cervugid, Candida albicans

28-02-2009
lebada_neagra
Nu este medic/terapeut
lebada_neagra
M-am informat in legatura cu medicamentul relativ nou aparut pe piata-CERVUGID-desi autorul, respectivul medic l-a definit mai degraba ca un nou concept.! prezinta marele avantaj ca actioneaza asupra intregii(??) flore patologice genitale, de la Candida albicans, inclusiv pana la HPV! nu am nici o problema evidenta a sferei genitale, dar stiu ca multe afectiuni, infectii, BTS-uri actioneaza inaparent clinic cel putin o vreme de aceea as vrea sa urmez o cura de 2-3 cutii cervugid cu pauza 7zile, pentru siguranta si linistea mea! acum stiu ca toti ma vor indemna sa merg la un consult ginecologic dar convingerea mea este ca suntem expuse zilnic cel putin la o infectie cu candida..asa ca oricat de sarguincioase am fi noi nu ne putem prezenta cel putin lunar la ginecolog!! astept sugestii, sfaturi si opinii!
10 comentarii
0
28-02-2009, ora 11:57
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
"Noile concepte" suna mai degraba a piata de testare pentru medicamente. Bunul simt ar spune sa nu incerci asta ci sa preferi o cura de prevenire cu ceaiuri din plantele recomandate pentru astfel de probleme.
Acestea din urma sunt utilizate de sute sau chiar mii de ani.
Nu se iau medicamente pentru prevenire!
Daca aplici pentru testarea produsului este o problema de alta natura.
Mare grija in ceea ce priveste competenta majoritatii medicilor! In prezent exista tendinta comerciala de a recomanda medicamente pentru a le testa in Romania fara stiinta pacientului (subiectului).
0
28-02-2009, ora 17:26
lebada_neagra
Nu este medic/terapeut
lebada_neagra
multumesc pt raspuns Mjollnir! daca tot m-ai sfatuit sa optezi pt folosirea ceaiurilor si plantelor imi si poti recomanda cateva, te rog!
0
25-04-2009, ora 08:43
Lady2000
Nu este medic/terapeut
Lady2000
Fiind diagnosticata cu vulvovaginita medicul m-a sfatuit sa fac spalaturi cu bicarbonat alimentar...Gandindu-ma ca acesta nu poate fi un tratament in asemenea caz am cautat pe acest forum si am aflat ca alti medicii au prescris altor paciente de ex: ovule Polyginax sau Ginotravogen...Am incercat sa caut si eu la farmacie dar nu am gasit asa ceva...si pentru ca vreau sa ma vindec am intrebat daca mai are si altceva...:( Farmacista m-a sfatuit sa cumpar "Cervugid"...Ieri am inceput acest tratament dar nu inteleg de ce suntem obligate sa testam produsele noi iar medicamentele cu care ne putem vindeca au fost scoase de pe piata...Ufff...Ce tara si Romania noastra...Parca am fi cobai nu fiinte omenesti...!!!!
0
25-04-2009, ora 08:57
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Fara parca. Exact asa este, dar romanul este obisnuit cu asta pentru ca are spirit de sclav. In privinta asta nu ma aseman si nici nu doresc sa ma aseman cu cineva.
Au inceput sa apara carti cu tratamente naturiste. Pune mana si citeste mai multe de mai multi autori. Ai incredere in ideile comune de tratament ale acestora si nu in cele contradictorii. Cat mai exista plantele si cat timp mai poti avea acces la ele, avand in vedere ca e primavara si unele deja au aparut merita sa le incerci pe cele proaspat culese, decat sa bagi chimicale in tine si sa devii dependenta de ele.
0
25-04-2009, ora 09:13
Mjöllnir
Nu este medic/terapeut
Mjöllnir
Chimicale, ma refer la compusi chimici artificiali, creati de om, nu la cele deja existente in natura.

