cervicita acuta

13-08-2007
liliac alb
Nu este medic/terapeut
liliac alb
am facut testul papanicolau, rezultatul a fost "leziune intraepiteliala scuamoasa cu grad inalt de malignitate.dupa acest test, am facut o colposcopie si o biopsie.diagnosticul histopatologic este urmatoarea: displazie agravata a epiteliului scuamos(cin III, H SIL) cervicita acuta, endometru secretor. doctorul mi-a spus ca trebuie sa imi faca o conizatie.intrebarea mea este, ce fel de conizatie este mai indicata ptr asa ceva, cu ansa, cu bisturiul rece sau cu laserCO2. in cazul de fata, conizatia este cea mai buna metoda?
9 comentarii
0
14-08-2007, ora 00:00
maryanna
Nu este medic/terapeut
maryanna
Nu stiu ce varsta ai dar eu la 36 de ani am facut histerectomie totala cu anexectomie bilaterala pentru displazie moderata, hiperplazie complexa, cervicita cronica, endometrita polipoida cu lax hemoragic si inca ceva dar nu mai stiu exact termenii.Cert este ca m-am dus la timp si nu am stat sa se malignizeze.
0
14-08-2007, ora 00:00
liliac alb
Nu este medic/terapeut
liliac alb
am 39 de ani si nu as vrea sa fac conizatia asta dupa care sa mai fac una peste un timp, dupa care sa ajung la histerectomie.de asta as vrea sa stiu daca conizatia imi ajunge ca sa ma vindec.
0
17-08-2007, ora 00:00
picut
Nu este medic/terapeut
picut
eu am 26 de ani sunt de curand mamica unei fetite de aproape 3 luni.La 23 de ani la testul papanicolau mi-a iesit clasa 3 cu cin 3, deci displazie agravata de col.Am facut in prima faza o rezectie de col, neiesind bine rez am facut conizatie cu ansa.Dupa am facut contoale regulate si testul papanicolau la prox 3-6 luni.Acum dupa nastere vreau sa merg sa repet analizele, sper sa fie bine.SANATATE MAXIMA SA AUZIM DE BINE!
0
22-08-2007, ora 00:00
doll
Nu este medic/terapeut
doll
cred ca conizatia cu ansa diatermica e cea mai potrivita, dar mai inainte de toate ar trebui sa mai faci niste teste si sa tratezi inflamatia din mai multe directii...ADN-HPV pentru a determina daca e pozitiv, daca are o radacina maligna, daca are tulpina cu risc crescut malign, si incepi sa intaresti sistemul imunitar prin a inghitii pilule ce lupta cu felul asta de boala...nu cred ca e cazul de o histerectomie, dar orice ar fi trebuie sa mergi paralel spre insanatosire pe mai multe fronturi.exista crema ALDARA care din pacate nu se gaseste la noi in tara, dar pe care o poti lua din UE costa cam 120 euro si merge f. bine pe leziuni canceroase si pre-canceroase, mai exista BIOBRAN 1000, care modifica ADN celular si extermina celula canceroasa...nu te da batuta, astept vesti bune de la tine.
0
27-08-2007, ora 00:00
liliac alb
Nu este medic/terapeut
liliac alb
multumesc frumos ptr raspuns.
azi m-am externat, mi s-a facut conizatia (s-a taiat un pic mai mult decat se taie la o conizatie normala), sper sa fie totul bine, astept rezultatele, dupa 3 saptamani mi-a spus dr. sa merg inapoi ptr interpretarea rezultatelor. nu mi-a dat inca nici un tratament, a spus ca mai vorbim dupa ce imi vin rezultatele, dar eu m-am dus de bunavoie si mi-am luat niste capsule de echinaceea (sunt naturale 100% si nu imi face rau)si o sa mai iau si ceva spirulina.
0
29-08-2007, ora 00:00
picut
Nu este medic/terapeut
picut
sanatate maxima iti doresc.sa stii ca si eu fac cure regulate cu echinaceea si imi e f bine, n-are ce sa-ti faca rau din potriva intareste organismul si ajuta la refacerea lui.asa ca un sfat daca vrei pt ca si eu am trecut prin aceeasi operatie eu mai luam si aloe gel(ajuta la regenerarea celulara, vindeca, detoxifiaza)si tablete de antioxidanti naturali pe baza de vit A, E LEMN DULCE.Si inca ceva incearca sa renunti la carne o perioada(in schimb mananca seminte:de alune, de floarea soarelui de dovleac)ca sa ai totusi proteine in corp extrase din vegetale.Inca o data sanatate si sa auzim de bine
0
19-09-2007, ora 00:00
liliac alb
Nu este medic/terapeut
liliac alb
am primit rezultatele care sunt rele. sunt distrusa si nu mai am chef de nimic. trebuie sa imi faca histerectomie totala(ovarele le lasa).
in octombrie sunt programata ptr interventie.nu stiu ce se v-a intampla dupa operatie, am auzit tot felul de lucruri, ca nu voi mai avea ciclu menstrual, ma voi ingrasa si alte chestii.rog pe cele care au trecut prin asa ceva sa imi spuna si mie la ce sa ma astept.
va multumesc anticipat
0
19-09-2007, ora 00:00
liliac alb
Nu este medic/terapeut
liliac alb
buletin histopatologic:
diagnostic: displazie agravata a epiteliului exo si endocervical cu metaplazie scuamoasa (cin III, h sil)ce intereseaza marginea de rezectie chirurgicala laterala. cervicita cronica. pe una din sectiunile examinate se constata mic focar de 1 mm diametru situat la 1 mm de membrana bazala epiteliala, inconjurat abundent infiltrat inflamator cronic limfoplasmicitar, suspect focar microinvaziv, ce nu se mai regaseste pe sectiunile colorate cu hematoxilina. posibil carcinom cervical scuamos microinvaziv pt1a1.
0
19-09-2007, ora 00:00
picut
Nu este medic/terapeut
picut
imi pare sincer rau sa aud asta, nu stiu ce sa-ti spun decat sa te increzi in Dumnezeu(eu asa am facut)si totul va fi bine in cele din urma, chiar daca acum vezi totul intunecat o sa vezi ca o sa iasa soarele, indiferent de ce se va intampla.sunt alaturi de tine, poooooop dulce
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: