chist dentar infectat

29-03-2009
cristiiiiii
Nu este medic/terapeut
cristiiiiii
Buna seara, va rog un sfat!

In urma cu o luna am inceput un plan de schimbare a unor plombe mai vechi (la molari).
Pe rx panoramica aparea si o pata mica neagra deasupra incisivilor - stanga.
Doctorul m-a intrebat daca m-a durut vreodata (nu m-a durut, nu s-a infectat niciodata), m-a palpat... nu s-a pronuntat atunci.

Insa, in urma cu 5 zile a inceput sa ma doara in locu unde era pata neagra, si sa se umfle.
Doctorul acum a zis ca e vorba de un chist si o sa ma contacteze pt operatie.
Problema e ca intre timp s-a umflat acolo. L-am contactat pe doctor si a zis ca e infectat si citez "acu nu te mai opereaza nimeni". Mi-a spus sa iau Augmentin timp de o saptamana si ramane sa ne reauzim.
Nu mi-a placut tonul, parea parca indignat ca l-am deranjat cu aceasta problema minora.


In fine, deci in ultimele 2 zile ma tratez cu Augmentin 1g, am luat si Nurofen pt ca durerile erau insuportabile.
Acu m-au mai lasat durerile, dar simt ca se umfla din ce in ce mai mult. Deja nu mai pot calca pe dintii de jos, nici vorba de mestecat pe partea stanga. simt o pulsatie continua.

Oare nu e de ajuns acest tratament cu antibiotic? Ma sperie faptul ca se umfla tot mai rau, desi azi e a 3-a zi de tratament.
Chiar nu ma pot opera acu? Astept sa se retraga infectia? (nu da semne ca se va retrage)

Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
29-03-2009, ora 15:47
alinuss
Nu este medic/terapeut
alinuss
Antibioticul adica Augumentin trebuie sa il iei in continuare 5-6 zile sau cat ti-a prescris medicul si pentru durere poti sa iei Ketonal.
0
29-03-2009, ora 16:58
cristiiiiii
Nu este medic/terapeut
cristiiiiii
Multumesc pentru raspuns.
Durerile sunt acum suportabile, Enervante, dar suportabile.
Ce pot sa iau ca anti-inflamator?
0
29-03-2009, ora 22:59
alinuss
Nu este medic/terapeut
alinuss
ketonalul este bun si ca anti-inflamator si am uitat sa mentionez antibioticul iti va acumula toata infectia intr-un loc si te va putea opera.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: