am un chist arahnoidian congenital de fisura choroidiana dreapta..

78 comentarii 1 23 Înainte ›
0
09-04-2010, ora 15:22
Karl91
Nu este medic/terapeut
Karl91
Multumesc.Da a fost greu da ce sa facem trebuie sa mergem inainte :D.Dute la un medic bun care are maini de aur.Fara frica, o sa fie mult mai bine dupa ce nu-l mai ai.Nu e bine sa traiesti cu frica...:(.Sanatate, Sa te faci bine.iti tin pumni:D.Chiar o sa ma si rog sa te faci bine ca stiu cum e cu(Stress, Ganduri, Autosugestie)
0
23-06-2010, ora 16:26
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Salutare la toti cu ARAH!
Cristinynas cum se simte baietelul tau?La ce spital din Bruxelles este luat in evidenta?Stiu ca pentru cei care sunt nascuti cu chist, este alta poveste...Eu am chist arach la coloana vertebrala si merg la Clinica Erasme, din 2008, la Clinica pentru durere.Pentru mine, avizul lor e sfant si urmez cu strictete indicatiile.Ca si voi imi pun tot felul de intrebari, sper ca medicina sa evolueze iar cercetarea medicala la nivel international, inceputa anul trecut sa aduca vesti bune.
Karl91 cum te mai simti? Poti sa ne spui la ce spital te-ai operat, ce doctor si unde anume era situat chistul tau?As avea multe intrebari de pus.
0
01-07-2010, ora 01:17
cristynas
Nu este medic/terapeut
cristynas
Buna Rodica. o sa-ti raspund mai intai la intrebare, baietelul meu, ca si tine, tot la spitalul Erasme din BXL a fost operat si este tot timpul supravegeat. Neuropediatrul lui se numeste Van BOGAERT, un medic extraordinar. Stefan, baietelul meu, este foarte bine, nu demult am fost la neuro in consultatie si ne-a felicitat medicul. Este un copil minunat, foarte inteligent, in curand face 2ani si jumatate. Noi locuim la Bxl, asa ca daca vreodata ai nevoie de ceva sau vrei sa vorbim sau sa ne cunoatem, cu cea mai mare placere astept o veste din partea ta. Fie ca D-zeu sa-ti dea puterea necesara sa treci cu bine peste tot greul intampinat. Multa sanatate.
0
24-08-2010, ora 01:45
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Nu am intrat pe forum fiindca am fost prinsa un pic intr-un angrenaj...nesperat pentru mine.Am participat la Congresul din Franta, pentru chiste de arahnoidita, chiste de tarlov si sindromul coada de cal.Unii dintre voi de pe acest forum, stiau ca o sa merg, chiar mi-am dorit sa vina neurochirurgi din Romania sau pacienti, insa nu a fost posibil...motivele se subanteleg.Au fost medici si pacienti din toate colturile lumii, acest Congres a fost singurul de pana acum organizat cu cei mai renumiti profesori iar noi, pacientii am simtit ca nu suntem singuri in fata durerii, iar acesti doctori minunati ne-au prezentat munca lor de ani intregi.Multe din intrebarile care mi le puneam sau le puneam doctorilor pe care i-am vazut pana acum, au avut raspunsuri clare, ba mai mult am legat prietenii si am capatat o experienta de viata, imi cunosc mai bine boala.
Am cunoscut in Franta doua fete tinere, operate de chist arahnoidian la coloana vertebtrala, erau in scaun cu rotile, mai mult de 5 minute nu puteau sta pe picioare, oboseau si aveau vertij.Amandoua erau insotite de mame iar aceste mame au plans tot timpul, regretau ca sau lasat convinse de neurochirurgi renumiti sa le opereze fetele.Acum 5 ani, nu se stia prea multe despre aceste chiste, nici acum nu stiu unii dintre medici.iar cei atinsi de boala, inebuniti de durere se lasa pe mana doctorului"ca stie el ce face!"
