chist dermoid - mi-a spus ca trebuie operat

27-02-2009
michella?
Nu este medic/terapeut
michella?
Buna seara.Ma numesc mihaela sunt din judetul Neamt.loc Roman.Am facut pe data de 6.02.2009 o ecografie si mi s-a depistat pe ovarul stang un chist dermoid cu dimensiunile de 43, 2/36 mm si mi s-a spus ca trebuie operat, la 2 saptamani am fost la un cabinet in iasi si am facut alta ecografie si mi s-a spus ca am un chist dermoid pe ovarul drept cu dimensiunea de 55 mm si ca trebuie operat urgent.Acum nici eu nu stiu ce sa mai cred.Va rog sa ma ajutati, astept un raspuns urgent
6 comentarii
0
01-03-2009, ora 00:03
lebada_neagra
Nu este medic/terapeut
lebada_neagra
repeta ecografiile si eventual solicita si opinia altui medic...deseori se produc erori in interpretarea ecografiilor, dtorita modificarilor produse pe suprafata ovarelor de-a lungul ciclului sexual. eu am vazut multe situatii similare.
0
01-03-2009, ora 13:36
michella?
Nu este medic/terapeut
michella?
pentru lebada_neagra.Vreau sa iti spun ca imi este foarte frica de aceasta operatie, vreau sa stiu daca cineva a mai facut aceata operatie, si cat a durat recuperarea de dupa operatie.
0
01-03-2009, ora 15:14
lebada_neagra
Nu este medic/terapeut
lebada_neagra
draga michella normal ca au fost si mai sunt persoane care suporta aceasta interventie.nu are de ce sa iti fie frica...mai bine gandestete la ce repercusiuni ar avea refuzul unei asemenea operatii...e in joc sanatatea ta si posibilitatea de a face copii fara nici o problema! o sa caut si alte detalii referitoare la aceasta operatie si am sa ti le postez daca vrei. multa sanatate!
0
27-09-2009, ora 01:10
jula_anamaria
Nu este medic/terapeut
jula_anamaria
am 23 ani si am doar un ovar, sunt diagnosticata din nou de chist dermoid, are aprox10cm, sunt disperata, singura solutie e sa fiu din nou operata, as vrea sa stiu dc am sanse sa mi salveze acest ovar, cine e in gradul sa ma ajute, sa mi de a un sfat, sau dc cunoaste un doctor bun, il implor sa ma ajute
0
09-10-2009, ora 22:34
mariasimonapopescu
Nu este medic/terapeut
mariasimonapopescu
Din pacate chistul dermoid nu se vindeca si trebuie operat. In cele mai multe cazuri trebuie scos ovarul cu totul. Tot din pacate si eu am trecut printr-o astfel de experienta. Daca vrei mai multe detalii scrie-mi -
0
13-10-2009, ora 23:23
MGM
Nu este medic/terapeut
MGM
Draga Anamaria, chistul dermoid este o tumora benigna dar care se poate transforma in cancer. In plus exista riscul ca sa creasca si sa produca rasucirea ovarului si de aici peritonita si alte complicatii. De aceea chistul dermoid trebuie neaparat eliminat complet. In unele cazuri ovarul poate fi salvat, cel mai adesea partial, iar in alte cazuri nu. Asta depinde in principal de localizarea chistului si ramnificatiile pe care le are. Uneori chiar un chist mic, dar crescut in profunzimea ovarului poate necesita eliminarea ovarului cu totul, alteori un chist foarte mare poate fi eliminat complet fara a fi afectat prea mult ovarul. Din pacate, ce si cat trebuie scos nu se poate sti decat in timpul operatiei. Doar atunci medicul poate vedea si evalua localizarea si aderentele chistului. Alta problema legata de chisturile dermoide e dificultatea punerii unui diagnostic exact. Tu de unde sti ca ai un chist dermoid? Ce simptome ai avut? Poti sa imi scri -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: