ceata pe ochi

07-02-2009
Costynrap
Nu este medic/terapeut
Costynrap
Buna ziua!
Am si eu o intrebare.De mai mult timp am o problema cu ochii, dintr-o data imi apare pe ochii un fel de ceata la inceput doar pe o parte a ochiului, apoi pe tot ochiul cam 30-40 de minute apoi dispare.Am fost la oftalmologie si mi-a dat o dioptrie 0.50 sa port in fata calculatorului/tv.Am fost la al 2 control cam dupa 5 luni de la primul control si mi sa spun ca nu sa marit dioptria si ca nu am nimic la ochii.Acum la ochiul stang cand ma uit in stanga cu el apare permanent acea ceata.Poate cineva sa imi raspunda de ce si ce ar trebui sa fac?
Multumesc!
1 comentarii
0
08-02-2009, ora 11:17
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Inteleg ca ti s-au prescris + 0, 50 dioptrii la amandoi ochii pentru citit si calculator; in acest caz, la distanta, este posibil sa vezi in ceata cu acesti ochelari, prin urmare sa nu-i porti decat la citit si calculator; Ar fi bine sa mai faci un nou consult oftalmologic, cu repetarea cicloplegiei si examenul fundului de ochi si al vitrosului; Ce varsta ai?Mai ai alte probleme de sanatate? Ar fi bine sa excludem si o anemie, mananci suficient?( faci cumva crize hipoglicemice?) Iti recomand urmatoarele investigatii sangvine: hemoleucograma, sideremie, glicemie, TGP, TGO, uree, creatinina, colesterol, trigliceride, examen sumar urina, controlul TA( hipotensiune?, hipertensiune?), eventual radiografie de coloana cervicala si consult neurologic, in vederea stabilirii unui diagnostic si a tratamentului corespunzator; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul