chist ovarian sau sarcina?

17-11-2011
lara10
Nu este medic/terapeut
lara10
Problema sta in felul urmator: in ultima vreme am niste simptome cam ciudate de cateva zile ( crampe in stomac, dureri de ovare, dureri de rinichi, dureri de spate, greata dar fara varsaturi, lipsa poftei de mancare, dureri de cap, oboseala) ideea e ca crampele in stomac banuiesc ca ar fi din cauza faptului ca am o alimentatie slaba si nesanatoasa, iar lipsa poftei de mancare la mine e ceva normal de cativa ani....ma gandesc ca ar putea fi vorba de un chist ovarian sau o sarcina. Dar mai probabil prima varianta deoarece am facut sex protejat. Mentionez ca in general am ciclu regulat de 28 de zile dar ultima mentruatie a venit cu 4 zile mai repede pe 26 octombrie. Totul a fost normal. La cateva zile dupa am avut un contact sexual protejat ( durex) si de atunci pauza deoarece atunci m'a durut. Acuma normal ar tebui sa imi vina menstruatia peste 5-6 zile. Tin sa mentionez si faptul ca acum o luna jumate am luat escapelle deoarece s-a rupt prezervativul dar cred ca am luat pastila degeaba. Intrebarea mea este : care credeti ca ar fi cauzele simptomelor mele? Multumesc!
4 comentarii
0
17-11-2011, ora 13:00
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
un diagnostic se pune printr-un consult si analize, mergi la un ginecolog si cu siguranta vei afla daca este ceva.
0
17-11-2011, ora 21:55
lara10
Nu este medic/terapeut
lara10
as vrea sa evit vizita la ginecolog din anumite motive...as vrea sa stiu daca ar fi posibila una dintre cele doua variante si daca da, atunci care?
0
18-11-2011, ora 19:06
eruve
Nu este medic/terapeut
eruve
Salut Lara !
Cauzele ar putea fi:
* dereglare hormonala
*pastilele escapelle cred in proportie de 90 % ca sunt de vina ( cunosc pe cineva care a luat asa ceva si inca se mai lupta cu lipsa menstruatiei)
* daca suspectezi un chist du-te si fa o ecografie e cel mai simplu e in jur de 50-70 de lei la policlinica( du-te singura nu spune la nimeni te linistesti si gata daca la ecografie totul e bine du-te la un medic endocrinolog)
* posibil glandele medic endocrinolog homeopatic ( sfat nu lua tratamente homonale ci doar naturiste)
* o alta cauza este alimentatia ia magneziu efervescent
Nu esti insarcinata! Totul va fi bine!
Ai grija de tine !
Multa sanatate!
Eruve
0
18-11-2011, ora 21:31
lara10
Nu este medic/terapeut
lara10
Multumesc mult Eruve!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Chist ovarian depistat întâmplător - ignorare, monitorizare sau tratament?
  • Chisturile ovariene - important de știut
  •