chist glanda pineala.. nu necesita interventie chirurgicala

25-01-2009
cardozzo
Nu este medic/terapeut
cardozzo
in urma unui RMN am fost diagnosticat cu "mic chist de glanda pineala"...mi s-a spus ca nu necesita interventie chirurgical si s-a recomandat sa mai fac un RMN peste 2 luni...nu stiu ce inseamna asta, adica se poate sa dispara chistul fara niciun fel de tratament? mie nu mi s-a prescris niciun medicament ci doar sa evit efortul fizic intens...s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? multumesc pt rsp
221 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›
0
25-01-2009, ora 16:11
adz
Nu este medic/terapeut
adz
Vi s-a recomandat un nou RMN peste 2 luni pentru a se observa evolutia chistului.Astfel, medicul va sti ce are de facut in continuare.Pana atunci, evitati efortul fizic intens, asa cum v-a fost recomandat.Multa sanatate!
0
25-01-2009, ora 16:16
cardozzo
Nu este medic/terapeut
cardozzo
multumesc pt raspuns...numai ca nu inteleg care sunt solutiile, kiar si dupa 2 luni...dc kistu va ramane in acelasi stadiu ce se intampla?
nu exista tratament medicamentuos pt asa ceva?
0
26-01-2009, ora 20:00
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna seara.Eu am o prietena care a fost diagnosticata anul trecut in luna septembrie cu chist pineal cu dimensiuni de 9/14/12 mm si a mers in oras la noi la 3 neurochirurgi si toti i-au spus ca nu este de operat
, apoi cand am mers eu la Buc. la Bagdasar a mers cu mine si si acolo tot asa ia spus.Iau dat o reteta cu nu stiu ce msdicamente si iau spus sa mesrga la control peste 3 luni.atat i-au spus ca trebuie urmarit sa nu mai creasca pentru ca acolo nu se opereaza asa usor e mai complicat.mULTA SANATATE.
0
26-01-2009, ora 20:26
cardozzo
Nu este medic/terapeut
cardozzo
chistul meu are dimensiunile 11/8/14 mm si tot la bagdasar am fost (prof.ciurea) si mi s-a spus ca nu necesita interventie chirurgicala dar trebuie mmonitorizat...in schimb mie nu mi-a prescris niciun medicament ci doar sa evit efortul fizic intens si sa fac un alt RMN peste 2 luni...ce medicamente i-a prescris prietenei tale mary44?
0
26-01-2009, ora 20:35
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
I-a dat codamin si inca un medicament pe baza de plante nu mai stiu cum il cheama(medicamentul)
0
02-06-2009, ora 11:25
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
in 2006 am facut un rmn in urma caruia mi s a descoperit un chist la glanda pineala cu dimensiuni de 1, 8/1, 5cm.am mers la dr tataranu de la spitalul bagdazar bucuresti mi s a facut un examen oftalmologic si nici un tratament.urma ca in decursul a 3 luni sa vin la control numai in cazul in care am tulburari de ve dere voma in jeturi si stari de inconstienta.nu s a intamplat qacest lucru multumesc lui d zeu dar ieri in data de 1 iunie cu ochiul stang tim de 1o minute am vazut zigzaguri multicolore.sa creasca oare chistul?alt rmn cred ca nu mi mai permit dar imi este si frica de raspunsul pe care o sa l primesc.sunt derutata si oarecum infricosata
0
14-06-2009, ora 18:26
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
eu am chistul de 8/14/17 mi s-a spus ca este o tumoare dar nu cred ca se opereaza spuneti-mi ce tratamente s-au dat. am facut si o meningita acum 9 ani m-am simtit fff bine am nascut chiar si un copil imediat eu ma simt bine singurul simptom care il am sunt durerile de cap acute dar m-a cam speriat rmn-ul acesta
cine face tratament sa-mi spuna si mie cum este?este tratament ptr. toata viata? inca nu am ajuns la neurolog daca stiti unul bun? multumesc astept raspuns
0
14-06-2009, ora 21:06
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna simona, eu am scris si mai sus despre prietena mea care are chist pe glanda pineala.
