chist pe coloana sacrata

10-11-2011
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
buna seara. de 2 zile mi'a aparut un chist pe coloana sacrata, chiar unde incepe santul dintre fese. e extrem de dureros, ieri ma durea doar cand il atingeam, de azi ma doare tot timpul, si cand merg, si nu mai pot sta pe scaun, sau in pat pe spate. la palpare l'am simtit cam cat un bob de fasole, si durerea se intinde si pe partea suoerioara a feselor. am mai avut asa ceva de vreo 3-4 ori in ultimii ani, in aceeasi zona. si nu stiu daca e acelasi lucru, insa am mai avut umflaturi pe coloana in zona toracala, dar mai mari. sunt femeie, 24 ani. daca stie careva si ma poate ajuta cu o informatie... multumesc anticipat. (mentionez ca in copilarie am avut reumatism articular acut, l'am tratat, si acum cativa ani am fost 'diagnosticata' cu un sindrom reumatoid. insa nu se stie exact care:|... daca are vreo legatura)
3 comentarii
0
12-11-2011, ora 18:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru problemele coloanei vertebrale este preferabil sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-11-2011, ora 11:39
tema
Nu este medic/terapeut
tema
p_andra, probabil ca ai o infectie undeva in corp. Ai ASLO marit? Asta ar insemna o infectie cu streptococ.
Ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma - unde iti va scrie si la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Mai poti cauta infectia in urina, daca ai ceva probleme la urinat - facand o urocultura cu antibiograma, dar mai poate fi in nas si in gat (daca simti ca ai nasul infundat sau te doare gatul).
Aici poti face - exudat nazal si exudat faringian, amandoua cu antibiograma.
Daca iti iese ca ai streptococ, tratamentul nu trebuie intrerupt timp de 10 zile ca poate bacteria sa capete rezistenta.
Eu as zice macar sa faci analiza vaginala si exudatul faringian - in primul rand.
0
28-11-2011, ora 22:29
p_andra
Nu este medic/terapeut
p_andra
nu am aslo marit, si nici vreo infectie respiratorie, vaginala, urinara, si de orice fel... acum s'a miscorat, ajunsese la 2 cm diametru, si ma doare doar daca apas pe el sau stau pe el. a ramas la stadiul asta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.