chist de canal tireoglos

11-03-2009
anaderoll
Nu este medic/terapeut
anaderoll
in urma cu o luna tatal meu a fost operat de chist de canal tireoglos, dar la momentul acela medicii nu i-au facut biopsie, , , ,...acum ne intrebam era necesara biopsia in cazul acestui chist?va rog lamuriti-ma..multumesc anticipat!
5 comentarii
0
11-03-2009, ora 16:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU
nu este necesara.
se cunoaste etiologia.. este o problema congenitala..
0
10-04-2009, ora 17:47
CrizaTa
Nu este medic/terapeut
CrizaTa
Buna... am 14 ani si am fost diagnosticata cu chist de canal tireoglos de pe la 6 ani, de atunci si pana acum am avut 5 interventii ultima acum 2 ani... vreau sa stiu daca stie cineva daca aceasta se trateaza cumva undeva, si mai multe detalii..:(
0
25-07-2009, ora 12:08
mirela catalina
Nu este medic/terapeut
mirela catalina
dl valeriu ma numesc mirela sunt din constanta si am o fetita de 3 ani, a fost diagnosticata de la 2 ani cu chist tireoglos din acel moment am fost plimbata de la un doctor la altul, in constanta nu se fac astfel de operatii, ma rog am ajuns in bucuresti la marie curie unde i- au facut un drenaj la profesorul buruiana, mi - au spus k nu se poate opera pana nu se trage toata infectia, cat timp e sub antibiotic se trage in mometul in care termina antibioticul, de a 2 se inflameaza, nu mai stiu ce sa mai fac, de 3 luni de zile ii dau antibiotic mi-e teama sa nu se intample ceva, specific k o luna jumatate i-am dat augumentin si dupa mi-au spus sa ii dau cedax, asta am si facut, mai nou dr buruiana este in concediu.am luat legatura cu o doctora de la grigore alexandrescu urmeaza sa ajung la dansa sa o vada. VA ROG daca imi puteti recomanda un doctor sau un spital oriunde in tara asta, mi-e teama ca dupa operatie sa nu recidiveze, asta in cazul in care vom ajunge la operatie, nu stiu ce sa fac sa-i mai dau tratamentul ( cedax) sau nu, totusi de 3 luni atat antibiotic si degeaba, medicii imi spun sa-l dau, dar totusi nu exista ceva mai bun? am facut la drumuri in bucuresti nici eu nu la mai stiu numarul, si toate fara un rezultat, de fiecare data mi-au spus k pana nu se trage nu o poate opera si sa-i dau antibioticul, , sau se simte rau doctorul sau e in concediu si tot asa drumuri fara rezultat. ce ma sfatuiti sa fac?
va rog sa imi lasati o adresa d mess un e-mail sau un nr de te tel sa pot lua legatura cu dumneavostra. multumesc
0
27-07-2009, ora 14:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
-
nu cred ca e cazul sa.i mai dati un antibiotic... nu o sa dea rezultate.
Incercati la O clinica BMF.. ( buco maxilo facial!)
0
01-07-2010, ora 12:32
lidia georgiana
Nu este medic/terapeut
lidia georgiana
buna mirela, eu m am operat in urma cu 6 luni de tireoglos la spitalul Sf. maria bucuresti, am fost foarte multumita de cum a decurs operatia.am fost operata de catre dr. Artemis Dendrino, incearca si la ea.mi-au garantat in proportie de 99% k nu va recidiva deoarece au curatat bine, chiar mi-au taiat din osul hioid.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.