chalazion repetat

19-05-2006
biancastefanescu
Nu este medic/terapeut
biancastefanescu
Buna ziua,

Din septembrie anul trecut am fost operata de 2 ori de chalaziom aparut la ochiul drept, la pleoapa inferioara, atat pe exterior cat si in interior. Problema este ca imi apare din nou si nu as vrea sa fac operatii la nesfarsit, mai ales ca sunt extrem de neplacute. Mentionez ca fac incontinuu tratament cu aplicatii repetate de 2-3 ori pe zi cu Tobradex si mai apoi Maxitrol insa nu au nici un rezultat.
8 comentarii
0
23-05-2006, ora 00:00
Dr. Adam Evelina
Identitate neconfirmată
Dr. Adam Evelina
Urmariti sa folositi gelul de Aloe Vera si comprese diluate cu Bitter Romanes tip Santo Raphael. Sunt rezultate bune cu aceasta combinatie
0
23-01-2007, ora 00:00
cristina_cta
Nu este medic/terapeut
cristina_cta
buna ziua, acum 4 luni mi-a aparut la ochi o umflatura mica.la inceput am crezut ca este doar un ulcior care va da inapoi foarte repede dar nu a fost asa.cu ajutorul internetului mi-am dat seama ca am chalaziom ptr ca il simt ca o piatra in ochi si este si dureros cand il ating.acum 3 luni am fost un doctor oftalmolog, dar tratamentul dansei nu a avut nici un efect, in prezent folosesc ceaiuri(cataplasme la ochi).Marea mea rugaminte e sa imi spuneti cam cat m-ar costa o operatie ptr eliminarea acestei infectii.(sau un alt tratament care sa de-a rezultate).Va multumesc frumos
0
24-01-2007, ora 00:00
biancastefanescu
Nu este medic/terapeut
biancastefanescu
Buna Cristina,

Dupa cum ai citi mai sus eu am trecut de mai multe ori pein aceasta experienta. Operatia am facut-o la clinica OFTAPRO din Bucuresti, adresa este Bd Pache Protopopescu nr 56, www.oftapro.ro, 252.52.01 / 252.52.17. Doamna doctor care s-a ocupat de mine este d-na dr. Luminita Teodorescu. Criteriul de alegere a clinicii a fost simplu: este singura clinica specializata in copii, deci m0am gandit ca sunt obisnuiti sa lucreze cu grija. Operatia m-a costat 50 sau 100 de eur (nu mai stiu exact... ), la urmatoarele am beneficiat de un discount. Tratamentul si consultul au fost incluse in pret. D-na doctor e foarte de treaba si are mana foarte usoara, lucreaza cu grija, eu zic ca nu ai ce pierde daca ii faci o vizita daca poti.
Mult succes!
0
01-09-2007, ora 00:00
Cora133
Nu este medic/terapeut
Cora133
Bianca,

spune-mi te rog id-ul tau de messenger, vreau sa imi povestesti cum decurge o operatie de felul acesta, pt ca in curand si eu va trebui sa fac una.

Astept cu nerbadare vesti de la tine.
0
03-09-2007, ora 00:00
biancastefanescu
Nu este medic/terapeut
biancastefanescu
Va multumesc mult ca imi raspundeti la intrebarile mele.as vrea sa fac aceea radiografie de bazin pt ca nu am facut pana acum.doar ca nu stiu unde sa merg sa fac poate stiti sa ma indrumati dvs.am vazut ca sunteti din Sighet, daca ma puteti ajuta in vreun fel va rog sa imi raspundeti.Eu sunt din Ocna-Sugatag MM, dar casatorita in SV.Daca ma puteti ajuta ast raspuns sau ma gasiti -.Va multumesc!
0
21-08-2009, ora 15:17
ella_craft
Nu este medic/terapeut
ella_craft
chiar nu exista alta metoda de tratament care sa dea rezultate? mi-e foarte teama de operatie..si in plus chalazionul meu e mic..mic cat o boaba de orez, dar e aolo de 3 luni, am crezut ca o sa se resoarba..va rog daca aveti ceva sfaturi pt aceasta faza a chalazionului meu, impartasiti-le. Dr la care am fost eu mi-a zis sa-mi pun kanamicina si sa fac masaj local dar nu mi-a trecut.
0
06-07-2013, ora 16:12
Monica34
Nu este medic/terapeut
Monica34
Ziua buna!...Sunt mamica unui ingeras de 2 anisori, ce a fost diagnosticat cu chalazion.Consultand 2 dr.oftalmologi, ni s-a recomandat interventia chirurgicala, fara a se incerca un tratament inainte.Citind forumul doamnei dr.Monica Pop.., am urmat tratamentul indicat de dumneaei, constand in administrarea a 2 colire, dar fara rezultat inca.Au trecut aproape 2 luni de cand persista chalazionul, desi noi am aflat de existenta lui acum 3 saptamani..., pana atunci el fiind tratat pt conjunctivita cu picaturi Vigamox si ung.Tobradex(fara rezultat).
VA ROG DIN INIMA, AJUTATI-MA CU UN TRATAMENT PT A EVITA INTERVENTIA CHIRURGICALA. MULTUMESC ANTICIPAT!
0
26-07-2013, ora 13:52
octavghimus
Identitate neconfirmată
octavghimus
pentru monica34
buna ziua,

am avut rezultate bune in tratamentul chalazionului cu terapia homeopata. Fiind o terapie care are in vedere intreg organismul, necesita o consultatie de specialitate. Ce pot sa va spun este ca chalazionul este doar varful iceberg-ului (ceea ce ascunde aceasta afectiune este de obicei o persoana cu puternica supresie emotionala) interventia chirurgicala este doar o solutie de moment, recidivele fiind frecvente. Poate ca unii nu vor fi de acord cu mine, numai ca rezultatele din practica vorbesc de la sine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Mediul de iluminare influențează calitatea somnului, pleoapele nefiind atât de capabile să stopeze trecerea luminii
  •