ce trebuie sa fac sa pot vorbi iar normal

19-03-2009
marius hedes
Nu este medic/terapeut
marius hedes
Din aprilie 2007, pe fondul unei perioade de stress puternic la serviciu, in decurs de circa 10 zile am simtit un bazait in gat, o sacadare a vocii si dupa circa 10 zile s-a instalat o voce ragusita. Nu este o raguseala clasica ci o disfonie spastica. Am efectuat nenumarate controale ORL ( sunt din Cluj ) la diversi medici ( ex. Dr. Cosgarea, Tomescu, Nicoara, Rodica Muresan, etc ) concluziile fiind aceleasi plecand initial cu laringita cronica si mentinand diagnosticul final de disfonie spastica. Ca simptomatologie simt o incordare in zona de inghitire pe care nu reusesc sa o relaxez. Initial, pentru ca stresul se manifesta puternic, nu am resusit sa scot sunete deloc, dar cu timpul, printr-o oarecare relaxare am reusit si reusesc sa vorbesc dar nu normal. Ciudat este ca, , daca ma concentrez si imi pozitionez gatul cum trebuie, , ( adica larg-relaxat ) vorbesc normal dar nu pot sa ma mentin decat pentru foarte scurt timp.Am fost si merg periodic la Rodica Muresan pentru controale periodice si laringoscopie, am incercat exercitii de fonatie, am fost trimis si la psihiatru - nu sunt probleme organice lucru certificat prin examen RMN cerebral si CT parti moi gat efecuate in 2008. Daca nu reusesc sa-mi dau drumul la voce prin relaxare si exercitii vocale exista sansa relaxarii artificiale cu toxina botulinica ? Mai rau e ca nu pot sa ma relaxez, mai ales in perioada asta nefasta pentru noi toti. Lucrez la Regionala CFR Cluj, raspund direct de siguranta circulatiei feroviare iar lipsa finantarii si problemele grave din infrastructura nu o sa-mi permita o perioada destul de indelungata de aici inainte sa ma relaxez. Va multumesc pentru intelegere si sper sa ma puteti ajuta cu o solutie, un sfat.Daca mai sunt persoane in situatia mea care au avut rezultate pozitive ma pot contacta pe mail -. Multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.