ceva ciudat

18-09-2008
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
Acum 2 luni copilul meu de un an si 6 luni, acuza dureri de pap si anume se trezea din somn tipind si isi ducea mainile la cap, mai exact spre ciafa.Imi lua si mana mea si m-a punea s-o tin in capul lui.In timpul zilei de asemenea.Spre seara i-au aparut niste ganglioni in spatele urechilor si mai mici prin cap.Am fost cu el la pediatru si mi-a spus ca nu are nimic si ca asa se mai inflameaza ganglionii oamenilor cateodata.Eu m-am speriat f.tare mai ales ca de 5 luni a incetat sa mai manance mancare gatita.Acepta foarte greu iaurtel cu fructe si in rest biscuiti, sticksuri.Totul a inceput brusc intr-o buna zi, pana atunci manca si 'pietre'.
I-am facut nenumarate analize si nimic, ultima analiza, avea leucocitele marite, granulocitele marite si euzinofilele, si un streptococ pneumonie in nas.Medicii imi spun ca analizele nu indica o boala, ba ca nu sunt concludente si ca astea nu sunt motive pentru pierderea apetitului.Cam de o luna in timp ce se joaca isi duce mainile spre cap, tot la ceafa si scanceste.Este f.somnolent, la pranz doarme 4 ore, se scoala la 18.30 si la 20.30-21.00 vrea sa doarma iar.
Nu suporta sa vada mancare ceea ce ma face sa cred ca ii este greata.Am fost la neurolog si mi s-a spus ca din punct de vedere neurologic e ok., dar la insistentele mele mi-a dat trimitere la rmn.Doamna doctor neurolog ne-a spus ca daca avea ceva se vedea.El a cazut cand era mic din patut si s-a lovit in ceafa, dar tot asa mi-a spus ca daca avea ceva ar fi intrat demult in coma.
Spuneti-mi va rog ce sa fac, unde sa ma duc cu el, umblu din medic in medic si nu se intampla nimic.Poate la infectionist, dar unde anume.Ma simt f.neputinciosa.Cum sa-l ajut.RMN-UL IL FACEM PE 1 OCT.
MULTUMESC ANTICIPAT
7 comentarii
0
19-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
mergeti si faceti-i copilului o tomografie computerizata la cap si veti afla exact ceea ce are!!poate sa fie si un cheag de sange si nu se intra in coma de la asta!!nu asteptati pana pe 1 oct.sa nu fie prea tarziu!!mergeti la o clinica particulara si platiti tomografia, este in jur de 200 ron dar atata timp cat este vb de sanatatea copilului nu cred ca are importanta!!multa sanatate
0
19-09-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Buna ziua,
Daca aveti programare la RMN, asteptati pina pe 1 octombrie, sa vedeti daca totul arata bine. Nu va trebuie si CT(oricum RMN e mai bun), nu stiu ce zice jaqueline. Daca totul arata bine, mergeti la un alt neurolog- incercati la Sp. Obregia, au neurologi buni de copii. Eu sint psihiatru, din pacate nu va pot ajuta mai mult de atit, dar nu suna chiar perfect- adica pare a avea intr-adevar dureri, si nici somnolenta nu e chiar normala. A avut vreodata convulsii, momente de absenta, cind era treaz dar nu parea sa reactioneze la nimic, s-a dezvoltat normal sau a avut intirzieri pe undeva? Ei, oricum, toate astea sint lucruri de vorbit cu neurologul. Deci, asteptati RMN-ul- e o idee ff buna sa il faceti, si apoi tot la neurologie. Nu va ingrijorati totusi, poate fi doar o nevralgie.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
0
19-09-2008, ora 00:00
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
Neurologul care l-a vazut este tot de la obregia, si chiar unul f.bun.De dezvoltat, chiar s-a dezvoltat foarte bine.Arata de 2 ani, a inceput sa vorbeasca, merge de la 10 luni, alearga si urca pe tobogan singur de la un an, nu m-a lasa sa-l ajut, este foarte istet.Dar parerea mea este ca doctorii se ghideaza prea mult de cum este la exterior.Mama mea are hepatita si la exterior nu se vede, daca nu-si facea singura analize nu stia nici acum, medicul de familie i-a replicat:'arati tu a om bolnav?'degeaba le spui ca nu te simti bine.
La psihiatrie mi-au spus ca are anorexie nervoasa.Ce parere aveti?
0
19-09-2008, ora 00:00
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
la clinica particulara avem programare si mi s-a spus ca examenul CT la copii nu e indicat si ca se face rmn iar la copii se face anestezie generala ca sa stea nemiscat si medicul anestezist vine de 2 ori pe sapt.de aceea dureaza atat.Este cea mai devreme data obtinuta, la celelalte clinici ne programau dupa 10 oct.
0
19-09-2008, ora 00:00
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
precizez ca nu si-a pierdut cunostinta niciodata, fara momente de absenta, fara convulsii.Osingura data a vomat in astea 7 luni, asa din senin, in jet, dupa care s-a culcat si totul a fost ok.A doua zi s-a comportat normal
0
19-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
nu are cum sa nu existe tomografie computerizata la copii!!si fetita mea a alunecat cand avea 2 ani si s-a lovit la cap si toata noaptea a vomat si avea o stare de somnolenta!!medicul pediatru mi-a zis sa merg sa ii fac o tomografie si asa am facut.am gasit la sanador din calea victoriei la pediatrie si acolo am fost si i-am facut tomografia si slava cerului nu a avut nimic grav!!nu a fost nevoie de anestezie, am stat langa ea!!!mergeti acolo sau asteptati...ce sa zic, eu una m-as fi dus invartindu-ma, atunci cand e vb de copil!!nu sunt medic ci doar o mamica a unei fetite de 4 ani si 4 luni ;)) sanatate si mult noroc !!
0
19-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
0219699 este nr de tel al sanadorului!!incercati totusi..si intrebati daca nu ma credeti pe mine despre tomografia computerizata la copii!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: