certificat de handicap

27-12-2011
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
va multumesc pt sfaturi si informatii m-am dus si mi-am scos certificat de handicap, m-au bagat la gradul 2 accentuat.
A fost o lupta grea plina de birocratie si de cozi ( am stat 2 ore la comisei pentru programare si peste 4 la evaluare)
ca sa nu mai zic cat timp am pierdut cu ancheta sociala si actele necesare referat psihiatrie, referat psihologie, referat medic de familie, cel mai nasol a fost la ancheta sociala ca dupa ce m-am acolo m-au pus sa ma duc sa imi scot adeverinta de venit apoi iara mam dus acolo si mi-au pus cred ca 1000 de intrebari.Dar in final mi l-a scos e cu termen de revzure de un an asa ca un an nu am belele, sper sa ma ajute sa imi gasesc ceva de lucru ca deh anul trecut am gasit un loc de munca pentru persoane cu handicap dar mau respins pt ca nu aveam certificat. Inca odata va multumesc pentru sfaturi si multa sanatate tuturor!
18 comentarii
0
27-12-2011, ora 23:19
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Sa fii sanatoasa, bucurii
si
indeplinirea dorintelor ce le-ai si zis, ITI DORESC pentru anul 2012 !
AN NOU FERICIT!
0
28-12-2011, ora 01:31
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Iti multumesc la fel si tie.
0
28-12-2011, ora 20:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bravo Lorenna. Felicitari !
0
13-01-2012, ora 00:01
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Bravo Lorenna, esti intr-un final persoana handicapata cu acte in regula. Bah voi sunteti prosti de-a dreptul, nu stiu cum sa va spun altfel. Statul va da praful de pe toba, iar voi puneti botu si asa veti ramane pentru tot restul vietii, niste handicapati. Oriunde va duceti oamenii aceia vor sti. Angajati-va undeva si cand cineva va spune la misto " Bah, esti nebun?", voi o sa va inrositi la fata. Asta in cel mai bun caz. In cel mai rau, cei de la CAS vor trimite actele doveditoare angajatorului. Chiar daca acum e o abrambureala totala, la un moment dat se va pune in ordine tot sistemul asta si vor sti toti- politie, angajator, universitate, etc. Veti fi persona non grata. Dar macar mergeti cu autobuzul si trenul pe gratis si primiti 234 lei pe luna. O gramada de avantaje.
0
13-01-2012, ora 18:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Daniel D.

Ca sa ajungi la un loc de munca iti trebuie adeverinta de la medicul de familie ca esti sanatos. De la medicul psihiatru etc.
Buna dimineata si mai moale cu jignirile !

Daca vreodata ai fost internat cu salvarea si politia raman si aceste date in baza de date a politiei.
Tu crezi ca iei neuroleptice si te poti angaja fara ca nimeni sa nu isi dea seama ca ai o boala psihica ?
Crezi ca cei cu boli grave chiar fac fata de un program de 8 ore pe zi sau mai mult ?

Numai 4 % din persoanele cu handicap lucreaza. Asta ca sa stii si tu.

Si daca citesti cu atentie ce a scris lorenna, pe ea au respins-o pentru ca nu avea certificat de handicap.

Mie nu imi dau parintii bani sa traiesc. Iar daca nu ar fi acei 234 de lei, nu as avea de mancare. Asa ca pentru mine conteaza foarte mult acei bani, plus transportul care e gratuit si care in Bucuresti costa foarte mult.

Stiu persoane care sunt cu handicap (boli psihice) si lucreaza (au si salariu si indemnizatie de handicap) dar bineinteles ca persoanele cu care lucreaza si-au dat seama ca au probleme. Oboseala accentuata, emotivitate, tremuratul mainilor. Imediat iti dai seama ca ceva nu e in regula. Dar care e problema ? Asta e viata. Mergem mai departe. Trebuie doar sa iti alegi cu atentie mediul in care lucrezi. Nu toti colegii de la toate serviciile rad de tine daca ai o problema de sanatate.
0
13-01-2012, ora 18:34
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Dar nu inteleg de ce ii sfatui tu pe toti ca sa isi faca prostia aia de certificat de handicap?! Ca sa te simti tu bine, nu? Sa simti ca apartii unui grup. Sa simti ca ai avut dreptate. Statul asta face. Iti da banii aia ca sa nu poti munci niciodata. La ce te intereseaza pe tine daca Lorenna si-a facut certificat sau nu? Mie mi-a spus clar doctorita de familie. Vrei sa faci o scoala, vrei sa muncesti? Atunci renunta la ideea de certificat de handicap. Ca sa nu mai zic de permis de conducere. Adio permis! Am mai cunoscut un dobitoc perfect sanatos sofer de meserie care a crezut ca pacaleste sistemul si si-a facut certificat de handicap. Adio permis, adio loc de munca. Statea si lucra intr-un chiosc in curtea spitalului la negru si mai facea afaceri cu tigari cu bolnavii din spital.
Pe mine nu ma intereseaza statisticile alea tampite. Poti face parte din ce categorie vrei. Vrei sa faci parte din categoria celor 4%, sau vrei sa faci parte din categoria celorlalti. E simplu. E alegerea fiecaruia. Dar tineti minte dragii mei. V-ati facut certificat de handicap, adio mama, nu mai e cale de intoarcere !
0
13-01-2012, ora 19:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Daniel D.

