ceva in gat

06-03-2008
soti
Nu este medic/terapeut
soti
de citiva ani am o problema cu gitul, tot timpul am senzatia ca am ceva in git:in partea de sus.tot timpul imi vine sa ma fortez sa tusesc si sa inghit, dar nu dispare. Am senzatia ca am ceva si nu se rupe sa pot inghiti.Acum 1-2 ani la o fortare de tuse mi-a sarit din git ca un dop de mucozitati intarite, de atunci ma tot fortez dar degeaba.Citeodata reusesc sa elimin bucati de mucozitati de culoare mai inchisa, dar tot nu scap de senzatia ca am ceva in git si ma innec.Efoarte suparator.Am fost la medic, mi- a dat augmentin dar degeaba, nu am eliminat nimic.In schimb am primit de la medicul de familie niste pastile pentru sinuzita alergica aduse din America si dupa 3 zile de la inceperea tratamentului am inceput sa elimim niste mucozitati de culoare galbuie.La terminarea tratamentului de 6 zile, desi am luat augmentil nu am mai eliminat nimic.De atunci sunt in aceeasi situatie suparatoare.Am facut o ecografie? si mi s-a spus ca nu se vede ca am nimic. In 1991 mi-am scos amigdalele si de atunci am tot timpul probleme cu gitul, vocea imi este mai ragusita si sunt alergica la praf si alergeni. Va rog sa ma ajutati.(va rog sa-mi recomandati un medic bun din Cluj.
10 comentarii
0
08-03-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
persoanele cu amigdalita cronica si operati uneori raman cu o faringita cronica hipertrofica care provoaca senzatia de corp strain in gat. uneori aceias problema apare la persoanele cu reflux gastro esofagian, la persoanele care exagereaza cu condimentele, muraturile, otetul..si mai ales cu bauturile acidulate !
Este important sa faci investigatii complete ca sa poti trata corec.
Un examen ORL
Radiografie SAF...
exudat faringian
consult la gastrologie
Un regim alimentar (fara acidulat, rece, condimentat, acru)
Inhalatii seara,
gargara dupa fiecare masa
Bioparox sprei sau antiinflamatoare de supt(Voseptol, propolis+vit C)
0
07-07-2009, ora 16:24
cfrcluj
Nu este medic/terapeut
cfrcluj
buna ziu am si io ceva probleme in git de vreo 4 luni a inceput tot asa am senzati ca am in git ma doare tot timpul si cind fumez ma doare si mai tare meam facut analize la orl de doua ori nu mai stiu ce sa fac ma deranjeza tot timpul parca cite odata imi amorteste sub barba mi se mai usca si gura ce ziceti ar trebui sa fac ceva radiografie la git ca deja ma distruge si psihicu va rog sa ma indrumati ce ar trebui sa fac multumesc anticipat
0
07-07-2009, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebue sa mergi la ORL.. si dupa la gastrologie..
0
07-07-2009, ora 19:17
cfrcluj
Nu este medic/terapeut
cfrcluj
am fost la orl si mi sa uitat in git si a zis ca am ceva racela ce nu se manifesta ar trebui sa fac o radiografie voare poate fi ceva mai serios de nu trece de atita timp multumesc anticipat
0
07-07-2009, ora 19:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci investigatiila Gastrologie!
0
04-08-2009, ora 20:37
andra131
Nu este medic/terapeut
andra131
Buna ziua. De cateva luni, aproximativ un an, mi se intampla un lucru foarte ciudat si in ciuda tuturor cautarilor mele in surse bibliografice nu am gasit nici o explicatie. Cam o data pe saptamana, poate deloc sau poate si de 2 ori, deci iregulat, deobicei dimineata, dar s-a intamplat si pe parcursul zilei, se intampla sa simt ca imi coboara o bucatica de undeva din spatele omusorului de sus in jos si tusesc si ma trezesc cu ea in gura. Arata ca o biluta de culoare alb-galbui asemanatoare culorii dintilor si e destul de tare, dar poate fi strivita intre degete si are consistenta unui biscuite tinut in lapte si un miros foarte neplacut ce imi aminteste perfect de mirosul halenei mele de dimineata. carii nu am, igiena bucala fiind una exemplara, stomatologul mereu e incantat. sunt destul de speriata si mi-e frica sa merg la medic. Ati mai auzit de asa ceva? Astept raspunsul dumneavoatra cu nerabdare. Va multumesc!
0
04-08-2009, ora 20:45
andra131
Nu este medic/terapeut
andra131
am uitat sa mentionez ca in iarna am facut un tratament cu antibiotice pt acnee si in perioada tratamentului si dupa acesta timp de vreo 2-3 saptamani nu am mai avut deloc halena
0
04-08-2009, ora 23:14
andra131
Nu este medic/terapeut
andra131
intre timp m-am linistit, navigand am gasit in sfarsit diagnosicul. amigdalita criptica (nimeni nu le numea bobite de aceea nu gaseam eu). akum va rog sa ma scuzati pt toata incurcatura si sa imi spuneti unde trebuie sa merg sa fac analizele si in cazul unei operatii as dori sa se procedeze cu radiofrecventa bipolara dar am inteles ca e doar pt copii la clinica din buc. eu sunt din mures si probabil ca asa zisa clinica din bv ar fi cel mai aproape dar nu am gasit denumirea acesteia, nici adresa, nici nr d telefon. in cazul in care nu doriti sa faceti reclama am putea vorbi pe mail personal. eu am si polipi, care au fost scosi in copilarie dar s-au refacut. si ma gandeam ca voi impusca doi iepuri de-odata. poate chiar 3 avand in vedere ca am antecedente de astm bronsic si imi va mai usura respiratia toata procedura. va multumesc mult
0
05-08-2009, ora 12:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la ORL.. pentru un consult si confirmarea diagnosticului...!
0
24-12-2010, ora 14:35
danielzaharia
Nu este medic/terapeut
danielzaharia
pntr Andra131. Buna ce faci cum te mai simti, ai rezolvat problema? spune mi si mie te rog cum sa procedez, caci am aceiasi problema. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •