ce trebuie sa mai fac?

13-02-2011
tmihaela
Nu este medic/terapeut
tmihaela
la o ecografie mamara mi s-au depistat 3 chisturi mamare, la ambii sani, dar doar pe unul il simt la palpare, este de 0.2-0.3 mm -asa mi-a spus la radiologie.Dupa 6 luni am facut iarasi ecografie mamara si acel chist a ramas asa, deci nu a crecut, dar nici nu a scazut si eu il simt tot acolo.D-na doctor radiolog a spus ca nu sunt probleme dar eu stau cu frica.Precizez ca nu am adenopatii axilare dar totusi ma doare in acea parte unde este chistul, ma doare chiar si umarul si sub brat.Poate sa fie altceva daca nu dispare si nu scade in dimensiuni?Ce ar trebui sa fac in continuare?
4 comentarii
0
13-02-2011, ora 19:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ecografia este un mijloc excelent de screening si de urmarire a problemelor de san, dar un rau mijloc de diagnosticare. Ar trebui facuta o mamografie, si abia apoi sa se urmareasca problema ecografic.
0
14-02-2011, ora 09:14
tmihaela
Nu este medic/terapeut
tmihaela
am uitat sa precizez ca am facut si mamografie inainte de ecografie dar la mamografie nu s-a vazut nimic.
0
14-02-2011, ora 11:53
tmihaela
Nu este medic/terapeut
tmihaela
la cit timp pot face iarasi mamografie si daca la ultima mamografie nu s-a vazut nimic are rost sa mai fac una?
0
20-02-2011, ora 09:27
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca la prima mamografie nu s-a vazut nimic, nu are rost sa mai faceti. Ecografii puteti face oricate si, in caul dv, repetarea ecografiei la 6 luni este indicata. Spre deosebire de mamografie, ecografia nu dauneaza: e cu ultrasunete si nu cu raze Rontgen.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: