chist ovarian si ovar foarte mare

08-12-2011
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Merg foarte des la medicul ginecolog, la primul simptom de orice fel fara a sta pe ganduri deoarece din experienta proprie am realizat ca problemele ginecologice se agraveaza foarte mult de la o luna la alta, asadar am vrut totdeauna sa iau totul din pripa.
Luna trecuta am mers la medic deoarece ma durea foarte tare in partea stanga in zona ovarului stang, sub forma unor intepaturi foarte puternice. In urma consultului si ecografiei transvaginale medicul a constatat faptul ca ovarul stang avea marimea de 45/26 si folicul dominant 22 mm, iar ovarul drept 39/19 mm, cu 5 foliculi mai mici de 6 mm. In zona ovarului stang medicul a vazut ceva dar a considerat ca era posibil ovulatie. Mi s-a recomandat ca si tratament ospamax si indometracin timp de 5 zile in timpul menstruatiei. Am luat tratamentul cu sfintenie in timpul menstruatiei insa durerile s-au acutizat, culminand cu senzatie de balonare si durere in zona lombara, totul concentrandu-se mai acut in zona ovarului stang. Vazand ca numic nu se amelioreaza am decis sa mai merg la un control, lucru pe care l-am si facut azi 8 decembrie, la 4 saptamani dupa consultatia anterioara.
Am fost consultata si mi s-a facut din nou ecografie transvaginala iar rezultatul este acesta :
ovar stang : 58/43 mm cu o formatiune hipoecogena centrala continut hematic 37/35 mm.
ovar drept : 35/21 mm cu 7 foliculi, cel mai mare 6 mm.
Mi s-a recomandat drept tratament anticoneptionale incepand cu a 4 a zi a menstruatiei, timp de 3 luni, dupa care sa revin la control. Nu mi s-a mai dat nici o alta explicatie, nu am reusit sa intreb nimic, ci doar am fost expediata rapid fara a mai avea posibilitatea sa intreb orice, domnul doctor fiind foarte grabit, desi era cabinetul dansului particular.
Am cateva nelamuriri si anume in ceea ce priveste marimea ovarului stang, niciodata la nici o ecografie nu am avut ovarul atat de mare, care este motivul? Ar trebui sa fiu ingrijorata? Mentionez ca sunt in a 17' a zi a ciclui si mi s-a spus ca sunt cu ovulatia pe ovarul stang inca de la consultatia de luna trecuta.
Marimea ovarelor sunt anormale? Ar trebui sa merg si la un alt medic pentru o a doua opinie?
Multumesc pentru raspuns.
4 comentarii
0
08-12-2011, ora 21:35
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Ovarul este mare pentru ca e masurat cu tot cu chist; altfel nu e mai mare de 3 cm si se incadreaza in dimensiunile normale. Tratamentul contraceptiv e mai mult legat de simptomatologie si nu e clar daca influenteaza in vreun fel evolutia unui chist hematic. Pe scurt, nu trebuie sa va ingrijorati.
0
08-12-2011, ora 22:04
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Va multumesc pentru raspuns!
Voi urma tratamentul cu contraceptive si sper sa scap si de data asta cu bine, fiind a 3 a oara in viata cand ma confrunt cu un chist ovarian. Va multumesc pentru raspunsul promt.
0
09-12-2011, ora 19:45
Aikido
Nu este medic/terapeut
Aikido
Hormonii produc tumori si chisturi si chiar si cancer, nu are cum sa-ti treaca cu astfel de tratamente prostesti.
Ce sa faca hormonii la astfeld e probleme cand ei in mod natural sunt folositi de corp la cu totul alte lucruri (de ex. la marirea organelor in timpul sarcinii)
0
10-12-2011, ora 22:56
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Draga Aikido ce fac, ce nu fac, eu am mai avut chist ovarian acum 7 ani si s-a rezolvat cu anticonceptionale, am avut unul foarte mic acum 4 ani care s-a rezolvat din nou cu anticonceptionale, probabil ca nu esti in tema daca vorbesti aiurea, eu am experienta in legatura cu problema, asa ca tind sa cred ca functioneaza.
Daca te uiti atent(a) si domnul doctor a spus mai sus "Tratamentul contraceptiv e mai mult legat de simptomatologie si nu e clar daca influenteaza in vreun fel evolutia unui chist hematic", deci nu e clar daca infuelnteaza, nu ca sigur nu influenteaza evolutia unui chist un asemenea tratament.
Intr-adevar nu este un tratament foarte complex, trebuiesc investigatii endocrinologice pentru a trata cauza, insa nu ai dreptate spunand ca este un tratament prostesc. La mine a functionat, precum si la alte multe femei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chisturile ovariene - important de știut
  • Realizarea atlasul ovarului uman cu rezoluție la nivel celular - un pas spre crearea ovarului artificial
  •