chist epifizar.

03-09-2009
anooka
Nu este medic/terapeut
anooka
un baietel d 7 ani, a fost diagnosticat in urma unui RMN cu chist epifizar. I s-a spus ca nu e cazul de operatie, fara sa i se administreze nici un tratament, ci doar recontrol peste un an tot printr-un RMN. [i s-a spus ca pana intr-un an nu e sanatos sa se repete RMN-ul]. Ce puteti sa imi spuneti despre aceasta boala? a mai avut cineva pe-aici, va rog din tot sufletul...
are voie baietelul de efort fizic/mental ? anul asta merge la scoala in clasa I.. va multumesc frumos si imi cer scuze daca mai exista pe forum un topic cu aceeasi problema
2 comentarii
0
26-03-2013, ora 23:35
bobolinobb
Nu este medic/terapeut
bobolinobb
nu va faceti griji acest chist nu evolueaza si va traii cu el fara a avea probleme. nu este recomandat efortul fizic intens. sanatate
0
25-01-2014, ora 02:18
savona
Nu este medic/terapeut
savona
va rog sa imi dati si mie un sfat in ceea ce priveste un diagnostic destul de greu de inteles cel putin de noi cei care nu avem nostudii in domeniul medical.nepotul meu in varsta de 35 de ani a fost diagnosticat de catre medicii din italia cu o boala incurabila cel putin asa sustin ei si anume SINDROMUL CHISTUL LUI TARLOV suporta cu mare greutate toate durerile prin care trece aproape zilnic. aici in italia a fost supus si la o interventie chirurgicala in urma careia acest chist sa dezvoltat si mai mult din cate am citit eu despre aceasta boala o interventie chirurgicala nu este recomandata. tratamentul urmat de el cuprinde din ceea ce stiu eu si lyrica un neurolepic care i face mai mult rau decat bine. nu stiu daca puteti sa intelegeti disperarea unui om care convietuieste cu durerea zi de zi. va rog din suflet daca puteti sa ne ajutati cu un sfat orice este binevenit el este dispus sa incerce tot ceea ce e posibil. multumesc si va salut cu respect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.