mai avut niciun simptom. Incepand cu data de 02.01.2013 simptom. au revenit, tabloul fiind completat cu dureri ascutite la niv.urechilor, indeosebi la cea dr., dureri de cap pulsatile, ameteli, tulb. de vedere, senzatia ca ochiul dr. i se impinge in exterior, ca se invarte totul in jurul lui. La controlul din data de 07.01.13 ni s-a spus ca nu este nimic anormal si sa continuam trat. cu Nasonex. Am revenit la control pt. ca simpt. persistau si chiar se intensificau atat ca durata, cat si ca intensitate. In urma IRM cranio-encefalica si angioRM (ax 3D TOF-arteriografie) din data de 29.01.2013 s-a evid. ' minima ingrosare a mucoasei sinus.sfen.stg.cu aspect inflam., iar la niv. celui drept pe planseu observandu-se un mic chist retentional cu dimens.max 5/6mm. Medicul ORL ne-a asigurat inca o data ca nu este nimic, copilul este perfect sanatos.Spuneti-mi, va rog, daca este normal ca baietelul meu sa aiba simptomele prezentate anterior fara sa se evid. o leg. intre aceste aspecte? Fac precizarea ca acestea nu sunt deloc exagerate de copil, durerile si ametelile fiind prezente atat in timpul liber, la joaca, cat si la scoala si nu reprez.un mijl. de sustragere de la activ.cotidiene. Medicul ORL l-a suspectat de 'alint si exagerare', dar se plange in continuare. Astept cu nerabdare rasp.dvs. si sper ca am fost prea obositoare. Va multumesc!
2 comentarii
0
30-01-2013, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca e cazul sa vada rezultatul investigatiilor si un medic de la neuro-chirurgie
0
30-01-2013, ora 19:50
Elena 06
Nu este medic/terapeut
Elena 06
Multumesc, voi face si acest consult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.