A fost la neurochirurg ia vazut RMN-ul, i-a facut found de ochi si i-a dat un tratament pe baza de plante apoi sa revina peste 3 luni si iar peste o luna si tot asa de cateva ori.Acum nu mai face nici un tratament pentru ca ultima data i-au facut RMN si a spus ca s-a mai micsorat chistul si nici ea nu mai are durere de cap.Urmeaza sa mai mearga peste 6 luni din nou la control si a fost la spitalul Bagdasar.
0
15-06-2009, ora 12:54
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
multumesc mary eu acum am inceput controalele deci e posibil sa nu se opereze daca acum e ok dar trbuie sa fim siguri poate tinem legatura sanatate la toata lumea
0
15-06-2009, ora 12:54
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
multumesc mary eu acum am inceput controalele deci e posibil sa nu se opereze daca acum e ok dar trbuie sa fim siguri poate tinem legatura sanatate la toata lumea
0
15-06-2009, ora 12:54
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
multumesc mary eu acum am inceput controalele deci e posibil sa nu se opereze daca acum e ok dar trbuie sa fim siguri poate tinem legatura sanatate la toata lumea
0
15-06-2009, ora 21:31
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
buna simona si mary.din cate stiu acest chist de pineala nu se opereaza si nici tratament nu exista cel putin asa mi au spus medicii la care am fost.am si eu dureri groaznice de cap si ameteli dar mai am si o spondiloza cervicala si o hernie de disc.acum nu stiu care e principala cauza a durerilor nici8 nu stiu ce sa mai cred si cu chistul.acum 2 luni am fost in italia la sora mea si m am dus cu rmn ul la un medic care mi a spus sa stau linistita ca nu mi face probleme dar m au speriat mult tulburarile de vedere adica acele zigzaguri stralucitoare ca nu stiu cum sa le mai numesc.alt rmn cred ca nu voi face ca daca totusi nu se opereaza pt ce sa l mai fac?voi ce parere aveti?sanatate multa
0
16-06-2009, ora 13:33
cardozzo
Nu este medic/terapeut
cardozzo
eu am facut al 2-lea RMN la 2 luni de la depistare si a iesit tot asa.acum tre sa mai fac unul dupa 6 luni, adica in octombrie.asa mi s-a spus.m-am simtit bine pana acum...azi insa am o stare de oboseala mai ales in privintza vederii.nu am "zigzaguri" dar parca priovesc cu ochii unui om ametzit.poate o sa iau dupa amiaza niste microser pt ameteala
0
16-06-2009, ora 20:37
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
cred ca facem rmn uri degeaba doar pt a le da medicilor sarcii de ei bani.Din moment ce nu se opereaza nici tratament nu exista eu la concluzia asta am ajuns bani dati degeaba si frica multa pana afli rezultatul.am fost la mai multi neurochirurgi si fiecare au avut pareri diferite in acest caz noi ce sa mai credem?in cazul tau cardozzo de ce sa mai faci alt rmn?daca doamne fereste creste ce ti face?nimic.eu am si dezavantajul ca sunt de la tara si pt un rmn trebuie sa merg la bucuresti sau mai aproape la galati si cu banii dati acolo adica 830 lei si cu bani de drum ma duce undeva la 1ooolei adica salariul meu pe o luna in conditiile in care sotul este somer.sanatate multa pt toata lumea
0
16-06-2009, ora 22:05
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna elena si cardozzo acum vin de la doctor si mi-au spus ca sunt persoane care s-au operat de acest pineocitom pt ca probabil se marea si putea fi si canceros. sunt cam speriata dar intr-adevar m-amm saturat de rmn-uri.si chiar nu sunt placute.maine ma duc la dr. ciubotaru neurochirurg (sp.bagdasar )si va spun rezultatul elena in legatura cu tulburarile de vedere mergi totusi la medic din cate am inteles asta e primul semn de tulburare eu nu am asa, ceva si muncesc ff mult conduc toata ziua si fac si efort. dar am dureri mari de cap(ingrozitoare pana la greata) va tin la curent. sa fim toti sanatosi.