Initial am scris ceva despre contactele sexuale, insa consider ca a ma abtine de la astfel de comentarii este mai sanatos pentru toata lumea.
Am incredere ca mai exista totusi in fiecare instinctul de autoprotejare a organismului si inconstientul dicteaza cel mai bine actiunile ce trebuiesc infaptuite, deci aveti incredere in propriul instinct atunci cand vine vorba despre competenta cuiva si nu in ultimul rand cand este sanatatea dumneavoastra in joc.
0
25-04-2009, ora 09:28
Lady2000
Nu este medic/terapeut
Lady2000
Buna ziua Mjollnir! In urma cu cateva saptamani am fost la ginecolog pentru un examen citologic de rutina si pentru ca aveam o secretie alba cu aspect branzos si banuiam ca ceva nu e in regula pentru ca anul trecut am avut candida, m-am tratat si ma gandeam ca a reaparut.Am efectuat examenul citologic cervico-vaginal si am primit urmatorul rezultat cu diagnosticul: VULVOVAGINITA - A.Sistem Bethesda (TBS) 1.Evaluarea calitatii frotiului - Satisfacatoare - Foarte frecvebte PMN ; 2 Caracterizare generala - Modificari celulare benigne/Infectii : ALTE BACTERII =BACILI B.Evaluarea hormonala - Status compatibil cu varsta si anamneza ; C.Citodiagnostic Babes/Papanicolau - Clasa II ; Am mers cu acest rezultat la medicul care mi-a efectuat recoltarea secretiei pe lamele si m-a consultat... L-a citit, s-a uitat la mine si mi-a spus ca nu am nimic grav si sa fac spalaturi cu bicarbonat alimentar...(!!!) Am insistat sa imi prescrie tratament si mi-a spus ca nu am nimic...E posibil asa ceva? Eu am citit pe net ca se efectueaza tratament pentru asa ceva si nu stiu ce sa mai cred...Si mai ales ca am un prieten si vreau sa incep o relatie sexuala cu el, acum nu stiu ce sa fac pentru ca nu as vrea sa il infectez si pe el iar eu sa incep un tratament apoi sa ma reinfectez de la el...Va rog din suflet sa imi dati si mie un raspuns si sa ma lamuriti in legatura cu problema mea care ma face sa intru in depresie...Multumesc!
0
29-04-2009, ora 19:30
anamaria_boca2007
Nu este medic/terapeut
anamaria_boca2007
nu cred ca e cazul sa ti faci atatea griji, daca medicul a zis ca nu ai microb stai linistita...pentru vulvovaginita este foarte important sa ai grija la igiena intima, nu folosi produse de igiena de la avon sau oricare alta firma ca este posibil sa ti strice mai mult, foloseste un sapun cu ph ul neutru si spalate de cel putin de doua ori cu foarte mult sapun apoi clateste cu apa curata, apoi e bine de stiut..foloseste propriul tau prosop intim si nu l folosi mai mult de 3 ori, apoi schimba l cu altul curat, apoi e bine de facut bai de sezut cu codita soricelului, galbenele, tataneasa, dragaica macar de 3 ori pe sapatamna in care adaugi 2 plicuri de septovag le gasesti la farmacie si faci baie la fofoloanca timp de 15 min, apoi dupa baie foloseste de exemplu extern un unguent de galbenele, sau miconal si unge toata suprafata...apoi pune ti un chilot de bumbac si stai la caldura, niciodata sa nu te speli cu apa doar amortita sau rece ca nu este bine, incearca sa nu folosesti bichini tanga de sintetic pentru ca sunt foarte rai stiu ca suna demodat dar asta este, in ceea ce priveste viata ta sexuala trebuie sa ai grija cum o incepi si cu cine, trebuie sa ai mare incredere in acea persoana, sa fie o persoana curata si sa folosesti protectie neaparat o vreme, dupa actul sexual mai ales primele dati nu va fi prea placut de aceea te invat ca pe sora mea, dupa actul sexual spala te cu apa calduta si cand esti acasa la tine da ti locul cu unguent de galbenele si fa ti bai cu ceaiuri cum te am invatat, in rest trebuie sa ai grija de tine si ti mai dau un sfat, actul sexual nu este numai placere si fluturasi in stomac ci trebuie sa ti asumi si multe chestii, nu te gandi ca il infectezi tu cu ceva, vezi ca e posibil sa fie exact invers deci ai grija si ai mai multa incredere in tine!Dumnezeu sa te ajute in orice vei face! te pup
0
29-04-2009, ora 19:43
faur
Nu este medic/terapeut
faur
am varsta de 40 de ani. am fost diagnosticata cu cardiopatie ischemica.fac tratament cu prestarium, metroprolol, aspenter si crestor de 6 luni de zile.Este normal ca durerile din piept sa persiste?Astazi m-i sa facut rau si miam luat tensiunea arteriala 10/7 si pulsul 55, dupa cca. 15- 20 minute tensiunea era 14/10 si pulsul 60.care este cauza scaderii si cresterii tensiuniidupa atata timp de tratament? ar trebui schimbat tratamentul?imi puteti da mai multe detali? va multumesc!
0
18-11-2010, ora 09:20
alexia2006a
Nu este medic/terapeut
alexia2006a
Buna ziua,
Am facut un control ginecologic in urma caruia am fost diagnosticata cu trichomonas vaginalis si mi s-a recomandat s-a iau Klion D, dar nu le-am putut suporta si am mers la farmacie sa le inlocuiesc si mi s-a recomandat cervugid, vreau sa stiu daca este corect recomandat.
Va multumesc anticipat!
0
16-02-2018, ora 09:01
Geanina43
Nu este medic/terapeut
Geanina43
Bună dimineața tuturor.

As dori să mă anunțați într-o problema. Momentan urmez un tratament cu Cervugid ovule și întrebarea mea este, dacă folosesc un inel vaginal contraceptiv în același timp cu tratamentul cu ovule Cervugid, își mai fac efectul atât una cât și cealaltă?
Vă mulțumesc anticipat și va doresc o zi frumoasa în continuare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.