chist ovarian

10-11-2007
mondi
Nu este medic/terapeut
mondi
Buna ziua
am 28 ani si un partener stabil.
in urma unei ecografii vaginale facute am constatat ca ovarul drept de cca 4.38/3.01 cm prezinta o formatiune ecodensa de cca 4 cm(sugestiva pentru chist dermoid).Vreau sa stiu daca trebuie operat sau daca ma afecteaza la sarcina.
multumesc
9 comentarii
0
10-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Trebuie sa incercati un tratament, iar daca acesta nu da rezultate este indicata interventia chirurgicala.Consultati un ginecolog.
0
12-11-2007, ora 00:00
mondi
Nu este medic/terapeut
mondi
Buna seara, indraznesc sa va intreb ce fel de tratament se poate incerca?multumesc
0
23-11-2007, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
cea mai buna solutie este consultarea unui medic. chist dermoid nu prea are cum sa se vada la eco din cate stiu eu. oricum, chist dermoid e ceva grav, i-a masuri URGENT!!! tratamentul este anticonceptionale. este un art ffff interesant aici pe romedic despre chisturi ovariene, ti-l recomand. eu l-am citit mult prea tarziu.
0
23-11-2007, ora 00:00
mondi
Nu este medic/terapeut
mondi
ce art imi recomanzi?
te rog astept raspuns
sunt disperata
multumesc
0
23-11-2007, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
http://www.romedic.ro/boli/Chistul_ovarian_0368/Introducere_0542.html
concluzie: eu sau alte persoane pot sa iti relateze povestea lor, dar e irelevant. du-te la doctor, la mai multi chiar, aduna mai multe opinii, nu sta asa ca nu e bine. atentie, nu tot ce scrie in cartile de medicina sau in art e valabil in viatza reala. toata lumea vb de chist, diagnosticul este tumoare. dermoid inseamna ovar cu resturi cartilaginoase (par, unghii, etc), in art spune ca nu poti face cancer cu astfel de ovare, alti doctori spun ca da, analizele mele indicau un indice mult peste normal si inclin sa cred ca puteam face cancer. oricum, ca sa scapi de orice dubii, care in ceea ce ma priveste au fost chinuitoare, este ceva genetic, nu dobandit in timpul vietii, nu ai gresit tu cu nimik. eu iti doresc succes si sa poti salva un ovar, mai rare sunt cazurile de chist dermoid bilateral. incerc sa te imping spre o rezolvare fericita a pb tale si nu as dori sa te sperii cu ce ti-am scris, ci doar sa te atentionez ca fiecare e diferit si nu decurge la fel boala. mai vb, pa!
0
22-07-2010, ora 16:07
cetatean
Nu este medic/terapeut
cetatean
Am o mare rugăminte, dacă poate să-mi răspundă cineva autorizat, foarte urgent.
Am 18 ani, am fost diagnosticată cu chist ovarian dermoid, medicul din orasul meu spune ca trebuie scos, dar vreau să mai aud o părere. Nu ştiu ce să fac. Vreau să-mi spună cineva care a avut aşa ceva în ce constă operaţia propriu-zisă. Multumesc.
0
28-07-2010, ora 20:38
mondi
Nu este medic/terapeut
mondi
nu sunt o pers autorizata dar am trecut prin aceasta experienta,
mi-au trebuit 4 ani sa inteleg si sa accept chistul dermoid.
dupa ce am incercat retete naturiste am constatat ca acest chis se dezvolta, crestea, cu unghii, par, etc
pt ca am dorit sa fac un copil m-am hotarat sa il elimin sa nu am probleme in sarcina.
dar am o prietena care l-a scos odata cu copilul la cezariana.
important e sa il urmaresti si sa il masori ecografic sa vezi cum si daca evolueaza.
0
06-03-2012, ora 17:26
crysstina
Nu este medic/terapeut
crysstina
buna ziua!ma numesc pavel cristina si de vreo 3 ani am descoperit ca am un chist ovarian la un ecograf...zilele trecute mi-am luat inima in dinti si am mers la un control ginecologic unde mi s-a zis k trebuie sa ma operez pt k am un chist dermoid care nu se trateaza cu pastile...plus k mi-a zis k e posibil sa mi se scoata un ovar...eu vreau copii mi-e teama tare...ce ma sfatuiti?ajutati-ma va rog din suflet
0
06-03-2012, ora 17:27
crysstina
Nu este medic/terapeut
crysstina
am uitat sa mentionez k chistul are aprox 2-3 cm...si nu a mai crescut deloc de akum 3 ani knd l-am descoperit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: