ma confrunt cu o problema de pilozitate (pe gat, perciuni, mustata)...ce tip de analize sa fac? | Forumul Medical ROmedic

ma confrunt cu o problema de pilozitate (pe gat, perciuni, mustata)...ce tip de analize sa fac?

02-06-2012
mona21
Nu este medic/terapeut
mona21
buna...ma confrunt cu o problema de pilozitate(pe gat, perciuni, mustata)...si din cate am intele ar fi vorba despre ceva hormoni barbatesti..:((...as vrea sa stiu ce sa consult, pe cine.si as mai vrea sa stiu daca tot din cauza asta...m am ingrasat...pentru ca in stilul in care mananc eu acum si locul de munca pe care il am..ar trebuie s fiu ca o scobitoare :)) dar nu se vede nici o reactie.
6 comentarii
0
02-06-2012, ora 15:45
ioana_mla
Nu este medic/terapeut
ioana_mla
Buna ! Incearca sa-ti faci niste analize in ceea ce priveste glanda tiroida :-)
0
03-06-2012, ora 15:29
mona21
Nu este medic/terapeut
mona21
Oare aceste analize:TSH...ATPO glicemie si insulina...sunt pentru glanda?si daca as urma un tratament pentru glanda as putea sa mai slabesc?
0
03-06-2012, ora 15:34
mona21
Nu este medic/terapeut
mona21
eu nu mai inteleg nimic..acum vreo 3 ani am fost la ginegolog deoarce m durea un ovar...acolo mi s a spus ca am ovare policistice.am urmat un tratament cu Diane 35..m am ingrasat..anul acesta am fost l endocrinolog deoarce doctorita de fam.mi a zis k am cu glanda tiroida...acolo mi s a zis k nu am cu glanda am ovare polichiseticea...obezitate gr 1 ceva de genu..apoi am mers din nou la ginecolog.acolo mi s a spus ca nu am ovare poli.nu mai stiu dupa cine sa ma iau
0
03-06-2012, ora 15:56
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Iti recomand sa consulti un endocrinolog- acesta va lucra impreuna cu ginecologul pt un diagnostic corect si complet. Dc nu ai avut o comunicare buna cu dr de pana acum, mergi la o a doua opinie si incearca sa obtii cat mai multe informatii din discutiile cu medicul.
0
03-06-2012, ora 20:45
ioana_mla
Nu este medic/terapeut
ioana_mla
Oricum...fii foarte atenta la rezultatul pe care ti-l da endocrinologul. Pe mine in Romania m-au diagnosticat cu hipertiroidie si noroc ca nu m-am apucat de tratament pentru ca am fost cam sceptica. In Italia mi-am refacut analizele si rezultatul a fost ca tiroida mea functionaza perfect normal. Dar daca ma luam dupa medic si incepeam tratamente ?!... ma abtin :-)..am oricum o gramada de exemple negative si nu din auzite ci din experienta proprie. Eu te sfatuiesc sa fii foarte atenta la rezultatele analizelor si inainte sa incepi tratamente !
0
04-06-2012, ora 14:37
mona21
Nu este medic/terapeut
mona21
pai tocmai ieri am gasit o scrisoare medicala..de la endocrinolog in care dignosticul era...ovare polichistice.si la ginecolog.mi a facut ecograf intern si a zis k nu am nimic.iar endocrinologul mi a dat sa fac niste analize.cu TSH ATPO insulina...glicemie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care se îngrașă din nou, după ce au slăbit, pierd masă musculară È™i câștigă mai multă grăsime corporală
  •