ceafa si umar intepenite de durere

28-08-2011
sorinamjd
Nu este medic/terapeut
sorinamjd
Buna!
De cateva zile (4-5) mi-a intepenit gatul.Mai intai a fost toata ceafa, apoi s-a mutat spre partea dreapta.Acum am gatul sin partea dreapta intepenit si nu pot sa ma misc aproape deloc.Nu pot sa stau nicicum si ma doare foarte tare.Am luat ibuprofen pentru durere, o crema cu diclofenac si un plasture cu gel( de caela care se incalzeste).
Va rog, spuneti-mi care poate fi cauza? Ce sa fac sa scap de durerea asta?
Va multumesc !
5 comentarii
0
28-08-2011, ora 14:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ca sa-ti raspunda un medic, precizeaza CE si CUm ai facut..de-ai ajuns in faza asta:
- te-a tras curentul?
- ai stat in fata unui ap.de aer conditonat?
-ai mers cu geamurile la masina deschise?
...??
Numai bine.
0
28-08-2011, ora 14:25
sorinamjd
Nu este medic/terapeut
sorinamjd
.Banuiesc, un curent sau aer conditionat.
Sincer, nici nu stiu cum s-a intamplat.
Primul disconfort l-a simtit martea trecuta cand eram la cumparaturi in zona frigiderelor.Nu este prima data cand mi se intampla asta, dar mereu imi trecea repede cu ceva gel cu diclofenac.De data asta e destul de rau.
Si mai nou...de aseara incerc sa tusesc si nu pot pentru ca ma doare tare-tare.
Va multumesc !
0
29-08-2011, ora 00:37
tema
Nu este medic/terapeut
tema
sorinamjd, in primul rand, mai importanta e partea cu tusitul. De ce iti vine sa tusesti? Te doare gatul? Ai ceva la sinusuri, nas infundat sau care curge? Poate ai facut o bronsita...
Este posibil sa fi facut o infectie undeva si faptul ca ti-a intepenit gatul nu e bine deloc Mergi la urgenta in seara asta si spune ca starea s-a inrautatit sau du-te maine la doctor ca sa excluda o eventuala infectie si sa te asculte la plamani. Daca nu e nimic, va trebui pe langa antiinflamator sa iti dea si un decontracturant pentru ca acolo s-a instalat o contractura musculara importanta.
Daca nu a cedat la ibuprofen poate trebuie altceva dar, nu iti administra tu medicatia, mai ales ca nu a raspuns bine de atata timp. Poate fi o infectie mare cu streptococ beta hemolitic, de ex. si trebuie sa te vada un doctor.
Ai ganglioni umflati la ceafa sau sub maxilar? Daca da, e sigur infectie si trebuie sa faci exudat nazal si faringian cu antibiograma neaparat, ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria. Poate este ceva la plamani sau bronsii.
Inainte de exudate, daca trebuie sa le faci, nu te speli in gura si nici in nas si nu bei apa.
Poate totusi e doar un junghi! Sanatate.
0
29-08-2011, ora 09:34
sorinamjd
Nu este medic/terapeut
sorinamjd
Multumesc pentru raspuns, Tema.
Nu am nasul infundat, ci doar simt gatul usor iritat, de aceea banuiesc un curent.Ganglionii mei sunt ok.
Tusea o am probabil este de la schimbarea de vreme. Am fost acasa in vacanta - canicula- si am revenit printre straini -frig, 17-19 grade ploaie si vant-.
In rest starea mea generala e buna.Oricum voi cunsulta si un medic.
Multumesc inca o data.
0
29-08-2011, ora 11:08
tema
Nu este medic/terapeut
tema
As mai adauga ca, eu, cand patesc asa ceva iau ibuprofen si mydocalm de 50 (este decontracturant- concentratia cea mai mica) sau ketoprofen si mydocalm.
Daca in 3 zile nu trece si doar se amelioreaza inseamna ca este o bacterie implicata.
Trebuie sa o cauti in nas sau gat cum spuneam, facand exudat cu antibiograma, eventual si antifungigrama daca doctorul banuieste o micoza. Cine dtie ce poti sa iei de pe undeva..si frigul favorizeaza instalarea infectiei.
Ziceam de de nas pentru ca, mucozitatile din nas scurgandu-se pot irita mucoasa faringiana si declansaza astfel tusea.
De aceea nu cauta doar in gat si la plamani - unde ar trebui sa te asculte doctorul, poate sa fie din nas infectia si sa coboare sa infecteze faringele si bronhiile, ai grija.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să-ți relaxezi rapid gâtul
  •