Mai, pe unul care are parintii cu 1.000 de euro salariu pe luna si conturi in banca, fii sigur ca nu l-as sfatui sa isi faca certificat de handicap.
Cunosc si astfel de cazuri. Nu e scutit nimeni de boli.
Certificat isi fac persoanele care nu se pot descurca financiar.
Cunosc si oameni bogati care au handicap dar nu au certificat.

Nu mi-ai raspuns la intrebarea ce faci cu adeverinta de sanatate necesara la angajare ?
Minti medicul ca nu ai nici o boala ?
Crezi ca doctorita care nu te-a lasat sa iti faci certificat de handicap o sa scrie pe ea ca esti sanatos ?

Hai domne, ca daca petrecem o saptamana la un loc de munca toata lumea isi poate da seama despre noi ca suntem bolnavi. Chiar crezi ca poti ascunde lucrul asta ?

Faptul ca nu ai certificat nu il exclude ca ai o boala de handicap, tot persoana cu handicap esti si tu. Stai linistit.

Si ?

Asta e viata. E vina noastra ca ne-am nascut asa sau ca am dobandit boala ? Asta-i buna acuma.

Prea mare importanta dai tu acestor lucruri. Stai si tu mai relaxat.
0
13-01-2012, ora 19:34
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Medicul de familie nu m-a luat in evidenta cu nici o boala. Am discutat eu cu el si mi-a zis ca ma ia in evidenta numai daca imi fac certificat de handicap. Eu nu doresc asa ceva! Eu nu sunt handicapat. Eu te sfatui sa nu mai dai sfaturi de genul asta de incurajare, pentru ca adevarul e intodeauna multiplu. Nu exista win win situation aproape niciodata. Sunt avantaje si dezavantaje. Tu de ce nu lucrezi ma rog?
0
13-01-2012, ora 19:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si mai este un amanunt foarte important.
Conform actualei legislatii iti trebuie minim 15 ani pe cartea de munca sa te poti pensiona la varsta.
Ce se intampla cu persoanele cu handicap care nu pot munci dupa ce le mor parintii ?
Din ce se intretin ?
Pot ele sa lucreze minim 15 ani ?

Daca handicapul intervine inaintea varstei de 16 ani pentru cei care fac doar liceul si inaintea varstei de 26 pentru cei care fac facultate, atunci ei au dreptul si la pensie de urmas dupa unul din parintii decedati. Cel care a avut pensia mai mare.
0
13-01-2012, ora 19:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Daniel D.

Medicul meu de familie habar nu are ca am certificat de handicap.
Vara trecuta cand m-am dus sa imi dea adeverinta ca sunt sanatoasa sa lucrez, a refuzat.
A zis ca imi scrie boala mea pe ea.
Cum sa iti scrie medicul tau ca esti sanatos cand tu ai schizofrenie care e incurabila ???
Ia fa o incercare de proba. Nu ai certificat de handicap.
Vezi daca iti da.

Nu mai lucrez pentru ca nu ma mai pot concentra sa lucrez. Cand vorbeste cineva cu mine nu pot fi atenta la tot ce imi spune. Daca trebuie sa plec a doua zi undeva nu mai pot dormi noaptea si ma simt foarte rau. Am devenit foarte emotive si orice lucru pe care il fac ma oboseste foarte usor. Nu pot sa fac decat lucruri marunte care dureaza maxim 5-10 minute. De citit nu mai pot sa citesc, abia ma tin pe picioare sa ajung pina la Obregia unde imi fac litemia, o data pe luna. Sunt foarte lenta. Cum sa ma angajez in ceva care este peste puterile mele ?

