chist ovarian si sarcina

28-02-2011
adelinat
Nu este medic/terapeut
adelinat
Buna ziua!

In urma cu o saptamana rezultatele unui test de sarcina au iesit pozitive. Am mers la medicul de familie pentru un ecograf de confirmare si mi-a spus ca este intr-adevar un saculet de aproximativ 4 saptamani, dar si un chist pe ovarul stang cam de 6 cm / 5 cm. Aveam intr-adevar dureri destul de mari de cateva saptamani, dar am presupus ca este o raceala si am amanat controlul. A 2-a zi am fost la ginecologul meu, care mi-a spus ca in saculet nu se vede niciun embrion si mi-a recomandat laparoscop la Bucuresti pentru eliminarea chistului (7, 8 cm masurat pe diagonala). Am mers la Bucuresti, unde in urma unei eco intravaginale s-a vazut o sarcina de 6 saptamani si chistul de 8 cm. I-am spus dr ca am o fetita de 4 ani, sanatoasa, ca ne mai dorim un al 2-lea copil, dar ca nu vrem sa ne asumam riscuri inutile. Dansul a insistat ca nu este nicio problema si ca se va sparge si se elimina. Reluand discutiile cu medicul meu, dansul mi-a explicat ca poate avea peretii subtiri, caz in care voi avea 2-3 zile de iritatie, sau peretii grosi cu vase de sange, caz in care in urma sangerarilor imi va scadea tensiunea. Acum sunt de-a dreptul bulversata si nu stiu ce sa mai fac. Psihicul meu este la pamant, pentru ca ma gandesc cu groaza sa nu pierd sarcina intr-un stadiu mai avansat, sau sa aiba bebe probleme. Daca va avea vreo problema de sanatate nu imi voi ierta niciodata. Nu stiu daca sa pastrez sarcina, sau sa renunt la ea si sa-mi rezolv problemele de sanatate (ma chinui si cu o tuse urata de aproximativ 1 luna), iar apoi sa incercam iar pentru al 2-lea bebe. Ce ma sfatuiti? Ce alte riscuri pot aparea?
1 comentarii
0
28-02-2011, ora 10:56
RITA 199
Nu este medic/terapeut
RITA 199
CHISTUL OVARIAN NU E UN LUCRU BUN, EU AM AVUT UN CHIST DE 10 CENTIMETRII, DURERI MARI IAR IN URMA OPERATIEI MI SA SCOS OVARUL DEOARECE ERA PLIN DE PUROI. LA ECOGRAF NU SE VEDE, LA OPERATIA PRIN LASAR RISTI SA-TI INPRASTIE PUROIUL DAR IN MOMENTUL IN CARE ESTI TAIATA PT OPERATIE SE VEDE CE E. TU DECIZI DACA VREI SA CONTINUI CU SARCINA DAR GINDESTETE BINE SI LA TINE SI LA COPIL.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.