Cristynas, te rog sa ma scuzi ca nu ti-am raspuns pana astazi, dupa acest Congres am plecat in concediu, in Ro.iar la intoarcere.sigur ca vreau sa ne cunostem, mai ales ca locuim la 100 km.Eu vin la Erasme pe 7 septembrie, am consultatie la prof Brotchi.Trimite-mi PM cu un nr de tel sau adresa email si te contactez.
Daca unii dintre voi sunteti interesati de cartea lui dr.Sarah Andreea in format pdf (in engleza) sau alte materiale(in franceza) despre boala, cu placere vi le trimit.
0
23-03-2011, ora 10:37
lazargeorgiana
Nu este medic/terapeut
lazargeorgiana
Buna ziua, sotul meu a fost diagnosticat cu chist arahnoidian frontal anterior stang va rog din suflet cine poate sa imi dea niste informatii despre cat de grav este, daca se poate opera acest chist, medicii nu prea ne-au lamurit ne-au spus doar sa evite cafeaua, ciocolata, cola si sa repete rmn-ul dupa 6 luni, dar eu sunt extrem de ingrijorata
0
29-03-2011, ora 12:50
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
singurul tratament este operatia...in caz ca se produc modificari
de aceea se vrea repetat RMN ul la 6 luni, pt a se observa eventualele modificari
si da intr-adevar fara exitatori cerebrali
de unde sunteti? ati fost la un dr bun? si un neurolog si un neurochirurg ar trebui consultat
mie mi s a recomandat de majoritatea ca sa l las in pace atata timp cat nu prezinta modificari sau simptome neurologice (durerile de cap, crizele epileptice, ameţeli, paralizii, tulburari urinare, olfactive etc), cica sunt persoane care traiesc cu asta o viata intreaga, bine asta daca e si echilibrata.
0
30-03-2011, ora 12:39
lazargeorgiana
Nu este medic/terapeut
lazargeorgiana
Buna loreung! Sunt din Bucuresti, am fost la neurologie la Elias si doctora de la neurologie ne-a trimis la neurochirurgie si ne-a spus sa repete rmn-ul la 6 luni sa vedem daca creste, pana atunci sa aiba o viata echilibrata, mese regulate, fara excitante centrale si cam atat, nu are dureri mari de cap doar cand se enerveaza are dureri suportabile care trece cu o pastila ceea ce ne-a facut sa ajungem la rmn a fost faptul ca din cand in cand are "amorteli" ale fetei el asa le spune care dureaza cateva secunde, doctora d le neurologie ne-a asigurat ca nu este de la acest chist si sa stam linistiti, crize epileptice nu are printre altele i s-a facut si un EEG si a iesit ca nu are absolut nimic, DAR ACESTE AMORTELI CONTINUO SI NU STIM LA CE DOCTOR SA NE PREZENTAM SI CE ANALIZE SA MAI FACA...help
0
30-03-2011, ora 14:55
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
daca as sti v-as sfatui cu cea mai mare placere..doar cautand poate gasiti pana la urma un medic s ava lamureasca asupra acestei probleme
mentionez ca si eu aveam niste amorteli de genu la o mana...dar in timp s au diminuat. nu stiu daca era de la chist sau nu, dar asta banuiam.si simptomele mele sunt asemanatoare, deocamdata nu f deranjante. fac RMN la 1 an.
0
30-03-2011, ora 15:24
lazargeorgiana
Nu este medic/terapeut
lazargeorgiana
ce dimensiune are chistul tau su unde este pozitionat?
0
31-03-2011, ora 09:46
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
temporal stang 3-4cm
0
07-04-2011, ora 20:55
lazargeorgiana
Nu este medic/terapeut
lazargeorgiana
loreung imi poti spune la ce neurochirurg ai fost ce simptome aveai mai exact si ce te-a sfatuit sa faci in continuare?
multumesc
0
07-06-2011, ora 00:29
Bib.
Nu este medic/terapeut
Bib.
Buna tuturor. Ma numesc Bianca si am 15 ani. In urma unei examinari RMN am fost si eu diagnosticata cu un chist arahnoidian temporo-polar drept, de 1, 1/1, 6 cm. Maine urmeaza sa consult un neurochirurg care sa'mi recomande un anume tratament. Insa, am observat ca aici se afla diverse persoane cu aceeasi problema. Astfel, v'as ruga sa imi explicati si mie cat de grav este sau ce probleme imi poate cauza.De obicei acest tip de chist necesita operatie? Multumesc anticipat si multa sanatate tuturor!