apropo a facut cineva pana acum punctie lombara?noapte buna
0
16-06-2009, ora 22:13
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
pentru tine elena am uitat sa-ti spun ca poti sa faci rmn gratuit s-au cel putin redus la 3 mil. dar trebuie trimetere de la medic familie si internare in spital bineinteles sa ai platite asigurarile de sanatate la stat daca lucrezi undeva cu carte de munca. si iti aproba ei sa faci acest rmn stiu inseamna timp pierdut si poate alti bani de spitalizare.toate bune mai vorbim
0
17-06-2009, ora 13:34
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
pt ce vrei sa faci punctia lombara simona?in legatura cu operatia nu cred ca ar fi benefica din moment ce pineala este situata undeva in centrul creierului poti sa te trezesti in scaun cu rotile sau poti sa nu te mai trezesti deloc cel putin asa mi au spus cativa medici.de exemplu neurochirurgul de la galati unde am mers prima data cu rmn ul mi a spus verde n fata nu amj idee ce se poate face mergeti la bucuresti sunteti a 5 a persoana cu asa ceva in 15 ani de activitate ai mei.atunci noi ce sa credem ne folosesc cumva pe post de cobai?tulburarile de vedere le am avur prima data acum 2 ani iar cealalta in urma cu vreo 10 zile.poate durerile tale pot fiu si de la coloana ceva spondiloza sau hernie de disc cervicala cum am eu.da muncesc cu carte de munca la primaria din com bordei verde de braila.avem platite toate txele la zi trimitere de la medic de famili pot obtine dar te p[rogrameaza cam la 3 luni la constanta.si daca imi spune ca a crescut tot nu risc sa ma operez..astept cu nerabdare raspunsul ce o sa ti l dea.sanatate multa
0
17-06-2009, ora 21:56
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
deci vin de la doctor si mi s-a spus ca nu exista tratament pentru tumoare glanda pineala (eu asta am) ci se indeparteaza numai chirurgical. se spune ca au mai facut operatii din acestea si ca sunt simple, de parca creierul ar fi ceva simplu. sunt speriata si nu vreau sa ma operez. as prefera sa astept sa vad daca creste. tu elena de cand o ai? si daca ai tulburari de vedere nu ti-au spus ca trebuie scoasa? sa inteleg ca numai noi o avem? la bucuresti ei zic ca s-au facut multe operatii de acest gen tumoarea mea este de 17 sau 19mm si ea (glanda) ar trebui sa fie cat un bob de mazare sanatate
0
17-06-2009, ora 22:18
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
buna simona.cred ca medicii au luat o razna cum sa fie operatie simpla?eu o am din 2006 adica atunci am descoperit o cand am facut rmn pt durerile groaznice de cap pe care le aveam si le mai am.poate este de mai mult timp cine stie?dr tataranu de la spitalul bagdazar mi a spus ca durerile de cap nu provin de la chist dar nu stiu ce sa mai cred.oricum exclud operatia.banuiesc ca tumora chist tot aia este.tu cand ai descoperit o?ce scrie pe foaia cu rezultatul rmn ului la concluzii?nu am mai spus nici unui medic de tulburarile de vedere parerea mea este sa astepti 2 3 luni sa faci alt rmn si sa vezi despre ce i vorba.la ce spital si la ce medic ai fost astazi?multa sanatate si curaj speram sa fie bine
