Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

cervicartroza

19-03-2006, ora 22:14
Autor: mioara_mg
Buna ziua.Va deranjez cu marea rugaminte de a ma lamuri cu rezultatul unui examen efectuat in urma unor dureri persistente la coloana,in ultima perioada(aproximativ o luna),avand chiar amorteli si pierderea puterii in maini.Am facut IRM coloana C+screening lezional D-L.Rezultatul a fost:
Coloana cervicala:Inversarea curburii cervicale la C3/4-C7-D1 prin avansata afectare artrozica;stenoza de canal spinal,mai accentuata in segmentele mijlociu si inferior al coloanei cervicale,cu compresiune medulara etajata C4-5-6 prin inversarea curburii,leziuni voluminoase uncartrozice si HD;Ingustarea canalului spinal in planul spatiilor i.v.este realizata prin uncartroza la:
-C3/4,mai accentuat pe dreapta(dr>stg);
-C5/6 mai accentuat central si la dreapta;
-C6/7 mai accentuat la stanga-nivelul cu stenoza cea mai stransa
-C7/D1 mai accentuat la stanga
Compresiunea medulara anterioara este realizata la C4-C6,zona in care se observa si anomalie liniara de semnal medular la nivelul cordonului anterior(in observatie suferinta medulara);la nivelul C6/7 maduva este comprimata anterior si posterior,prin uncartroza si calcificari in ligamentele galbene.
La nivelele C3/4-C7/D1 discurile degenerate sunt herniate anterior si postero-lateral in canalul spinal,sub cupluri de osteofite;discurile herniate depasesc marginile vertebrale la C3/4 dreapta,C5/6-central si dreapta,C7/D1 stanga.
Alte nivele cu calcificari in ligamentele galbene:C7/D1,D1/2.Nodul Schmorl la C7 superior.
Coloana dorsala:mica HD calcificata la D7/8 stg si calcificari voluminoase in lig.galbene,cu contact medular bilateral,posterior.
Coloana lombara:degenerare discala L2/3-L5/S1 cu osteochondroza si mici HD laterale la 3/4 dreapta si L4/5 stanga.
Mentionez ca am 48 de ani,am fost operata de HD L4/5 si L5/S1,si am si osteoporoza:T=-2.75.Sunt undeva la capatul puterilor atat datorita durerilor cat si datorita faptului ca nu mi s-a explicat clar ce am si care este pronosticul afectiunii.Va multumesc din suflet daca imi puteti da o mana de ajutor. l
3 comentarii
11-07-2006, ora 00:00
Autor: drcodrina
Ma mir ca nu ati cerut ajutorul uniu medic neurochirurg , eu cred ca daca ati fi intrebat , orice medic responsabil v-ar fi explicat . Intr-adevar , se pare ca aveti hernie de disc la nivelul coloanei cervicale , artroza cervicala , dorsala si modificari la nivelul coloanei lombare , adica toata coloana vertebrala , de sus si pina jos este afectata .Prognosticul bolii tine de dvs. , nu faceti efort , nu ridicati greutati , daca sunteti mai grasa trebuie neaparat sa slabiti , mergeti in statiuni ca sa faceti fizioterapie , luati medicamente pentru osteoporoza si antiinflamatoare pentru dureri , adresativa atit medicului reumatolog , cit si medicului neurochirurg pentru o eventuala interventie chirurgicala
09-05-2011, ora 22:02
buna ziua,
In urma unui RMN, am primit urmatorul rezultat:
- disparitia lordozei cervicale fiziologice, cu rectitudine cervicala de la C2 la C6;
- discreta deshidratare a discurilor C2- C3, C3-C4;
-osteofite foraminale bilaterale C2- C3, C3-C4 asociate cu mici protruzii disco-osteofitice posteromediane ce ingusteaza canalul medular si gaurile de conjugare, fara compresii medulare asociate decelabile;
- cordonul medular cervical - cu aspect IRM normal.
09-05-2011, ora 22:14
buna ziua,
In urma unui RMN, am primit urmatorul rezultat:
- disparitia lordozei cervicale fiziologice, cu rectitudine cervicala de la C2 la C6;
- discreta deshidratare a discurilor C2- C3, C3-C4;
-osteofite foraminale bilaterale C2- C3, C3-C4 asociate cu mici protruzii disco-osteofitice posteromediane ce ingusteaza canalul medular si gaurile de conjugare, fara compresii medulare asociate decelabile;
- cordonul medular cervical - cu aspect IRM normal.
Va rog mult sa imi spuneti ce inseamna asta mai exact, si ce este de facut?Mentionez faptul ca inaintea efectuarii RMN-ului, la sfatul medicului, am urmat o serie de proceduri ( laser, curent interferential, gimnastica medicala, masaj..), si un tratament medicamentos.(varsta mea este: 23 de ani ) Va multumesc !!
Adaugă un comentariu / răspuns

ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani