cer ajutorul unui gastroenterolog!va rog!

12-01-2010
elizuk_1986
Nu este medic/terapeut
elizuk_1986
Toate problemele de sanatate banuiesc k mi se trag de la o scadere in greutate de aprox 12 kg pe parcursul a 6 luni, (de la 65, akum am 53kg)datorita alimentatiei necorespunzatoare.La inceput aveam dureri usoare de stomac si constipatie, asta in urma cu 3 luni.De atunci situatia s-a agravat intrucat de Craciun am ajuns la medicul de familie deoarece aveam dureri ft mari de burta si eram foarte balonata, ametita(ma simteam ca si cum as fii fost beata, imi era teama sa ies din casa), si aveam des stari de voma si limba incarcata.Am fost trimisa la un consult de specialitate.In urma ecografiei si a analizelor de sange mi s a descoperit Helicobacter pyroli, bila marita cu mici pietricele.Tratamentul prescris a fost:ospamox, klacid, bilichol si omeprazol.Dupa primaele pastile m am simit ft ft rau vreo 2 zile asa k am renuntat sa le mai iau cu gandul sa merg din nou la medic sa cer o parere.Intre timp, la 2, 3 zile am ajuns de urgenta la spital cu dureri in toata partea dreapta a abdomenului si am fost diagnosticata cu anexita, iar tratamentu prescris:gentamicina si ampicilina injectabil la 12 ore.Maine termin tratamentul pt anexita...si ma gandeam...nu credeti k este eficient si pt helicobacter?.Eu in continuare nu ma simt bine:sunt ametita, obosita, constipata, am dureri de cap, depunere albicioasa pe limba si in spatele amigdalelor...iar ceea ce ma sperie si mai tare e o senzatie de "ceva in gat", de aceea simt nevoia sa inghit ft des, k si cum as avea ceva in gat si nu se duce, tot din aceasta cauza am impresia k ma sufoc si uneori simt nevoia sa casc k nu am aer.Tocmai am facut analizele de sange specifice pt a depista eventualele nereguli la glanda tiroida si au iesit ok.Ce se intampla cu mine?? Ce ma sfatuiti?Mentionez k am 23 ani, nu beau si nu fumez.
4 comentarii
0
12-01-2010, ora 21:52
sirina
Nu este medic/terapeut
sirina
pai din ce spui tu asa ceva am cam avut si eu lafel dupa o cura de slabire si mergind la medi mi sa spus ca am facut stari depresive si anxioase di cauza ca organismul sa dezechilibrat fff tare acum mam mai ingrasat avind 63kg respectiv 69 dar nu mai am nimic acum si tare mult mi-as dori sa slabesc din nou dar imi este frica efectiv.daca esti draguta spunemi si mie ce regim ai folosit tu?? o seara buna
0
13-01-2010, ora 00:13
elizuk_1986
Nu este medic/terapeut
elizuk_1986
Draga sirina, eu nu am tinut practic nici un regim, doar k am mancat o sapt pe langa produse mai dietetice si supa de varza, apoi mi-a disparut pur si simplu pofta de mancare.Jobul de pe atunci ma solicita f mult, asa k plecam dim si ajungeam seara astel incat nu reuseam sa mananc mancare gatita aproape delok si ma alimentam cu prostii din supermarket uri.Am inceput sa beau multa apa si sa mananc din ce in ce mai putin si asta nu pt k ma infometam ci pt k nu mi mai cerea organismul!Nu-ti recomand sa faci ce am facut eu...akum regret k n am acordat mai multa atentie sanatatii mele si te sfatuiesc daca vrei sa slabesti sa nu sari peste micul dejun, sa bei neap 2l apa pe zi, sa renunti la sucuri(e f imp), si sa te abtii sa mananci seara.si daca reusesti sa ajungi si la sala de 2 ori pe sapt e perfect.Dar nu uita :sanatatea e mai presus de toate!Acum te-as ruga sa mi spui si mie te rog ce tratament ti-au recomandat medicii knd ai trecut prin situatia mea.o seara buna si sanatate multa!
0
13-01-2010, ora 15:09
sirina
Nu este medic/terapeut
sirina
buna...pai nu iti recomand nici un fel de tratament in primul rind tu esti medicul cel mai bun al tau trebuie sa incepi sa te autocunosti singura sa vezi ce iti merge bine si ce nu, sa te incurajezi singura si sa-ti formezi un echilibru de viata oricum o sa-ti mai fie rau o vreme pina se regleaza organismul singur. eu am ajuns la o gramada de medici si numai antidepresive mi se recomanda pe care bineinteles niciodata nu le-am folosit si am inceput singura sami dau seama de la ce mi se trage si de atunci stiu cum sa ma [tratez].. adica ce fel de alimentatie imi face bn si care nu, etc.sper ca o sa treci cu bine peste perioada asta si neaaparat sa iti termini tratamentul care il icepusei pentru ca nu aveai cum s te simti bine dupa doar 3 zile de tratament poate nici dupa 2 sapt sau chiar 1 luna..asa ca eu zic sa continuii si o sa vezi ca o sa fie bn... multa sanatate si mai vb.
0
13-01-2010, ora 15:13
sirina
Nu este medic/terapeut
sirina
aaaa si inca ceva eu am mai facut cura cu MAGNE B6 + CALCIU SI ESTE EXTRAORDINAR DE BUN
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •