ce simptome da risolept... solutie?

06-11-2009
nina_c
Nu este medic/terapeut
nina_c
Am fost la medicul psihiatru, si mi-a scos ziprexa, motivand ca mi-o scoate pt ca nu am eu incredere in acest medicament (eu luam un sfert in loc de o jumatate, pt ca dormeam ff mult) iar in loc mi- pus rispolept solutie si in continuare s aiau cipralex. Inca nu am luat medicamentele si vroiam sa stiu daca a mai luat cineva si cum s-a simtit.
17 comentarii
1
08-11-2009, ora 19:55
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna Nina,
rispoleptul din cate stiu eu este foarte bun. Nu prea am inteles de care iei tu, faci injectie sau de care? In cazul in care ziprexa nu te-a ajutat cu nimic, medicul ti-a ales un alt antipsihotic si anume rispoleptul. Sfatul meu este sa iei orice iti da medicul si sa respecti intocmai dozele prescrise.

Multa sanatate !
1
09-11-2009, ora 20:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Draga Nina,
Fiecare organism are reactia sa la un anumit medicament. Trebuie sa ai rabdare o perioada cu el ca sa vezi ce efecte are asupra ta. Daca de la Zyprexa singurul motiv de suparare era somnolenta, trebuia sa ai putina rabdare. Efectul asta se mai risipeste in timp. Eu am luat rispolept dar nu vreau sa te sperii cu efectele secundare pe care le-am suportat eu de la rispolept. Oricum, indiferent de tratament, daca are efecte adverse pe care nu le poti suporta, trebuie sa il schimbi. Am inteles ca multa lume se intelege bine cu Rispoleptul si oricum e unul dintre cele mai bune si mai noi medicamente. Ai incredere in el si putintica rabdare ca sa vezi daca iti face bine sau nu. Nu poti sa stii dinainte.
1
10-11-2009, ora 19:17
nina_c
Nu este medic/terapeut
nina_c
multumesc mult pentru sfat, dar deocamdata iau decat cipralex, sa vad cum merge si cum ma voi simti.
1
10-11-2009, ora 19:19
nina_c
Nu este medic/terapeut
nina_c
rispolept e solutie, continui doar cu cipralex si incerc prin autosugestie sa cred ca imi e bine doar cu cipra...
1
12-11-2009, ora 09:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Rispoleptul si Zyprexa sunt antipsihotice. Presupun ca ai avut un episod psihotic din moment ce doctorul ti le-a prescris. Nu ne-ai spus ce diagnostic ti s-a pus. Cipralexul este utilizat pentru tratamentul depresiei (episoade majore de depresie) si tulburarilor de anxietate. Dupa primul episod psihotic trebuie sa iei tratament minim un an, existand probabilitatea ca acel episod sa nu se mai produca niciodata. Eu nu am ascultat doctorul si am facut al doilea episod psihotic, cu ale carui consecinte ma mai confrunt si acum. Dupa ani si ani. Nu intrerupe tratamentul fara stirea doctorului. Tulburarile psihice nu se pot trata prin autosugestie si in multe cazuri pacientul nu constientizeaza ca are nevoie de tratament. Consulta-te cu doctorul tau.
1
12-11-2009, ora 13:29
nina_c
Nu este medic/terapeut
nina_c
draga clara_p, mie mi s-a pus diagnosticul de sindrom discordant (schizofrenie) la inceputuri prin 1986, iar ceilalti medici au mers pe acest diagnostic, am urmat atunci medicamentatie specifica, iar din 1992 nu am mai luat niciun tratament, decat de intretinere, naturiste de la calivita si pana acum, dar in aceasta perioada am rezistat, nu prea dormeam somn odihnitor, ma enervam si de 3 ori pe zi si vorbeam de una singura si cate o ora. ai mei au zis ca ar fi bine sa am o viata normala si m-au determinat sa merg la medic, dupa discutia cu medicul tot acest diagnostic mi-a pus si ca dovada si medicamentele date sunt tot pt., dar din ce-am mai citit eu nu aud voci (specific acestei boli) eu eram vesnic nemultumita si nehotarata.ma gandesc ca poate nu am schizo si de aceea am retineri la asrfel de medicamente, dar cipralexul il iau.
1
12-11-2009, ora 13:30
nina_c
Nu este medic/terapeut
nina_c
poate nu stiu ce este acela un episod psihotic, descrie-mi tu te rog.
1
12-11-2009, ora 16:55
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Apar idei delirante, fara logica, nu neaparat halucinatii.
Sigur ca omul este un unicat.
si eu am doagnosticul de schizofrenie, fara sa fiu lipsita de logica.
Numai bine
1
12-11-2009, ora 19:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Uite ce ti-am extras de pe net.
Un episod psihotic poate fi în mod semnificativ afectat de către starea sufletească. De exemplu, oamenii care trăiesc un episod psihotic în contextul unei depresii pot încerca manii persecutorii sau de auto-vinovăţire sau halucinaţii, în timp ce oamenii care trăiesc un episod psihotic în contextul unei manii îşi pot forma grandomanii sau pot avea experienţe de semnificaţie adâncă religioasă.
