chist bartholin

03-03-2012
gheorghiuiuliaradu@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gheorghiuiuliaradu@yahoo.com
buna seara, am 40 ani si am un chist bartholin.medicul ginecolog mi-a dat trimitere la chirurgie sa fac excizie in conditiile in care acum 20 ani am avut aceeasi problema si am fost operata nu mai tin minte prin ce metoda.acest chist recidiveaza?nu ar fi trebuit ca medicul ginecolog sa-mi dea sa fac niste explorari si biopsie inainte de operatie?si aceasta operatie o face si un medic chirurg nu doar ginecolog?multumesc anticipat.
1 comentarii
0
04-03-2012, ora 23:13
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Chisturile de gl Bartholin sunt de regula rezolvate de ginecologi. Asta pentru ca majoritatea cazurilor ajung la ginecologie. Daca aspectul clinic este sugestiv, nu se fac explorari suplimentare. Daca este sugestiv pentru abces de gl Bartholin se poate recolta ex bacteriologic. Daca este suspect se pot recolta si biopsii pentru ex histopatologic. Cel mai important lucru este insa sa mergeti la un medic care are cat de cat experienta in tratamentul acestor chisturi, pentru ca de multe ori recidiveaza.(si asta se intampla mai des la chirurgie, pentru ca se rezuma la incizie) Din cauza asta ti-as recomanda sa mergi la un spital de stat cu bilet de trimitere de la MF si adeverinta de salariat la ginecologie ( eventual sa soliciti si marsupializare ?)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.