chist de canal tireoglos?

20-03-2009
tacutudraganiulia
Nu este medic/terapeut
tacutudraganiulia
am 22 de ani si de cand eram mica ma durea din cand in cand sub barbie, pe gat(intr-un loc), acum 2 luni am avut o raceala mai puternica, s-a inflamat amigdalele si gatul.dupa ce mi-a trecut am ramas cu o umflatura pe gat in partea din fata putin mai jos de barbie.am fost la o consultatie si d-na doctor a zis ca dumneaei crede ca este chist de canal tireoglos.acum am racit si mi s-a inflamat din nou, este tare si ma doare, a inceput sa se traga spre partea dreapta.va rog sa imi spuneti ce credeti ca este!
va multumesc
10 comentarii
0
20-03-2009, ora 17:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este posibil sa avut un chist din nastere si acum sa se infecteze.!
Din pacate.. numai cu internare si numai chirurgical se poate trata!
0
21-03-2009, ora 17:02
tacutudraganiulia
Nu este medic/terapeut
tacutudraganiulia
va multumesc pt raspuns!
as dori sa va mai intreb ceva:
este normal sa ma doara?
se poate intampla ceva daca nu fac operatia in timp scurt?
se face operatie si cu laser, sau o metoda cat mai usoara?
ma scuzati ca pun atatea intrebari dar imi este foarte teama de operatii.
0
21-03-2009, ora 17:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un chist este ca un balon... odata ce se infecteaza.. incepe producerea secretiilor purulente.. si acel balon incepe sa creasca in volum...
riscul sa se sparga camasa chistului si sa devina din o infectie localizata una mai extinsa este mare.
diferenta este in incizia de la piele.
Acum cand chistul e mic si ne infectat.. o sa aveti o incizie de 2-3 cm. care in timp practic n.o sa fie vizibila.
daca se infecteaza mult si devine un proces extins..
incizia o sa fie mult mai mare in volum si o sa va alegeti cu o cicatrice de toata frumusetea!
cu cat mai repede va operati cu atat mai bine!!
curaj
0
13-05-2009, ora 09:26
tacutudraganiulia
Nu este medic/terapeut
tacutudraganiulia
buna ziua!
dupa ce am citit ultimul mesaj de la dvs.a doua zi cand m-am trezit aveam gatul umflat rau(nu se mai cunostea nici barbia), am fost la un medic orl si a zis ca s-ar putea sa nu fie chist si mi-a dat tratament.a incepu sa scada din a doua zi de tratament.
scazuse aproapa de tot era puti mai mare ca o boaba de fasole, dar neputand merge la medic la consultatie am intrerupt tratamentul 1 saptamana si a mai crescut un pic.
de atunci iau acelasi tratament si a mai scazut un pic, dar greu.acum e mai mic decat prima data.
dumneavoastra ce credeti ca e(ca ati zis ca un chist de canal tireoglos nu se trateza decat chirurgical, si nu scade)?
va multumesc!
0
13-05-2009, ora 13:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Poate sa se linisteasca inflamatia si sa se stopeze infectia.. dar peste un timp.. se reacutizeaza.
trebue sa mergeti sa va vada la ORL sau Chirurgie maxilo-faciala!
0
24-06-2010, ora 09:13
tacutudraganiulia
Nu este medic/terapeut
tacutudraganiulia
buna ziua!
am fost la orl, mi-a prescris tratament cu antibiotic, dupa un timp acel chist a scazut aproape de tot, abia se mai simte, d-na dr a zis ca a fost un chist...dupa asta am inceput sa am o senzatie de nod in gat, am fost de multe ori la consultatii orl, d-na dr a zis ca nu am nimic.am mers la un endocrinolog, am facut analzele la sange si un ecograf, la fel...a zis ca nu am nimic la glanda.am mers din nou la orl, am facut testul aslo si acela la care se ia saliva din gat.si acestea au iesit bine, a zis ca la gat nu am nimic
dar eu nu ma simt bine, simt un disconfort in gat, cand inghit parca inghit cocoloase
unde trebuie sa merg?daca nu la orl?
va multumesc!
0
12-09-2011, ora 12:21
adrian38
Nu este medic/terapeut
adrian38
Buna ziua
Sunt din sibiu si diagnosticat cu chist de canal tireoglos, va rog sa imi recomandati un medic ORL.
0
12-09-2011, ora 12:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dr. Rusu
0
04-04-2014, ora 10:33
Gianina1004
Nu este medic/terapeut
Gianina1004
In luna august 2011 copilul meu in varsta de 14 ani atunci a fost operata de chist pe canalul tireoglos. Operatia parea o reusita la acea vreme dar in luna decembrie 2012 am observat o ingrosare a gatului, iar in 14 ianuare 2013 am observat chistul. In 18 ianuarie 2013 a fost inca o data operata. Acum observ iarasi o modificare a gatului asemanatoare cu ceea ce observasem in decembrie 2012.Este ingrozitor sa stai cu teama in suflet ca oricand poate regenera acel chist si ma ingrozeste ideea ca din an in a ajung cu ea pe masa de operatie. Doresc o analiza un examen ceva care sa-mi certifice ca acele celule au fost extirpate in totalitate in timpul operatiei. Exista asa ceva? Daca da unde trebuie sa merg si ce trebuie sa fac pentru un asemenea investigatie. Mentionez ca sunt din Bacau. Ambele intervetii au fost facute la Cluj.
0
11-09-2014, ora 20:03
dri
Nu este medic/terapeut
dri
Buna ziua! Un medic ORL in Bacau, specializat in chist canal tireoglos?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.