Halucinaţiile sunt definite ca percepţii senzoriale în absenţa unor stimuli externi. Se diferă de iluzii, sau distorsiuni perceptuale, care sunt percepţii eronate ale stimulilor externi. Halucinatiile pot avea loc în oricare dintre cele 5 simţuri şi pot lua aproape orice formă, de la senzaţii simple (cum ar fi lumini, culori, gusturi, mirosuri) la experienţe mai însemnate cum ar fi vederea şi interacţiunea cu animale şi oameni, auzirea unor voci şi snzaţii tactile complexe.
Tulburările de gândire formale descriu un deranjament general al gândurilor conştiente şi sunt clasificate în funcţie de efectele pe care le au asupra vorbirii şi a scrisului. Persoanele afectate pot arăta presiune în dialog (vorbire neîncetată şi rapidă), zbor sau deraiere a ideilor (terminarea subiectului la jumatatea lui sau inadecvat), blocare a gândirii sau pot construi uneori rime sau calambururi.
Vrei sa ne spui ca din 92, adica de 17 ani, nu ai luat nici un tratament antipsihotic ?
Nu ai fost internata ?
Te poti concentra sa lucrezi, sa ai un job ?
Nu trebuie sa te sperie denumirea unui diagnostic. Si sa sti xa in general cam pentru toate afectiunile mai serioase doctorii ne prescriu zyprexa, rispolept, depakine etc. De obicei, in astfel de boli trebuie sa mergi pe mana familiei, care intotdeauna iti vrea binele. Daca ei zic ca trebuie sa iei medicamente, sa le iei si sa faci asa cum zice doctora. Fa abstractie de denumirea bolii, chiar daca doctorii or fi gresit si ei. Dar o psihoza ai avut, din moment ce ti-au dat tratament antipsihotic. La asta nu trebuie sa renunti ca boala se intoarce si se poate agrava. Ai grija de tine. Cu drag, Clara
1
12-11-2009, ora 19:30
LINDNER CHRISTIAN
Nu este medic/terapeut
LINDNER CHRISTIAN
Rispolept:insomnie, agitatie, anxietate, cefalee, somnolenta, oboseala, voma, greata, trenor, ameteala.
Daca vrei sa sti RISPOLEPT este un neuroleptic care da tulburari extrapiramidale adica cele care ti le-am scris mai sus!!!
Sper ca ti-am fost de folos, mult noroc si sanatate!!!
1
12-11-2009, ora 19:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Esti de acord cu mine ca daca vorbim de unii singuri cate o ora, ne facem de ras in societate ? Tratamentul cu Rispolept elimina astfel de simptome. Cand ne confruntam cu astfel de stari, lasam la o parte efectele secundare ale medicamentelor, nu ne speriem si nu dam situatiei o mai mare amploare decat are, inainte de a le lua. Ci le testam sa vedem cat de bine le toleram, pina gasim tratamentul care ni se potriveste cel mai bine si cu cele mai putine efecte adverse. O.K. ? Sa nu te sperii de medicamente. Au fost inventate ca sa ne ajute si sa ne imbunatateasca viata. Fii fata curajoasa si ia rispoleptul solutie ca sa te simti bine si sa ii bucuri si pe ai tai.
1
13-12-2009, ora 19:24
motanel25
Nu este medic/terapeut
motanel25
am un baietel de 5 ani care a fost diagnosticat cu tulburareal asperger comorbid cu ADHD. medicul psihiatru i/a dat sa ia rispolept solutie, in cantitati mici, 0, 25 ml dimineata si la fel seara, i/am dat si la inceput nu a reactionat bine, era nervos si obosit, apoi s/a obisnuit si a luat rispolept cam 4 luni, in urma cu 2 luni am oprit tratamentul ca s/a imbolnavit de enterocolita si abia l/am vindecat. partea proasta este ca la cateva zile dupa intreruperea tratamentului cu rispolept a avut un comportament agresiv, cateva zile s/a comportat parca era in sevraj, abia dormea si nu ii intram in voie cu nimic. ce efecte adverse are ripsolept la copii? poate da dependenta si poate cauza sevraj cand este oprit tratamentul? acu nu mai stiu daca sa reiau tratamentul, nu am sunat medicul pt ca stiu ca imi va recomanda sa ii dau in continuare, insa eu ezit...nu stiu cum il va afecta daca ii dau mai mult timp. mentionez ca baietelul meu este f energic, nu sta o clipa locului si se enerveaza repede. de aia a zis ca ar putea avea ADHD. ce ma sfatuiti?
1
27-12-2009, ora 22:24
motanel25
Nu este medic/terapeut
motanel25
chiar nu are nimeni nici un raspuns pt mine?
1
17-01-2010, ora 15:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@motanel25
In nici un caz baietelul tau nu s-a imbolnavit de la Rispolept de enterocolita. Eu am luat Rispolept si cunosc persoane care au luat sii iau Rispolept. Nu am auzit niciodata de asa ceva. Continua tratamentul.
1
22-10-2011, ora 13:38
nina_c
Nu este medic/terapeut
nina_c
Eu urmez acum decat cu Rispolept si tot iau in greutate, stie cineva ce sa fac sa mai slabesc ca medicul nu-mi intrerupe rispoleptul?
1
22-10-2011, ora 15:08
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@nina_c

