cereale la bebelus de 4 luni

12-03-2010
mamica_cea_dibace
Nu este medic/terapeut
mamica_cea_dibace
cand ii pot da sa manance masa de cereale(la ce ora)si cu ce este mai bine sa le combin inafara de laptele matern?pot si cu mere coapte?si altceva?multumesc
14 comentarii
0
13-03-2010, ora 05:33
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca alaptati si bebelusul ia bine in greutate, se indica diversificarea alimentatiei dupa 6luni. Doar suc de fructe (mere, morcovi) se poate introduce treptat panala 50 ml pe zi.
0
13-03-2010, ora 11:27
mamica_cea_dibace
Nu este medic/terapeut
mamica_cea_dibace
da, alaptez in continuare, ia foarte bine in greutate.are 6.800 kg si 65 cm.este un copil gras?dar la o luna dupa ce am nascut, nu am mai avut suficient lapte pentru cat manca ea, atunci medicul pediatru mi-a recomandat lapte praf(NAN1).iar o prietena mi-a spus de niste pastile pentru lactatie, am intrebat medicul si mi-a spus ca pot lua, dupa o sapt nu am mai avut probleme si nu am mai avut nevoie nici de lapte praf.iar acum la ultima consultatie doctora a hotarat sa diversificarea cu alte alimente.deci ramane valabila in continuare intrebarea despre cereale, la ce ora i le pot da?dimineata sau seara ca desert, pana in ora 18?multumesc frumos
0
13-03-2010, ora 11:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De la 4 luni se pot da cereale cu lapte sau fara lapte [ in functie de alimentatie. naturala sau cu lapte praf ] dar FARA GLUTEN [ cereale din orez, porumb, morcov etc ] de la Nestle sau Milupa. Cerealele cu lapte le prepari doar cu apa fiarta si racita pana o poate manca micutul. Cerealele cu gluten se dau de la 6 luni.In laptele cu cereale nu mai pui nimic deocamdata. Marul copt, pasta, sub forma de pireu, ii dai cate putin cu lingurita, inainte de ai da sa suga.Daca refuza sa-l primeasca nu renunta si nu-l forta ; vei relua a doua zi.Nu introdu deodata doua sau mai multe alimente noi.
0
13-03-2010, ora 13:01
mamica_cea_dibace
Nu este medic/terapeut
mamica_cea_dibace
multumesc frumos, dar mai am o intrebare:este un copil prea gras la aceasta greutate pentru varsta ei?
0
13-03-2010, ora 14:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce greutate si lungime avea la nastere ?
0
13-03-2010, ora 16:46
mamica_cea_dibace
Nu este medic/terapeut
mamica_cea_dibace
2.950 kg si 49 cm.
0
14-03-2010, ora 07:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si la greutate si la lungime este la limita maxima acestei varste.nu-ti fa probleme, e prea devreme sa spunem ca e un copil prea gras sau ca va fi un viitor copil obez.incepe diversificarea alimentatiei treptat, progresiv, cum te sfatuieste medicul de familie / pediatrul si va fi bine.
0
14-03-2010, ora 13:49
mamica_cea_dibace
Nu este medic/terapeut
mamica_cea_dibace
multumesc frumos pentru sfaturile dvs si pentru incurajari.
0
14-03-2010, ora 13:54
mamica_cea_dibace
Nu este medic/terapeut
mamica_cea_dibace
as mai avea o problema, daca ma puteti sfatui cumva, se culca foarte greu seara, noaptea sunt momente cand se trezeste doar sa manance si se culca, dar sunt momente cand ultimul somn il are pana in ora 21 si mai adoarme pe la 1-2 noaptea(mai ia o masa de lapte si se culca iar)si se trezeste abia pe la 10-11 dim.imi doarme mai mult ziua si sta mai mult noaptea treaza.medicul pediatru mi-a spus sa nu o mai las s doarma ziua, dar daca o trezesc nu ma mai inteleg cu ea deloc.si am observat ca are o personalitate...stie cand o cert...si suparacioasa foc.eu ce as putea sa-i fac?multumesc mult.
0
14-03-2010, ora 17:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Copilul trebuie obisnuit sa doarma singur de la inceput, va dormi mai bine, nu va mai fi incomodat si trezit de miscarea celuilalt si va avea in jur aer suficient. Baia sa i-o faci seara, inainte de supt ; inainte de baie, cand esti sigura ca nimeni nu se mai plimba pe usa, las-o 15 minute in pielea goala sa se joace singurica cum ii place, apoi o pui in cadita.In timpul baii fai un pic de masaj, framanta putin piciorutele si mainile, maseaza spatele.va dormi mult mai linistit si mai bine.Ziua scoate-o afara, intre orele 11 si 16, curiozitatea cunoasterii lumii exterioare o va mentine treaza.Pentru a o educa inca de la varsta frageda este absolut necesar ca tu sa rezisti plansetelor dumneaei si sa faci ceea ce e de facut. copiii sunt foarte speculativi si imediat daca te simt vor exploata parintii in favoarea lor, fie ca e bine, fie ca e rau.In perioada de veghe [ doar 6-7 ore la aceasta varsta ], dai in manuta o jucarie viu colorata, din plastic sau cauciuc [ nu din plus pentru ca o baga in gurita ] care se va spala usor ulterior. Oricat de ocupata esti fa-ti timp si joaca-te cu ea, vorbeste-i mereu, canta-i, e absolut necesar dezvoltarii ulterioare a inteligentei si afectivitatii. Si nu ceda in fata copilului asa usor, nu face nimic daca plange, plansul nu-i face rau.
0
23-03-2010, ora 21:38
mamica_cea_dibace
Nu este medic/terapeut
mamica_cea_dibace
acum pe seara, am observat ca tuseste mai des si ii curge si nasucul, apos.este si un pic febrila:37.5 temperatura.pot sa ii dau eferalgan pentru temperatura si rhinathiol (2 la 100) este pentru tuse.ii pot da.dar rhinathiol-ul mi-a spus sa il dau pana in ora 18.pot sa il dau si la aceasta ora:21.30.tinind cont ca tuseste sau sa astept pana maine cand am sa ma duc la doctor.doar ca doctorita este dupa-amiaza maine.multumesc
0
23-03-2010, ora 21:48
mamica_cea_dibace
Nu este medic/terapeut
mamica_cea_dibace
m-am gandit la eferalgan deoarece o mananca si gingiile.
0
26-05-2010, ora 23:50
Andy2010
Nu este medic/terapeut
Andy2010
am un baietel de 4 luni jumatate si as dori sa stiu ce cantitate de cereale pot sa-i dau lui bebe pe zi, specific ca nu alaptez, folosim milumil 1 si cereale bio si cele cu para si banana (fara lapte) tot de la milupa.Mai avem o problema...lui bebe nu-i place supa de zarzavat(cartof, dovlecel, telina, morcov)...imi puteti da cateva sfaturi?
Va multumesc!
0
03-03-2017, ora 16:40
mari1988
Nu este medic/terapeut
mari1988
Buna ziua! Ce cereale pot sai dau? Mentionez ca mananca lapte praf aptamil si as dorii cereale care sa nu contina nici o aroma. Pot alege orice marca de cereale fara lapte si pe care sa i le amestec cu laptele aptamil? Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: