cerebrolysin copil - reactii adverse?

09-12-2011
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
buna seara, sunt mama unui baietel cu trisomie 21 de 3.6ani. acum urmeaza un tratament inj cu cerebrolysin 2ml-30 zile. problema e in felul urmator: acum 2 luni am inceput cura cu cerebrolysin, i-a aparut o eruptie ca o urticarie, apoi mi s-a spus ca are o boala a copilariei. atunci a facut o forma ff urata cu 13 zile febra 39, s-a deshidratat...in fine din acele 30 de zile de inj a facut doar 13, eruptia a aparut in ziua 9-10 de inj.acum am reluat acea cura si suntem in ziua 6-vroiam sa-i fac 17.problema e ca i-au aparut niste bubite pe picioare de 2 zile, in seara asta am vazut ca i-au aparut si pe sold mai multe. acum nu stiu ce sa cred e reactie alergica? am mai facut pana la varsta asta multe cure de cerebrolysin cam 2-3 ppe an cu 30 de zile.i-am dat niste aerius-2.5ml. daca a devenit alergic, trebuie oprit tratamentul? nu am pe cine sa intreb. dr neurolog nu-l gasesc in weekend si nici doctorita de familie. maine ar trebui sa faca alta inj si nu stiu ce sa fac... nu-i alergie alimentara, iar altceva ca si medicament nu ia decat eutyrox 25 mg zilnic, are hipotiroidism.
7 comentarii
0
09-12-2011, ora 23:36
Aikido
Nu este medic/terapeut
Aikido
Este o mare prostie aceste tratament. Este de fapt extract din creier de porc, care numai bun nu este pt. organismul uman fiind echivalent cu niste doze de hormoni puternice. Timpul cand a aparut erupatia va arata clar ca este de la acest 'medicament'. Trebuie sa fiti foarte naiva sa atribuiti si al doilea episod la altceva decat la acest 'tratament' scump si daunator cu un extract ieftin din creier de porc. Oare cate semne va trebuie ?
La orice medicament scrie pe el ca daca apar efecte secundare trebuie oprit tratamentul si intrebat un medic (in caz ca nu aveti destula materie cenusie sa va dati si singura seama). Problema mare este ca medicii NICIOADATA nu vor recunoaste ca eventualele probleme sunt cauzate de medicamentele date de ei...asa ca...degeaba intrebati medicii.
0
10-12-2011, ora 06:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru ce ii dai copilului Cerebrolysin ? Daca e doar pentru boala genetica, acest medicament nu va ajuta. Intrerupe injectiile daca eruptia s-a extins si vorbeste saptamana viitoare cu neurologul ; se poate inlocui Cerebrolysinul cu Actovegin [ 1 dg/zi 10 zile/luna ]...acesta nu are efectele secundare ale celuilalt ; sau se poate scadea doza. Totusi nu cred ca este o reactie alergica la Cerebrolyzin din moment ce spui ca a mai facut multe cure cu acesta fara sa aiba reactie cutanata.
0
10-12-2011, ora 13:35
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
Aikido"materie cenusie am destula", iar daca nu as avea nu te-ar privi!cu siguranta ca am facut legatura cu medicamentul si eruptia, dar el a facut in trecut multe cure cu acest medicament, si a fost ok!stiu si eu ce e medicamentul asta...mersi!
Cerebrolysin ii dau la indicatia dritei NPI care-l supravegheaza de la 5 luni, si-l vede la interval de 6 sapt! stiu mai multe decat ce stiu majoritatea drilor despre aceasta "maladie genetica". dar daca acest medicament nu-l ajuta, de ce credeti ca actovegin ar face-o? as fi vorbit direct cu medicul care i-a dat trat, dar in we nu-i cabinetul deschis si n-am nr de mobil. el a facut cure si cu actovegin, encephabol, tanakan, acid folic...asta de la 5 luni pana la 1.4ani, cand am incercat homeopat, dar nu toti drii care prescriu remedii homeopate sunt si homeopati competenti...cum spuneam, doar cerebrolysin a mai facut de atunci in cure de 2-3ori pe an! deasta m-au mirat reactiile, e clar ca organismul lui, nu mai raspunde la fel, e intoxicat.Va multumesc ca m-ati ajutat cu raspunsuri, mai intepate sau nu! oricum am decis, eu, ca mama lui ca nu-i mai dau trat NPI. ramanem doar pe uleiul din ficat de cod si polen, ca pana acum.
Aikido, nu stiu de ce cred ca ai o legatura cu homeopatia, si nu stiu de ce trebuie sa ataci mereu!cerebrum homeopat a luat, sa stii!
Casa Drhouse, multumesc de raspuns!
0
11-12-2011, ora 00:26
Aikido
Nu este medic/terapeut
Aikido
Sorry, cred ca m-ai inteles un pic gresit, dar in fine. Nu am vrut sa te atac ci nici nu am facut-o.
Ai grija ca uleiul de cod este un hormon puternic, ca si echivalentul lui sintetic numit "vitamina" D (nu este nicidecum o vitamina) si nici unul din ele nu este bun la ceva...vad ca i-ai dat si ii dai cam multe medicamente si acest hormon.