0
18-06-2009, ora 20:25
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna elena.pe rezultatul meu rmn scrie pineocitom(tumoare glanda pineala)azi am fost la bagdasar la neurochirurg stoica fery directorul sp.si mi-a spus sa stau inca 6 luni timp in care sa nu fac efort si sa mai fac un rmn sa merg la el mi-a placut era ff sigur si mi-a explicat de ce este ptr.ei simpla aceasta operatie.intr-adevar tumoarea aceasta nu doare durerile si la mine vin de la spondiloza si de la niste vase de sange care se contracta apoi se dilata ok stii cum se face operatia de chist? pana acum 4 ani te trimiteau in strainatate la un aparat.acum acest aparat este si la sp. bagdasar se arde cu laserul te tine o zi si pleci pe picioare eu mi-am m-ai revenit din sperietura mi l-a aratat. da cazurile sunt rare 2 pe an mi-a spus daca in decembrie s-a marit chiar putin o opereaza deci nu iti taie capul cum ne inchipuiam noi pretul este ff.mare 500mil.lei dar cu ajutor de la casa de asigurari prin formularul acela nu o sa coste atat probabil totusi cateva zeci stiu si eu 20mil.30mil.eu am descoperit-o de 1luna dar o am demult ti-am zis am avut meningita iar acest doctor a stiut ca am avut meningita doar uitandu-se pe rmn nici macar nu s-a uitat pe foaie. daca vrei sa mai afli ceva s-au sa vii din nou la buc spune-mi sunt sperante o sa mai merg la un neurochirurg dar crede-ma am fost prin o relatie ff.directa si nu m-a mintit.de aceea spun ei simpla stii cum mi-a spus ptr noi este praf pe langa celelalte operatii.verisoara lui e prietena mea de 20 ani poate ca tu ar trebui sa o faci eu tot as vrea sa o ard daca este asa sa scap de grija de laser nu imi este frica sanatate sunt sperante iar ptr spondiloza mi-a dat tot el tratament sa ai grija sa nu cazi in rest ne vom chinui asa cu ea (spondiloza )toata viata.eu ce sa mai zic cu meningita asta pacatoasa sper sa nu o mai fac trebuie sa fac niste teste.eu o sa-l intreb de tulburarile tale de vedere dar trebuie sa faci si consul oftalmologic ca sa elimini toate suspiciunile sanatate multa la toata lumea.
0
18-06-2009, ora 20:49
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
multumesc pt informatii simona.ma bucur ca ti a dat sperantedar ma sperie tare pretul.crezi ca acel formular i l da oricui?tot prin cunostinte.poate o sa mai fac un rmn sa vad daca a evoluat sau nu.daca are aceleasi dimensiunu o las in pace.ce tratament ti a dat pt spondiloza?eu cunt satula de medicamente antiinflamatoare chir nu prea le mai pot lua din cauza stomacului.parerea mea este ca operatia nu i chiar asa de simpla e creier si e cam complicat.mie una chiar mi e frica de operatie.sanatate si mai astept vesti de la tine sunt mai la indemana ta.
