chist pilonidal.operat de 3 ori in acelasi loc

13-05-2008
jesinisu
Nu este medic/terapeut
jesinisu
Buna seara!
Va scriu pe aceasta sectiune, deoarece nu am stiut unde sa incadrez problema mea. Sotul meu are 3 operatii de chist pilonidal in acelasi loc, iar de 2 luni a inceput sa fie purulenta. Are deja 3 zile de cand sangereaza. A descoperit el ca, daca ia cefalexin 500, ii dispare problema, dar pt cateva zile doar. Stim ca singura rezolvare este inca o operatie, insa refuza acest lucru deoarece, peste cateva luni problema va reaparea.
Daca incercam sa scoate, din calcul varianta chirurgicala, ce alta rezolvare vedeti?
Si inca o intrebare, cred ca cea mai importanta, credeti ca aceasta infectie ii poate cauza, peste ani ceva complicatii la nivelul coloanei, fiind aproape de ea.
Va multumesc pt timpul acordat.
2 comentarii
0
10-07-2008, ora 00:00
danz
Nu este medic/terapeut
danz
Buna seara, sper ca mesajul meu va ajunge sa fie citit.
Si eu am fost operat de asa ceva, am tras destul de mult pana atunci, cam 1 an si 2 luni, timp in care am incercat diverse alte tratamente. Sunt operat de 6 luni si pare sa fie bine, cred ca am scapat definitiv. Refacerea dupa operatie nu a fost foarte rapida intrucat locul operatiei este mai "delicat". In plus, se pare ca cel mai bine este ca dupa scoaterea chistului medicul sa lase operatia deschisa, pentru a putea fi curatata apoi prin spalari repetate. Rana se va inchide in acest caz, treptat, de jos in sus.

Daca se inchide rana de la inceput sansele sa recidiveze sunt mai mari, intrucat nu va putea fi curatata corespunzator.

Prin spalare cu apa si sapun se vor curata eventualele impuritati ce raman dupa operatie, si care altfel ar putea cauza o recidiva a infectiei.
Din pacate, exista sanse de recidiva tot timpul, insa, dupa o operatie bine facuta acestea sunt foarte mici. La un moment dat, daca inchiderea operatiei pare sa stagneze se poate avea in vedere raderea zonei respective cu lama.

Repet, este singurul mod in care am putut scapa de pacostea asta, orice altceva am incercat nu a mers.

Eu va sfatuiesc sa cautati un chirurg foarte bun, care sa lase operatia deschisa ( nu stiu cum a fost la dvs pana acum )
Si rana trebuie spalata cel putin odata pe zi, cu apa si sapun, fara frica.
De asemenea, este bine ca medicul sa va consulte periodic, in special daca rana pare sa nu se inchida, pentru ca, o mai spun odata, rana s-a inchis treptat, pe o perioada destul de lunga ( vreo 3-4 luni pana la inchiderea completa. (Insa numai prima luna a fost ceva mai grea, nu din cauza durerii ci a incomoditatii )

Cu speranta ca am putut fi de ajutor, va urez multa sanatate si
daca mai aveti nevoie de vreo informatie, ma puteti contacta -

Numai bine.
0
21-12-2009, ora 15:27
mihaela25_lc
Nu este medic/terapeut
mihaela25_lc
buna ziua...pe 16.12.2009 am fost urcata pe masa de operatie pt a-mi exciz chistul pilonidal.mi-au incercat o rahieanestezie care nu a prins.de atunci am ramas cu o durere cumplita de cap.chirurgul mi-a zis ca sa urcat la cap.vineri(18.12.2009)iar m-au dus in sala au incercat pt 15min sa imi faca acceasi anestezie si nu a mers(mi-au zis ca am spatiile fff mici intre inele.mi-au bagat pe vena ketanina, mi-au scos chistul dar durerea de cap nu a trecut.nu ma mai pot concentra cum trebuie, nu suport galagia, si lumina, nu stiu ce sa mai fac.mi-au zis sa beau cafea cu cate o lingurita de coniacsa imi faca vaso dilatatie ca nu mi se oxigeneaza creerul cum trebuie.mi-au mai zis sa iau nurofen.HEELPPPPP!!!!va multumesc anticioat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epilarea laser ar putea fi răspunsul la problema recurenței bolii pilonidale
  •