Nu cred ca-ci faci vreun bine cu aceste tratamente, dar asta e treaba ta. Eu spun numai ce vad si ce stiu.
0
11-12-2011, ora 10:05
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
aikido, tu ai crescut vreun copil cu probleme? l-ai observat cand i-ai administrat ceva? nu sustin medicamentele, dar la cateva, in anumite circumstante am vazut imbunatatiri in concentrare si motricitate fina!la fel cum am observat si efecte adverse!la uleiul din ficat de cod, am vazut numai imbunatatiri!si nu i-l dau pt vitamina d si pt acizi grasi din el dha si epa!sa nu-mi spui ca islandezii sau norvegienii, care si la gradinita administreaza cate o lingurita de ulei de peste copiilor(program national), gresesc...de citit si stiut, stiu si eu destule.dar nu inghit orice! iar"in caz ca nu aveti destula materie cenusie sa va dati si singura seama", inseamna exact ce se citeste, nu am interpretat eu in nici un fel!pana la urma ce sustii tu?
0
11-12-2011, ora 10:55
Aikido
Nu este medic/terapeut
Aikido
La orice substanta exista 4 feluri de efecte: benefice, nocive, suprimante si excitante. O substanta poate aparea benefica deoarece duce la disparitia TEMPORARA a simptomelor prezente inainte - deci suprimare - caci corpul nu se poate ocupa de mai multe probleme esentiale in acelasi timp si este nevoit sa se ocupe de anihilarea efectelor substantei ingurgitate si ca urmare simptomele dinainte dispar temporar si reapar de indata ce s-a terminat cu administrarea. Acest efecte este raportat foarte des (90%) de pacientii acestui forum. Iau tratamente care duc la ameliorarea simptomelor dar dupa cateva saptamani sau zile acestea reapar, des si mai rau ca inainte sau cu totul alte simptome. Dovada ca medicamentul nu a suprimat decat boala, des chiar agravand-o.
La fel de bine se poate ca o substanta excitanta sa apara ca amelioratoare desi nu este. Hormonii gen extract din FICATUL UNUI ANUMIT PESTE - sunt un excitanti pt. metabolsim, dar asta nu inseamna ca efectele adverse care apar in alte locuri sunt si usor observabile, cu atat mai putin de un om care nici macar nu le cunoaste. Deci nu contest ca ai vazut schimbari, intrebarea este daca schimbarile sunt si de durata sau numai cat se ia medicamentul (dovada ca nu vindeca ci doar excita) si in plus daca poti elimina efectele adverse cunoscute (depuneri de calciu, calcifiarea creierului, dezvoltarea gresita a sistemului osos, rahitism, etc)
Exista un proverb care spune ca nu poti sa recunosti decat ceea ce cunosti. Cum nu ai auzit probabil nici o data de vreun efect secundar al acestui ulei (similar cu cele date de vit D sintetica) nu ai cum sa stii sau sa recunosti ceva.
(eu am scris si pt. altii, nu neaparat numai pt. tine...si nici nu scriu ca sa ma cert cu tine). Faptul ca ceva este extras din ceva natural (ficat de peste) nu il face automat sanatos. Cele mai multe plante sunt toxice.
Cand apar eruptii cutanate de regula apar fiindca corpul este intoxicat cu ceva. In acest caz este vina ta caci tu il indopi cu atatea lucruri de care esti convinsa ca sunt bune si necesare.
0
11-12-2011, ora 13:00
nicavictorita
Nu este medic/terapeut
nicavictorita
vad ca stii sa ocolesti raspunsul la intrebarile care te dezavantajeaza! tipic! din experienta traita pe pielea mea, iti pot spune ca nu-ti poti da cu parerea si intelege ce-ti spun, pana nu treci prin ceva asemanator cu mine!am citit si alte raspunsuri de la alte topicuri in care te-ai bagat, cu raspunsuri intepate-pe asta m-am bazat cand am spus ca tu stii doar sa intepi! carti citesc si eu si la biblioteca si pe net, sa stii. dar nu ma apuc sa deschid ochii altora "facand aluzie la substanta lor cenusie". copilul meu ia uleiul de peste de la varsta de 1 an, deci imi pot forma o parere, inafara cartilor. stiu si eu ce inseamna exces de calciu...n-are legatura cu ce vorbeam!mersi! de intoxicare, m-am prins si eu! iar eu nu-mi bat joc de copil intoxicandu-l cu tot ce mi se prescrie! i-am administrat acele medicamente pana la 1.4ani.cand am spus stop. citisem suficient sa ma lamuresc cu multe. asa ca nu aveam cu ce sa-l intoxic eu!e mai usor sa acuzi!nu-mi place ca folosesti mai multe nik-uri pe mai multe site-uri!pana la urma ce urmaresti tu?cred ca as ramane frapata daca te-as intreba ce stii despre SD, nu mai e demult ceea ce gasesti scris, sa stii!cu asta inchei, si numai am ce sa discut aici!nu-i nimic constructiv pt mine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.