0
19-06-2009, ora 07:12
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
crede-ma nu-ti fie frica de operatie este cu laser daca era cealalta nici nu vroiam sa aud (si crede-ma sunt ff.curajoasa am o gramada de op si mai fac una de perineu in toamna )dar asa... eu fac rmn in decembrie si chiar daca nu a crescut cred ca fac operatia dar trebuie sa dea formular la toata lumea ma interesez la casa de asigurari de sanatate si iti spun ptr ca tu lucrezi ai grija ca firma unde lucrezi sa fie cu datoriile catre stat la zi.zilele urmatoare dau niste telef. si iti spun toata birocratia.fa-ti un rmn si stai linistita ca ea nu creste de la o zi la alta este vorba de ani si poate nici asa sunt benigne sigur.dar atentie ptr toata lumea care are trebuie totusi urmarite.va dau de veste cand aflu mai multe detalii la toti.pe 01/07/09 ma duc sa imi dea complet tratamentul ptr.spondiloza pt ca eu fac acum niste analize de sange ptr.vasele sparte si apoi imi spune (sunt operata si de bila )deci trebuie sa fie atent cu ficatul (si de varice) iau tartament zilnic ;ti-am spus am multe dar nu ma las, am copiii destul de mici ptr.ca i-am facut tarziu si vreau sa fiu sanatoasa chiar si cu medicamente.te tin la curent stai linistita si sa-mi spui cand faci rmn-ul. SANATATE
0
19-06-2009, ora 13:11
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
multumesc pt incurajari.ma repet nu vreau operatie pt ca exista riscul sa creasca di nou mult mai repede si mai mare decat prima data.daca nu te deranjeaza poti sa mi dai un nr de telef frix imi este mai la indemana sa vb pe telefon.rmn ul o ca l fac prin toamna iarna depinde cand pot sa mi iau concediu de odihna pt ca trebuie sa raman sa iau si rezultatul si dureaza 2 3 zile ori primarul nostru nu ne invoieste.sanatate
0
19-06-2009, ora 15:03
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
ok sper acum sa nu ma sune toata lumea dar risc 0212690015 dar seara pe la orele 19 20 21 chiar si la 22 poti sa suni si eu o sa fac rmn ul tot atunci la inceputul lunii decembrie
0
26-06-2009, ora 19:03
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
buna simona buna tuturor.ce mai faceti dragilor nu ati mai dat nici un semn de viata ati mai facut careva investigatii ce vesti ne mai spuneti tu simona cu spondiloza cum te ai simtit saptamana asta innourata pe mine ma doare capul coloana cu umeri de mi vine sa urlu dar asta e.pa si multa sanatate
0
30-06-2009, ora 08:23
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
eu deocamdata fac ff.multe analize de sange m-am cam saturat chiar acum cand iti scriu am venit de acolo. urmeaza dupa 20 iulie sa ma duc la un alt neurochirurg de la elias si apoi sa imi dea tratamentul inca nu am un tratament fix da si pe mine ma doare capul ff. rau te tin la curent cu toate rezultataele m-au pus sa fac si testul hiv te pup si sanatate o sa-ti mai scriu acum sunt la munca pe diseara
0
30-06-2009, ora 09:10
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
analizele le faci pt chist sau si alte probleme si eu ma saturasem facand analize si rezultatul a fost un zero mare.chiar sunt curioasa cel de la elias ce o sa ti spuna sa nu neglijezi spondiloza ca o sa fie rau cel putin eu o tratez de vreo 20 ani dar fara rezultat poate doar am mai tinut o putin pe loc.m au terminat si pe mine durerile de caqp si ametelile ca pe langa spondiloza si hernie de disc mai am si o sinuzita tot cronica.testul hiv pt ce sa l faci parerea mea este ca noi cei suferinzi cred ca suntem mai intregi la minte decat ei care ne trimit sa facem sute de investigatii si fara rezultat.sanatate multa mai vb
0
03-07-2009, ora 09:41
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
buna tuturor.ce mai faceti dragilor nu mai dati niciunul vreun semn de viata?ati mai facut ceva investigatii ce ati mai aflat?numai bi8ne
0
05-07-2009, ora 21:46
leoca elena
Nu este medic/terapeut
leoca elena
buna simona.ce mai faci sper ca nu ai patit nimic de nu mai intri pe forum.cum ti au iesit analizele?te am si sunat dar nu ai raspuns si eram ingrijorata.sper ca esti bine.sanatate multa pa pa
0
06-07-2009, ora 13:20
simona1968
Nu este medic/terapeut
simona1968
buna din pacate analizele nu mi-au iesit f bine maine merg la alt neurochirurg si iti spun ce fac am acea bacterie care a iesit la analiza burgdoriferi este pozitiva dar mai vb dupa ce imi ies toate analizele sunt f prinsa si cu copiii daca ai fix te sun si eu sa-ti spun ce mi-au zis doctorii in continuare sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns
221 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.