0
07-06-2011, ora 12:02
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Bianca, Medicul neurolog sau neurochirurg iti va spune ce este de facut, daca trebuie operat sau nu. As putea sa /ti pun niste intrebari si dupa aceea sa /ti spun pararea mea dar nu sunt autorizat. Cel putin, din cele care le cunosc eu, chistul tau nu este atat de mare incat sa poata fi un pericol, mai ales daca, poate, nu ai dureri de cap sau alte simptome. Spune/ne mai multe detalii. Cum ai aflat despre el?
0
07-06-2011, ora 13:51
loreung
Nu este medic/terapeut
loreung
eu il am de 3 ori mai mare si inca nu am nici o probl neurologica
de tratament stiu ca nu exista decat chirurgical..
asteptam amanunte.sanatate!
0
07-06-2011, ora 15:37
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Bianca, a postat in alt topic deschis de ea, chist arahnoidian:"As vrea sa mai mentionez ca am dureri foarte accentuate de cap, pierderi de echilibru, ameteli, greata si stari de voma, fara a varsa, insa.De vreo 2 luni incoace am si anumite stari depresive, de irascibilitate sau izolare. Se datoreaza chistului?"...

@Bianca, descrierea simptomelor este specifica chistului arahnoidian si in cazul tau sigur trebuie sa te consulte un neurochirurg si neurolog.Esti minora si ar fi de preferat ca parintii tai sa intre in contact cu persoane de pe acest topic, care le pot impartasi din experienta lor.Cu Macarie si Loreung eu sunt in contact de peste 2 ani si cred ca sunt in masura sa va ajute cu ceva sfaturi...Scrie-le mesaj privat si luati legatura, este important sa primesti raspunsuri la unele intrebari de care capul este plin...poti sa-mi scrii si mie in privat, sa-mi da-i adresa ta sau un nr de tel. Cunosc o familie din Galati care au o fetita de 11 ani cu aceeasi problema, fata are chistul de 2 ani si1/2, cred ca ti-ar face bine sa vorbesti cu ea...mai ales ca face un tratament si se simte foarte bine...Mult curaj si sanatate!
0
07-06-2011, ora 16:12
Bib.
Nu este medic/terapeut
Bib.
Multumesc mult pentru incurajari.
Urmeaza ca maine dimineata sa consult un neurochirurg. Am citit si eu pe internet diverse despre acest chist. Si se presupune a fi asimptmatic, insa pe mine m'au deranjat f. mult durerile de cap.De cateva luni incoace (6-7) am avut dureri de cap groaznice si imi amorteau membrele. Astfel de la neurologie mi s'a recomandat efectuarea unui RMN.
Am efectuat RMN'ul pe 2 iunie, iar pe 6 am primit rezultatele Ceea ce ma ingrijoareaza este ca de asemenea nu mai am pofta de mancare si in 4 zile am slabit 5 kg. Ultima data m'am cantarit inainte de efectuarea RMN'ului si aveam 54 kg ar astazi, de dimineata aveam 49 kg.
Sunt destul de afectata, ce'i drept. Durerile de cap apar din senin, la orice ora si ma gandesc sa nu ma apuce intr'o zi pe strada, pentru ca nu stiu ce 'sar putea intampla.
O zi buna tuturor.
0
07-06-2011, ora 17:11
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Draga Bianca, dupa felul cum descrii starile tale din ultima perioada, vad o maturitate in gandirea ta.Insa...nu tot ce gasesti si citesti pe net este de ajutor, din contra poate sa te bulverseze si sa influenteze starea ta de acum.Stiu ca vrei sa afli cat mai multe si din nerabdare...cauti pe net, banuiesc ca asa ai ajuns pe acest forum.Maine cand vezi neurochirurgul sa-l intrebi tot ce vrei sa stii, scrie-ti pe o hartiuta toate intrebarile precise pe care vrei sa i le pui, asa o sa fii ordonata si nu faci neurochirurgul sa-si piarda rabdarea.