Poti sa incepi sa tii regim si sa mananci regulat, doar 3 mese pe zi, cu gustari numai fructe intre mese, si poti sa iti calculezi caloriile cu ajutorul listelor de calorii, cum ar fi urmatoarea:

http://calorii.oneden.com/

Ai grija sa nu mananci mai mult de 500, 600 de calorii la o masa. Numai carne slaba de pui si de peste, fripta sau fiarta, salate cat incape de absolut orice legume (de preferinta cu un pic de ulei de masline, dar si uleiul de foarea-soarelui este bun), lactate slabe (lapte si iaurt degresat, branza de vaci dietetica sau cas nesarat), un ou, maxim 2 fierte si cateva felii de paine integrala sau/si 60-70 mg de cereale pe zi. Daca ti se face foame intre mese, mananca cateva mere sau cateva alune sau nuci nesarate, crude. O data pe saptamana poti sa mananci si o prajitura sau ciocolata de pofta, care sa inlocuiasca de exemplu cerealele cu iaurt de dimineata. Eu cu dieta asta am slabit vreo 8 kg mai demult.

In cateva luni o sa ajungi la greutatea de dinainte de tratament. Succes! Daca ai putea sa faci si ceva miscare, macar cate o plimbare de vreo ora sau ceva efort la sala, ar fi ideal.
1
22-10-2011, ora 15:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ nina_c

-*

Incearca sa scoti din alimentatie painea si pastele daca poti, de exemplu. Mananca un fruct inaine de fiecare masa sa ajute digestia.
Eu am slabit cu regimul gara gluten recomandat de Germont.


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • Tulburările de somn influențează apariția demenței
  • Somnul, afectat de utilizarea iPhone-ului sau e-reader-ului înainte de culcare
  • De cât somn avem nevoie? Noi recomandări de la Fundația Națională a Somnului
  • Somnul din timpul zilei combate efectele lipsei de somn din timpul nopții
  • Folosește-ți simțurile pentru un somn odihnitor
  •