chist naboth si rezultat frotiu cervico-vaginal

29-11-2007
carinna
Nu este medic/terapeut
carinna
in urma unei ecografii mi s-a depistat pe col chist naboth de 6, 5 mm; ganglionii inghinali ii am inflamati si simt mereu dureri surde pe picior si intepaturi in zona chistului;
rezultatul frotiului cervico-vaginal spune:
celule superficiale si intermediare -frecvente
modificari celulare reactiv-inflamatie
epitelii-frecvente
leucocite rare
flora microbiana bogata
levuri foarte rare
cocobacili
modificari celulare asociate inflamariei nespecifice

tratamentul consta in stamicina, clotrimazol unguent si ovule gynozol
Va rog sa imi dati o parere despre rezultat si mai ales daca durerile sau mai bine zis senzatia de presiune pe picior si coll sunt normale si se leaga de prezenta ciupercii, respectiv tratamntul este ok?
credeti ca ar trebui sa mai fac alte investigatii?
dr mi-a zis ca chistul naboth nu prezinta un pericol
4 comentarii
0
30-11-2007, ora 00:00
D33a
Nu este medic/terapeut
D33a
buna! dr ti-a prescris antibiotic pt ucide flora microbiana...deci e un tratament bun din pct meu de vedere.
chistul Naboth este un mic chist al uterului, care nu antreneaza NICI o durere si care nu are nev de tratam.deci durerea ta pe picior are o alta origine...nu stiu unde ai putea sa incerci sa mergi...poate la un gastroenterolog...
nu ai descoperit in zona inghinala sau p copsa p partea interna vreo formatiune mai ciudata??? durerea e p un singur picior sau ambele? ma gandesc sa nu ai vreo hernie inghinala sau femurala (dar nu bag mana in foc, dar incerc sa-mi dau seama de la ce o fi durerea ta p picior)...
cel mai bine du-te la dr de familie...si t va trim dr acolo unde crede de cuviinta.
sanatate multa si tine-ma la curent cu ce ti-a gasit...chiar sunt curioasa :)
0
30-11-2007, ora 00:00
carinna
Nu este medic/terapeut
carinna
multumesc frumos, de aseara si pana la raspunsul dvs am inceput sa fac si ru niste legaturi; eu probleme cu tranzitul intestinal greoi am avut mereu, dar le-am neglijat; acum am intrat in panica din cauza durerilor de picioare si le-am asociat cu chistul naboth; daca e vorba de afectiune a colonului, asta oare im provoaca si apasarea in zona chistului; spun asta ca mi-e teama ca nu cumva chistul acela sa fie altceva cu toate ca medicul ginecolog mi-a spus ca el in mod normal nu doare si n-am decat sa-l las acolo si sa mi-l scot din cap...
0
30-11-2007, ora 00:00
D33a
Nu este medic/terapeut
D33a
pai...dak tot spui k ai avut prob cu tranzitul intestinal...incepe cu o trecere p la gastroenterolog(nu ar fi exclus sa fie ceva de la colon...dar dr iti poate zice exact)...in felul asta rezv si prob cu tranzitul si gasim sau nu un rasp la problema ta.
dak nu e de origine gastricoenterologica, dr t va trim mai departe spre o alta specializare care ar putea sa-ti puna diagnosticul...
eu zic sa mergi cat mai repede ca vad ca ai cam intrat in panica sa nu fie altceva...si ca sa respiri linistita, du-te la dr!
ai grija de tine si sanatate multa!
0
28-01-2008, ora 00:00
carinna
Nu este medic/terapeut
carinna
am terminat tratamentul pt candida; din pacate obsev in continuare acea scurgere insa mai scazuta cantitativ; uneori pete de sange mici dupa contact sexual si senzatie de intapatura usturime inauntrul vaginului.
urmeaza sa fac din nou programare;
credeti ca ar trebui sa insist pentru o colposcopie in ceea ce priveste chistul naboth de pe col; sincer mi-e teama sa nu fie de o alta natura...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.