Iti amortesc manile si picioarele?Iti trece daca stai in pozitie culcat?
0
07-06-2011, ora 20:34
Bib.
Nu este medic/terapeut
Bib.
De obicei, desi stau culcata, amorteala tot persista. Asta se intampla de vreo 2 saptamani. Sa zicem ca am o astfel de criza, impropriu spus, insa nu stiu cum sa o definesc, si incep durerile de cap, ametelile...greturi si apoi imi amoresc in general mana si piciorul drept. Simt furnicaturi si apoi amorteala. De obicei o data ce trec durerile de cap trece si aceasta stare de amorteala.
0
07-06-2011, ora 21:52
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
Criza de durere se numeste, chiar asa sa te exprimi la medic.odihneste-te bine in seara asta iar maine dupa vizita la doctor daca nu esti prea obosita, te rog sa scrii pe forum.Ma gandesc la tine si iti doresc o noapte buna!
0
07-06-2011, ora 22:11
Bib.
Nu este medic/terapeut
Bib.
Multumesc foarte mult pentru sustinere!
O sa scriu maine mai multe.
O seara placuta!
0
07-06-2011, ora 22:15
rodica_jemeppe
Nu este medic/terapeut
rodica_jemeppe
ti-am trimis mesaj privat da clik pe profilul tau si vezi la mesaje private...
0
05-08-2011, ora 12:52
ana maria luiza
Nu este medic/terapeut
ana maria luiza
Buna ziua,
sunt operata de chist arahnoidian pe coloana si as dori sa intru in contact cu vreunul dintre vizitatorii/membrii forumului dvs. pentru a ma interesa de clinici din europa care au experienta in aceasta patologie,
va multumesc foarte mult
0
27-10-2011, ora 22:10
mihai_1981
Nu este medic/terapeut
mihai_1981
Buna ziua,
numele meu e Mihai si sunt aici pe acest sait pentru a va cere o parere in legatura cu decizia mamei mele, de a se opera pentreu a patra oara la cap.Are un chist arahnoidian de unghi pontocerebelos stang, oare chiar nu exista un alt remediu in afara de operatie?S i de ce se face din nou ?Ce anume il produce din nou in organism?
Va rog mult sa imi raspundeti si mie...
0
28-10-2011, ora 11:01
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Mihai, mama ta are un şunt la cap?
0
28-10-2011, ora 19:36
mihai_1981
Nu este medic/terapeut
mihai_1981
Buna ziua,
Nu stiu ce e acela "sunt"...va rog sa imi explicati..
0
29-10-2011, ora 19:39
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
este un furtun, ca sa zic asa, care este plasat in cap si se termina prin vezica urinara. Are rol de a scurge lichidul din cap
0
29-10-2011, ora 23:56
mihai_1981
Nu este medic/terapeut
mihai_1981
Nu are asa ceva, acum stiu despre ce e vorba.nu stiu de ce nu i-au pus pana acum..sa inteleg ca pana la urma nu exista un tratament in afara de bisturiu si sunt.sau ma insel?
0
30-10-2011, ora 08:15
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
doar medicii care au mai operat/o sunt in masura sa/ti dea raspunsul la aceasta intrebare. Cu ei trebuie sa discuti sa le pui toate aceste intrebari..Dar care este cauza pentru care se operaza a patra oara? De ce au fost necesare atatea operatii?
0
01-11-2011, ora 18:54
mihai_1981
Nu este medic/terapeut
mihai_1981
Asa m-am intrebat si eu...de ce nu i-au pus sunt a treia oara.de aceea am vrut sa aud alte pareri din alte parti ale Romaniei sau a lumii care s-au mai operat si care sufera din cauza acestor chisturi...
0
02-11-2011, ora 08:06
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Atentie! Sper ca nu ai inteles ca solutia este suntul. Daca nu i/a pus sunt, dupa parerea mea, este mai bine. Acesta poate complica mult lucrurile. Interesant ar fi sa aflii de la medici de ce au mai fost necesare doua operatii dupa prima.
Adaugă un comentariu / răspuns
78 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul