chist de cordon ombilical

02-06-2009
ely32
Nu este medic/terapeut
ely32
buna ziua,
sunt insarcinata in 35 de saptamani, iar la morfologia fetala de la 32 de sapt., s-a descoperit un chist de cordon de aprox 3 cm, bine delimitat fara vascularizatie, situat la intrarea in placenta. nu am gasit nimic concret pe internet despre aceasta problema. e un motiv de ingrijorare sau nu? multumesc!
4 comentarii
0
02-06-2009, ora 21:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, de obicei aceste chisturi ombilicale sau placentare nu au semnificatie clinica, nu trebuie sa-ti faci griji.Ele reprezinta relicve ale ductului omfalo-mezenteric sau ale alantoidei.Stai linistita, caci mai ai putin.Nastere usoara!
0
06-06-2009, ora 19:05
ely32
Nu este medic/terapeut
ely32
multumesc!
0
27-06-2009, ora 12:49
anutzamega
Nu este medic/terapeut
anutzamega
Buna ziua am 24 de ani si sunt insarcinata in 11 saptamani la ecograf mi-au aparut chisturi placentare cel mai mare masurand 2 cm.Dr. a zis sa nu ne ingrijoram inca si sa asteptam pana la 22 saptamani sa vedem cum evolueaza as vrea totusi sa stiu care sunt riscurile daca aceste chisturi cresc nu am gasit nimic pe net pana acum si sunt un pic disperata
0
15-12-2018, ora 14:11
MadalinaB91
Nu este medic/terapeut
MadalinaB91
Buna ziua! Sunt însărcinată in săptămâna a 9 a iar dr. mi-a spus ca ar avea un chist de cordon de 0, 4cm, îmi puteți explica ce reprezintă și riscurile ce pot apărea? Mulțumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Saptamana 35
  •