Am incercat o saptamana. Si erau doar 6 ore pe zi. Veneam acasa in hohote de plans din cauza efortului depus.
0
13-01-2012, ora 19:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cum sa nu te ia medicul de familie in evidenta cu nici o boala ?
Nu el iti da trimiterile la psihiatrie ?
Nu scrie pe trimitere boala ta ?
0
13-01-2012, ora 19:49
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Spui - Vreau sa ma fac bine! Si nu stai degeaba. Cauti tot felul de metode care sa te scoata din boala. Am avut o profesoara de matematica in generala care a cazut psihic. Nu ne-a spus exact daca era vorba de schizofrenie sau de altceva. Dar a zis ca venea si asista la orele colegilor de breasla iar lucrul acesta a ajutat-o enorm. Despre asta e vorba. Vrei sa te faci bine sau nu?! Germont are dreptatea lui. Nu m-as lasa pe deplin pe mana lui Germont, insa pentru mine a functionat faptul ca am crezut in dieta lui fara gluten. Acum nu o mai tin, insa a fost destul cat am tinut-o ca sa ies din boala. S-a intamplat cand eram la peste la o luna dupa ce am inceput sa o tin. Despre asta e vorba in fond si la urma urmei. Ai incredere ca te vei face bine ? Cauti si alte metode? Catherine Zeta-Jones are 3 filme planificate anul acesta. Are tulburare afectiva bipolara si ea. Insa in strainatate nu te pacalesc cu 234 lei ca sa stai acasa.
0
13-01-2012, ora 19:55
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
N-are domne nici o treaba medicul de familie cu psihiatria. Eu am fost direct la psihiatru. Nu m-am dus cu nici o trimitere nimic. Mi-a cerut asistenta copie dupa biletul de iesire pentru a ma duce la EKG si nu i l-am dat. Mi-a scris alta boala acolo pentru a-mi face testele. Doctorita psihiatra de asemenea mi-a spus ca ea nu ofera informatii la nimeni cu privire la boala mea, mai ales datorita faptului ca imi merge foarte bine. Mai este o doctorita care iti semneaza acordul si pentru permis in cazul in care te vede ca esti bine. Deci nu stiu cum e la voi in oras, dar la mine altfel merg lucrurile. La un moment dat ma voi angaja, si asta e o certitudine. Imi merg lucrurile prea bine. Vointa de fier si oricine cred ca se poate pune pe picioare. Omul are capacitate foarte mare de a se autovindeca. Trebuie doar sa creada!
0
13-01-2012, ora 20:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Daniel D.

Domnule,

La noi trebuie sa duci bilet de trimitere la psihiatru de la medicul de familie.
Pe bilet e scrisa boala.
Altfel nu ai dreptul la consultatie gratuita.
Eu trebuie sa merg lunar la consultatie la psihiatrie.
Fara bilet de trimitere nu ma primeste.
Probabil tu te duci la cu plata.

Medicul de familie trebuie sa stie toate bolile pe care le ai.
0
13-01-2012, ora 20:12
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Inseamna ca eu am fost mai norocos. :Wink:
0
13-01-2012, ora 20:12
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Certificat de handicap probabil ca imi voi face dupa varsta de 50 de ani. Pana atunci nu!
1
18-01-2012, ora 19:52
lorennna
Nu este medic/terapeut
lorennna
Dragul meu daniel certificatul de handicap nu este valabil decat fie 6 luni sau un an dupa care de nu-l inoiesti automat nu mai esti handicapata asta ca sa nu zic ca si la cei cu handicap permanent conform legii poti solicita retragerea lui desi astfel de cazuri in care se da certificat permanent sunt rare daca vrei sa te scapi mai repede de el decat 1 an fgaci o cerere si te-ai scapat de el cat despre medic de familie este simplu sa te duci la altul poti sa-l schimb legal din 6 in 6 luni asa ca deh nu ai de ce sa iti faci griji ca vei fi privit toata viata ca handicapat cum zici tu dar chestia e ca tu vezi numai partile negative ale acestuia pe cele pozitive nu le vezi ca de exemplu ca pe langa indemnizatie si transport gratis mai ai dreptul si la locuri de munca destinate special persoanelor cu handicap. Eu anul trecut am vrut sa ma bag la un astfel de targ de munca dar mi s-a spus ca atata timp cat nu am certificat de incadrare in grad de handicap nu pot participa la asa targuri la aceste servicii angajatorii sunt mai intelegatori ca stii ca in romania multi angajatori vor ca angajatii sa lucreze ca niste roboti si din nefericire persoanele cu handicap ca mine nu putem lucra ca roboti mai plang sau mai rad fara motiv etc. In fine eu la inceput si eu am refuzat sa imi scot aasa certificat gandindu-ma ca de ce sa fiu " handicapata oficial" dar cu timpul mi-am dat seama ca fac o greseala neacceptandu-mi conditia. Deci eu mi-am acceptat conditia si nu mie rusine de asta.
0
18-01-2012, ora 22:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ lorenna

Nici mie. Boala face parte din bolile de handicap chiar daca ai certificat chiar daca nu ai.
Nu are de ce sa imi fie rusine ca am o boala.
Dimpotriva. M-am simtit intotdeauna mai protejata de cei din jur.
Iar pentru mine faptul ca am abonament gratuit RATB e aur curat. In Bucuresti sunt nu stiu cate mijloace de transport pe care trebuie sa le schimbi ca sa ajungi undeva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul